نگاه فارس

مسیر انحراف

۲۴ بهمن ، ساعت ۹:۱۰

روزنامه‌ها امروز درباره اشاره حسن‌روحانی به رفراندوم در آخرین سخنرانی‌اش و افزایش خیره‌کننده قیمت ارز بیش‌از موضوعات دیگر حرف زده‌اند.

مسیر انحراف

حسن‌روحانی در مراسم ۲۲بهمن، در میدان آزادی، گفت راه‌حل مشکلات مردم که گاهی سبب اختلاف میان جناح‌ها است، برگزاری همه‌پرسی و مراجعه به رای خود مردم است.

همین سخن که ظاهرا دعوتی بود به راهی برای کاهش اختلافات اما چماقی شده بر سر مردم.

روزنامه‌های اصلاح‌طلب سراسیمه از این پیشنهاد روحانی استقبال کرده‌اند.

شرق با چهره‌ای خندان از حسن روحانی از این نکته نوشته که پیشنهاد روحانی سبب حملات شدید اصول‌گرایان به وی شده.

شرق نشان داده که درخواست برگزاری رفراندوم از سوی روسای جمهور قبلی از بنی‌صدر تا احمدی‌نژاد همواره مسکوت گذاشته شده.

همدلی، به نقل از عبدالله ناصری، از چهره‌های سیاسی ارشد اصلاح‌طلبان، نوشته که با تحقق و اجرای اصل ۵۹ قانون اساسی که همانا برگزاری رفراندوم است، می‌توان امید را به جامعه‌مدنی برگرداند.

 

قانون اما گفت‌وگویی با علی‌اکبر گرجی حقوق‌دان شناخته‌شده حقوق عمومی ترتیب داده و او هم گفته که رفراندوم تابو نیست.

به نوشته قانون معلوم نیست چرا برخی جریان‌های خاص میان اصول‌گرایان از مراجعه به رای مردم این همه می‌ترسند. اما این روزنامه به این موضوع اشاره نکرده است که همیشه طیف مقابل آنها به نتیجه آرا احترام گذاشته اند. تردیدی نیست که نگرانی اصلی اینست که فضا از فضای کار و تلاش برای پیشرفت کشور به فضای جنجال و هیجان های کاذب سیاسی کشیده شود.

آفتاب‌یزد هم مسیر قانونی و حقوقی رسیدن تا رفراندوم را بررسی کرده و تیتر متهورانه‌ای برگزیده: مسیر رفراندوم.

ایران روزنامه دولت هم خطی که رئیس‌جمهور داده دنبال کرده و ماجرای همه‌پرسی را محل بحث با دو تحلیل‌گر و فعال سیاسی قرارداده.

گرامی مقدم فعال اصلاح‌طلب به ایران گفته رفراندوم فصل‌الخطاب مشکلات کشور است و محبیان تحلیل‌گر اصول‌گرای میانه‌رو به ایران گفته روحانی باید منظورش را از رفراندوم روشن‌تر کند تا بتوان درباره‌اش نظر داد.

همزمان چند فعال سیاسی و حقوق‌دان به سازمان‌ملل نامه‌نوشته و خواسته‌‌اند این نهاد برای تعیین سرنوشت ایران رفراندومی برگزار کند. این جور نامه نگاری ها در تاریخ انقلاب بی سابقه نیست. یکجا با اسم قانون حرف میزنند و جایی دیگر با مظلوم نمایی مقصود خود را با بیگانه مطرح میکنند.

این چهره‌ها اغلب فعالان سیاسی رادیکال یا کهن‌سال هستند و خواست رفراندوم را باز رادیکال بیان کرده‌اند اما حالا روزنامه‌های اصلاح‌طلب با تاکید بر بازبودن مسیر رفراندوم، می‌کوشند در ضمن فضای سیاسی را تابوزدایی و باز کنند.

خود تکرار یک تابو در این فضای سیاسی، هرچه بیش‌تر می‌تواند فضا را برای فعالیت سیاسی اصلاح‌طلبان بگشاید.

کیهان ولی امروز بدجوری از خجالت حسن روحانی درآمده و صفحه یک و گزارش‌های اصلی‌اش را تماما به خرج نقد مطالبه رفراندوم از سوی او رسانده.

شریعتمداری مدیر روزنامه کیهان دیروز به فارس گفته بود که پیش‌نهاد رفراندوم اصل ۵۹ باید از سوی دوسوم نمایندگان مجلس ارائه شود نه رئیس‌جمهور.

گزارش اول کیهان هم از روحانی خواسته به‌جای بازی با افکارعمومی حالا که پس‌از چهارسال دولت‌داری وقت عمل به مطالبات و شعارهای‌اش رسیده، به مطالبات اصلی مردم برسد.

کیهان نوشته سخنرانی سالروز انقلاب روحانی به جای حمله به دشمن سبب خوشحالی رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه شده چون روحانی از کینه و بغض ۴۰ساله و رفراندوم حرف زده.

 

وطن‌امروز هم در گزارش نخست‌اش تحلیل‌ کرده که حضور مردم در راه‌پیمایی ۲۲بهمن گسترده و پرشور حالا نوبت مسوولان است که به مطالبات مردم برسند.

لابد مسوول مخاطب اصلی هم حسن روحانی است که وطن‌امروز آن را به تصویر یک بدل کرده.

وطن‌امروز نوشته شاید برخی مسوولان از حضور گسترده مردم پای‌کار انقلاب و نظام ناراحتند و می‌کوشند با طرح مسائل فرعی مثل رفراندوم مزه این حضور را تلخ کنند.

مدیرمسوول جوان، ، عبدالله گنجی هم در سرمقاله این روزنامه نوشته منظور از پیاده‌شدگان از قطار انقلاب را باید روشن کرد.

روحانی در روز ۲۲بهمن گفت می‌شد بسیاری را در طول ۴۰سال پس از انقلاب از ماشین انقلاب پیاده نکرده.

گنجی حملات تندی به روحانی کرده و نوشته مشمئزکننده است کسی که خودش خواستار اعدام امرای جدایی‌طلب ارتش در آغاز انقلاب شده بود و باتری خلخالی را شارژ می‌کرده، حالا اصلاح‌طلب شود- درست به‌اندازه اصلاح‌طلب بودن هادی غفاری و صادق خلخالی.

گنجی نوشته خیلی‌ها می‌خواهند هرطور دل‌شان خواست در قطارانقلاب زندگی کنند و حتی راننده قطار را قبول ندارند و مجبورشده‌اند پیاده شوند و البته که سوارشدگان از پیاده‌شدگان این قطار همواره بیش‌تر بوده.

اصلاح‌طلبان ظرف روزهای آینده ماجرای رفراندوم را جدی‌تر پیگیری میکنند و احتمالا اصول‌گرایان هرچه بیش‌تر در لاک دفاعی خود فرو میروند مگر اینکه بعد سالها راه حل جدید ارائه خواهند کرد.

تب تند ابراهیم و دلار

بهار نوشته بازار ارز تب‌تندی پیدا کرده و علی‌رغم وعده‌های مسوولان دولتی، دیروز نرخ ارز رکورد سال را شکست.

جوان و خراسان و جمهوری‌اسلامی به استقبال افزایش اقدامات نظارتی در بازار ارز و روشن‌شدن فهرست معامله‌کنندگان فراتر از ۵۰۰هزار دلار روزهای اخیر در بازار ارز رفته‌اند.

اما جهان‌صنعت آن را سیاست‌های ناامیدانه بانک مرکزی و دولت خوانده.

خراسان تیتر زده لیست سیاه سوداگران ارزی همزمان با رشد قیمت دلار تا ۴۸۰۰ از سوی بانک مرکزی تحویل سازمان امور مالیاتی شده.

ولی جهان‌صنعت نوشته که بانک مرکزی فکر می‌کند می‌تواند دلالان بازار ارز را بترساند. جهان‌صنعت روزهای متمادی است که نوشته دولت دست به کارهایی در بازار ارز زده که فعلا کنترل‌ناپذیر است شده‌اند و بعید در کوتاه‌مدت مشکل حل شود.

دنیای‌اقتصاد ولی امیدواراست مشکل حل شود و توصیه کرده مثل روسیه در برابر نوسانات ارزی‌اش در سال ۲۰۱۴ عمل کنیم.

به نوشته این روزنامه در این سال بر اثر بحران اوکراین، تحریم کشورهای غربی علیه روسیه و کاهش قیمت نفت، ارزش روبل در برابر ارزهای غربی کاهش یافت.

بانک مرکزی روسیه ابتدا به بازار ارز، ارز تزریق کرد و سپس نرخ بهره بانکی را به‌شکل چشم‌گیری بالا برد تا در کوتاه‌مدت قیمت را تثبیت کند اما پس‌از تثبیت نرخ ارز را شناور کرد.

شهروند نوشته دستمزد کارگران ایرانی نسبت به هزینه‌های زندگی‌اش سه‌‌برابر کم‌تر است و به‌همین خاطر با موج مهاجرت کارگر ایرانی به کشورهای عربی برای کار روبه‌رو هستیم.

بنابر این گزارش بیش از ۷۰درصد کارگران ایرانی حداقل حقوق را دریافت می‌کنند.

در حالی‌که جوان نوشته همه مخالفان خط مقاومت اسلامی علیه ابراهیم حاتمی‌کیا موضع گرفته‌اند همدلی درد حاتمی‌کیا را بی‌دردی خوانده که وقتی سیمرغ هم گرفته باز ادای منتقدهای وضعیت را درمی‌آورد.

 

instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *