نگاه فارس
فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی

نبرد با اژدهای هفت سر

۲۱ بهمن ، ساعت ۱۱:۲۴

 بنده چند سال قبل از این ذکر کردم که فساد مثل اژدهای هفت‌سر افسانه‌هاست؛ در افسانه‌ها، یک سر اژدهای هفت‌سر را که می‌زنی، با ۶ سر دیگر حرکت می‌کند؛ از بین بردنش آسان نیست.

به گزارش نگاه فارس، آغاز چهلمین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی علاوه‌بر نمایش دستاوردها و پیشرفت‌های فراوان متناسب با «اصول» انقلاب اسلامی، نوید گام‌های جدی برای تحقق بخش‌هایی از آرمان‌های انقلاب اسلامی که در طول سالیان اخیر دستیابی به آن با فراز و نشیب همراه بوده است. ایرانیان با وجود برخی از کم‌کاری‌ها و عقب‌ماندگی‌ها همواره با فرصت‌شناسی نجیبانه، در برابر کید و فریب دشمن ایستادگی کردند و با مشارکت در انتخابات، مشروعیت نظام اسلامی و با حضور در راهپیمایی‌های ضد استکباری اعلام حمایت آشکار خود از آرمان‌های انقلاب اسلامی را نشان دادند و در ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ نیز به مانند سالیان گذشته، ایرانیان با حضور پرشور بیعت خود را با آرمان‌های انقلاب اسلامی بیان می‌دارند.

«خطاب به مسوولان محترم کشور است. به مسوولان عرض می‌کنم که این حضور مردمی در بیست‌و‌دوّم بهمن را به حساب گلایه نداشتن آنها از فعّالیّت‌های ما مسوولان به حساب نیاورید. مردم گله‌مندند؛ از بسیاری از چیزهایی که در کشور می‌گذرد، مردم گله‌مندند. مردم با تبعیض میانه‌ای ندارند؛ هرجا تبعیض ببینند، احساس ناراحتی و رنج می‌کنند. هرجا کم‌کاری ببینند همین‌جور، هرجا بی‌اعتنایی به مشکلات ببینند همین‌جور، هرجا پیش نرفتن کارها را ببینند همین‌جور؛ مردم گله‌مندند.
بیست‌ودوّم بهمن حساب خودش را دارد؛ ایستادگی مردم در مقابل دشمنِ کمین‌کرده‌ برای بلعیدن ایران یک حرف است که این در بیست‌ودوّم بهمن ظاهر شد، امّا توقّعات آنها از ما مسوولان یک حرف دیگر است.» سال گذشته پس از حضور پرشکوه مردم در راهپیمایی روز پیروزی انقلاب اسلامی، مقام معظم رهبری در نخستین سخنرانی خود، حضور سراسری مردم را ایستادگی در برابر «کمین» دشمنان دانستند و از «گلایه‌مندی» مردم نسبت به عملکرد مسوولان به واسطه «تبعیض» و «‌بی‌اعتنایی به مشکلات» در میان کارگزاران نظام اسلامی سخن گفتند. رهبرمعظم انقلاب اسلامی در سخنان اخیرشان، در بیان صریح مطالبه بحق ملت را بیان داشتند و حرف مردم «‌شکایت از فساد است، شکایت از تبعیض است» و دستور پیگیری به جد آن را به مسوولان دادند.

نبرد با اژدهای هفت سر
انقلاب اسلامی در تحقق آرمان عدالت اجتماعی به مثابه یکی از پایه‌های نظام اسلامی، کم‌کاری داشته است و اصلی‌ترین راهبرد برای تحقق عدالت مطلق در ساحت‌های مختلف آن، مبارزه با ظلم و مبارزه با فساد است. در همین راستا رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: «باید با فساد مبارزه بشود، با ظلم مبارزه بشود؛ البتّه خیلی سخت است.
بنده چند سال قبل از این ذکر کردم که فساد مثل اژدهای هفت‌سر افسانه‌هاست؛ در افسانه‌ها، یک سر اژدهای هفت‌سر را که می‌زنی، با ۶ سر دیگر حرکت می‌کند؛ از بین بردنش آسان نیست.
فساد این‌جوری است؛ برخورد و زورآزمایی با آن کسانی که در درون جامعه منتفع از فسادند کار بسیار سختی است، انصافاً کار مشکلی است، ولی از آن کارهای سختی است که حتماً باید انجام بگیرد؛ از آن کارهایی است که حتماً باید انجام بگیرد. همه مدّت حکومت امیرالمؤمنین (ع) که پیشوا و مقتدای ما است، تقریباً به این مسأله مهم و به این مقوله مهم گذشت؛ البتّه تمام هم نشد.
البتّه اگر چنانچه در کارگزاران حکومتی، خدای نکرده ظلمی باشد، فسادی باشد، برخوردها بایستی جدّی‌تر و با شدّتِ‌عمل بیشتری باشد. همه دستگاه‌های مختلف، همه مدیران کشور، همه ماها در همه‌جای کشور، باید به این توجّه کنند و از این نگذرند؛ از ظلم نگذرند.» بنابراین یکی از اصلی‌ترین کارویژه‌های مسوولان برای دستیابی به آرمان‌های نظام اسلامی و پایان گلایه‌مندی مردم از کارآمدی دستگاه‌های مختلف، مبارزه همه‌جانبه و همسو با یکدیگر در برابر اژدهای هفت‌سر فساد
است.

سمینار بدون مبارزه فساد
مبارزه با فساد در سطح نظام اداری تابع اقدامات جدی ریشه‌کن سازی این پدیده نابهنجار است؛ اما کم‌کاری مسوولان و ایستایی آنان در برابر مقوله فساد تنها منحصر به اقدامات تصنعی شده است. این گلایه‌مندی مردم در مرقومه رهبر معظم  انقلاب برای همایش ملی ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد بازتاب پیدا کرد و ایشان در همین راستا نوشتند: «نفس اهتمام آقایان به امر مبارزه با فساد را تحسین می‌کنم، لکن این سمینار و امثال آن بناست چه معجزه‌ای بکند؟ مگر وضعیت برای شما مسوولان سه قوه روشن نیست؟ با توجه به شرایط مناسب و امیدبخشی که از لحاظ همدلی و هماهنگی و همفکری بین مسوولان امر وجود دارد، چرا اقدام قاطع و اساسی انجام نمی‌گیرد که نتیجه را همه به‌طور ملموس مشاهده کنند. توقع من از آقایان محترم این است که چه با سمینار و چه بدون آن، تصمیمات قاطع و عملی بدون هرگونه ملاحظه‌ای بگیرند و اجرا کنند. موفق باشید.»

دستور کار مجدد؛ فرمان هشت ماده
مبارزه با فساد به منزله اصلی‌ترین عامل عدم دستیابی به آرمان عدالت اجتماعی و همچنین وقفه در ارتقای مؤلفه‌های پیشرفت اسلامی-ایرانی و از سوی دیگر گسترش چتر ناامیدی در میان آحاد مردم، در اوایل دهه ۸۰ با فرمان هشت ماده‌‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به سران قوا درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی بیان گردید. در این فرمان رهبر معظم انقلاب، خواهان «تشکیل ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و تهیه طرح مبارزه با فساد که دو قوه مجریه و قضائیه بدان همت گماشته‌اند، عزم جدّی مسوولان را به اقدام در این امراساسی و حیاتی» شدند.
ایشان حضور «‌مفسدان و سوءاستفاده‌کنندگان از امکانات حکومتی» به منزله ایجاد «احساس ناامنی و نومیدی» در میان «سرمایه‌گذار و تولید‌کننده و اشتغال‌طلب» دانستند و راهکار خشکاندن ریشه فساد مالی و اقتصادی را در «اقدام همه‌جانبه بوسیله قوای سه‌گانه مخصوصاً دو قوه مجریه و قضاییه» بیان کردند و در فرمانی هشت ماده نقشه راه نابودی اژدهای هفت سر فساد را اعلام کردند؛ در شرایط فعلی باید این دستورکار برای مسوولان با درک مختصات زمانی سرلوحه اقدامات جدی برای مبارزه با مفسدان اقتصادی و سپس گام‌های جدی برای تحقق عدالت اجتماعی برداشته شود.

صبح نو


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *