نگاه فارس
ناو جنگی یانکی‌ها عازم مدیترانه شد

سناریوی جعلی آمریکا برای حمله به سوریه

۲۲ فروردین ، ساعت ۱۱:۲۹

درحالی‌که سازمان ملل حمله شیمایی در دوما را تایید نکرده است، «فاکس‌نیوز» از حرکت ناوگروه تهاجمی آمریکا به رهبری ناو هواپیمابر «ترومن» به سمت مدیترانه خبر داد.

به گزارش نگاه فارس، شورای امنیت سازمان‌ملل به درخواست آمریکا دوشنبه‌شب نشستی فوق‌العاده را درباره استفاده ازسلاح‌های شیمیایی در سوریه از جمله حملات شیمیایی اخیر در «دوما» که به کشته شدن د‌ه‌ها نفر از غیرنظامیان سوری منجر شد، برگزار کرد.

این نشست درحالی برگزارشد که «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان‌ملل در بیانیه تازه خود درباره سوریه، تحقیق مستقل درباره گزارش‌های منتشر‌شده مبنی‌بر حمله شیمیایی در «دوما» را خواستار شده بود و در بحبوحه اتهام‌زنی‌ها به دمشق، اعلام کرد که سازمان ملل نمی‌تواند صحت گزارش‌های خبری درباره حمله شیمیایی در«دوما» را تأیید کند.
اما آمریکا همچنان اصرار دارد تا با اتهام‌زنی این‌گونه اقدامات، دولت سوریه را مقصر نشان دهد تا بتواند به تجاوزگری‌های خود در این کشور ادامه دهد.
از این‌روست که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا عنوان کرد؛ کشورش انتخاب‌های نظامی متعددی برای واکنش به سوریه در دست دارد.

ارائه پیش‌نویس روسیه به سازمان ملل
موضوعی که واکنش شدید روسیه را به‌ویژه پس از حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به فرودگاه T4 به‌همراه داشت و «سرگئی لاوروف» وزیرخارجه روسیه دیروز سه‌شنبه اعلام کرد که کشورش پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت ارائه خواهد داد تا به این وسیله حمله شیمیایی به دوما مورد بررسی قرار گیرد.
وزیر خارجه روسیه همچنین گفت که کشورش هنوز پاسخی در زمینه تحقیق در زمینه استفاده از تسلیحات شیمیایی در این منطقه دریافت نکرده است.

احضار سفیر رژیم صهیونیستی به وزارت خارجه مسکو
البته روسیه تنها به این اقدام بسنده نکرد و روز گذشته سفیر رژیم صهیونیستی در مسکو را به‌دلیل تهاجم اسرائیل به فرودگاه T4 سوریه به وزارت خارجه این کشور احضار کرد.
وزارت دفاع روسیه دیروز افشا کرد ۲ جنگنده اف۱۵ رژیم صهیونیستی با نقض حریم هوایی لبنان، هشت فروند موشک به سمت پایگاه هوایی T4 در حمص شلیک کردند. پنج فروند از این موشک‌ها توسط پدافند هوایی سوریه هدف قرار داده شد اما سه فروند دیگر به پایگاه اصابت کرد. گفته می‌شود در این حمله حداقل ۱۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

جنگ لفظی مسکو و واشنگتن در سازمان‌ملل
تنش‌های سیاسی روسیه و آمریکا به سازمان‌ملل هم رسید، زمانی که نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان‌ملل‌متحد اعلام کرد که کشورش فارغ از تصمیم شورای امنیت درباره «حمله شیمیایی» اخیر به دوما به این حمله واکنش نشان خواهد داد اما «واسیلی نبنزیا»، سفیر روسیه در سازمان‌ملل نسبت به هرگونه اقدام نظامی واشنگتن علیه دولت سوریه هشدار داد. وی تاکید کرد که هیچ‌گونه حمله شیمیایی در سوریه صورت نگرفته است.
سفیر روسیه در سازمان‌ملل همچنین تاکید کرد که کشورش به آمریکا درباره «عواقب ناگوار» استفاده از نیروی نظامی علیه دمشق هشدار داده است.
تنش لفظی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات‌متحده روز دوشنبه در جلسه کابینه دولت فدرال اعلام کرده بود که طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده ضمن مشورت با مقامات نظامی کشورش و بررسی شرایط سوریه «تصمیمی اساسی» اتخاذ خواهد کرد.

سوریه ادعاهای آمریکا را رد کرد
علاوه‌بر این «بشار الجعفری» نماینده سوریه در شورای امنیت سازمان‌ملل هم عنوان کرد که ادعاهای اخیر آمریکا علیه دمشق صحت ندارد.
نماینده سوریه اظهار داشت: ادعاهای دروغین نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان‌ملل‌متحد، علیه دمشق و مسکو با هدف تعطیل کردن مکانیزم‌های بین‌المللی جهت تحقیق در استفاده از سلاح‌های شیمیایی و سرپوش گذاشتن بر اقدامات گروه‌های تروریستی مورد حمایت آمریکا، غرب، ترکیه و عربستان است.
نماینده سوریه در سازمان‌ملل افزود: اظهارات نیکی هیلی در خصوص متهم کردن دمشق به استفاده از گاز کلر علیه غیر نظامیان بی‌گناه در غوطه شرقی صحت نداشته و این‌گونه اظهارات از وی مسأله جدید و عجیبی نیست و پیش از این نیز در ایراد اتهامات بی‌اساس سابقه داشته است.

ظریف: هجمه بزدلانه ترامپ علیه ایران ریاکارانه است
همچنین آقای محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات اخیر دولت آمریکا در توییتی عنوان کرد: هجمه بزدلانه ترامپ علیه ایران -که همواره استفاده از سلاح شیمیایی از سوی هرکس را محکوم کرده و خود قربانی استفاده این تسلیحات توسط صدام مورد حمایت آمریکا بوده- ریاکارانه است.
تهدید او به تکرار تجاوزگری‌های ناگهانی، نشانه‌ای از سیاست ایالات‌متحده برای حمایت از افراط‌گرایان است.

دخالت آلمان و فرانسه در تحولات سوریه
تحولات روزهای اخیر سوریه موجب شده است تا دیگر کشورهای غربی هم نسبت به این موضوع واکنش نشان دهند، «اشتفان زایبرت» وزیر خارجه آلمان یکی از این مقامات بود که عنوان کرد؛ دولت سوریه بدون کمک‌های ایران و روسیه نمی‌تواند اقدامات نظامی خود را ادامه دهد.
پیش از این هم فرانسه نسبت به این موضوع واکنش نشان داده بود که در صورت استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه به این اقدام واکنش نشان خواهد داد.

رییس شورای امنیت:
به قطعنامه‌ای درباره سوریه دست نیافته‌ایم
تلاش واهی کشورهای غربی برای متهم ساختن دولت بشار اسد در حادثه دوما نتیجه‌ای در برنداشت چرا‌که اتهامات واهی آنها برای سازمان‌ملل بدون استناد مطرح می‌شد.
از این‌رو بود که «گوستاوو مزا» رییس دوره‌ای شورای امنیت سازمان‌ملل‌متحد پس از نشست غیرعلنی این شورا درباره دومای سوریه گفته است، هنوز به قطعنامه‌ای درباره سوریه نرسیده‌ایم.

سناریوی جعلی آمریکا برای سوریه
رییس دوره‌ای شورای امنیت سازمان‌ملل‌متحد در جمع خبرنگاران با ابراز نگرانی از وضعیت انسانی در سوریه، خاطرنشان کرده که اعضای شورای امنیت بسیار نزدیک با یکدیگر همکاری کرده و خواستار تحقیق سریع حادثه دومای سوریه توسط سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی شدند.
رییس دوره‌ای شورای امنیت سازمان‌ملل‌متحد شرایط سوریه را بسیار حساس و نگران‌کننده توصیف و گفته است، هنوز به هیچ قطعنامه‌ای نرسیده‌ایم و امروز (سه‌شنبه) کار را ادامه می‌دهیم.
موضوع استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه از نوامبر ۲۰۱۶ مطرح و بر اساس پیشنهاد آمریکا، فرایند تحقیق مشترک سازمان‌ملل‌متحد و سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی تصویب شد اما با پایان یافتن دوره مأموریت این کمیته، روسیه تمدید آن را با توجه به عملکرد و گزارش‌های غیر موثق آن نپذیرفت و حملات  شیمیایی دومای سوریه را یک سناریوی جعلی توصیف و عنوان کرد این کشورهای آمریکا، انگلیس و فرانسه هستند که از تروریسم در سوریه حمایت می‌کنند.

 


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *