نگاه فارس
گیشه نگاه فارس | 18بهمن1396

سیمرغ سینما

۱۸ بهمن ، ساعت ۹:۵۰

روزنامه‌ها امروز نشست خبری رئیس‌جمهور را در صدر اخبار قرار داده‌اند و بدان واکنش نشان‌داده‌اند. آتش‌سوزی در ساختمان وزارت نیرو هم از دیگر موضوعات مورد توجه روزنامه‌ها بوده.

قول می دهم..

حسن‌روحانی دیروز به جمع خبرنگاران و اهالی رسانه‌ آمد و نشست خبری داشت.

وقتی گفت‌وگوی تلویزیونی او با رشیدپور خوب از کار درنیامد و کفر همه را درآورد، واعظی، رئيس‌دفتر محبوبش آمد و گفت که رئیس‌جمهور چندروز دیگر نشست خبری خواهد داشت و خواهد ترکاند.

امروز گزارش‌ها و موضع روزنامه‌ها به نشست خبری دیروز روحانی گویا دقیقا واکنشی است به حرف واعظی و بررسی این‌موضوع است که آیا روحانی ترکانده یا نه.

شرق تیتر زده: پرسش‌های بی‌پاسخ و نوشته در حالی که کلی سوال تکراری در نشست خبری پرسیده شد، اما پرسش‌های مهمی پرسیده نشد.

آرمان‌امروز جملاتی را از میان حرف‌های حسن روحانی آورده مثل این‌که: اعتراض مردم فقط اقتصادی نبوده و اجتماعی و سیاسی هم بوده، افزایش قیمت دلار دلایل اقتصادی ندارد و دوره دیش پایین‌انداختن به‌سر آمده.

آرمان تیتر زده: کمی شفاف‌تر و به روحانی تذکر داده: هنوز مسائلی وجود دارد که روحانی باید نسبت به شفاف‌سازی درباره آن‌ها اقدام کند- پاسخی به وعده واعظی درباره حرف‌های شفافانه‌تر روحانی نسبت به گفت‌وگوی تلویزیونی.

قانون در حالی که از قول روحانی تیتر زده اعتراضات مردم فقط به مسائل اقتصادی نبود، یادآوری کرده که سوال از روحانی در این نشست خبری مهندسی‌شده بود و تذکر داده برای چندمین‌بار است که نمی‌گذارند خبرنگار قانون از روحانی در نشست‌های خبری‌اش سوالی بپرسد.

قانون سوالی که می‌خواسته دیروز بپرسد در همان صفحه اول درج کرده؛ سوالی درباره این‌که روحانی برای راه‌افتادن و تقویت سندیکاهای کارگری و تشکل‌های صنفی مستقل چه کرده.

ابتکار در گوشواره درباره نشست خبری دیروز موضع گرفته و نوشته یک نشست خبری سرد و غیرجذاب.

روزنامه‌هایی هم که گوشه‌و‌کنایه‌ای به نشست خبری نزده‌اند، طوری تیتر زده‌اند که انگار منتظر بوده‌اند روحانی حرف‌های بیش‌تری درباره اعتراضات بزنند.

روزان بر تصویری از نشست خبری دیروز از قول روحانی تیتر زده که با صدای رسا می‌گوییم که صدای اعتراض مردم را شنیدیم.

جمهوری‌اسلامی تیتر اصلی و زیرتیترها این تیتر اصلی‌اش را به حرف‌های روحانی درباره اعتراضات اختصاص داده و معلوم است که منتظر بوده روحانی درباره اعتراضات مردمی اخیر حرف‌های بیش‌تر و روشن‌تری بزند.

جمهوری‌اسلامی تیتر زده: دولت به مردم اعتراض مردم احترام می‌گذارد. و افزوده محدودکردن اعتراض مردم به مسائل اقتصادی نشنیدن صدای مردم است و باید افکار و توصیه‌های نسل جوان را بشنویم و بپذیریم.

اطلاعات هم‌تای جمهوری اسلامی درمیان روزنامه‌های میانه‌رو، هم نوشته مشکلات مردم فقط اقتصادی نیست و سیاسی و اجتماعی هم هست و از قول روحانی تیتر زده که باید درباره مشکلات اساسی کشور گفت‌وگوی ملی شکل بگیرد.

برخی روزنامه‌ها به موضع ارزی روحانی توجه بیش‌تری نشان داده‌‌اند.

روزنامه دولتی ایران تیتر زده توصیه ارزی روحانی به مردم و از قول روحانی خاطرنشان کرده که مردم بهتر است در این روزها به بازار پرریسک ارز وارد نشوند.

آفتاب‌یزد اما از واکنش سرد روحانی به بحران ارزی شاکی است و تیتر زده: دلار ارزان در محله پاستور.

آفتاب حرف‌های روحانی و رئیس‌بانک‌مرکزی و وزیر اقتصاد را درباره مسايل ارزی این روزها کنار هم گذاشته و نوشته علی‌رغم افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر مسوولان معتقدند بحرانی در این زمینه وجود ندارد.

آفتاب با اشاره به ارزانی دلار در محله پاستور به روحانی و دولت‌اش کنایه می‌زند که شما هم گویا مثل احمدی‌نژادید که در واکنش به گرانی قیمت سبزیجات و از جمله گوجه در دولتش گفته بود به محله من در نارمک بیایید و ببینید که گوجه ارزان است.

خراسان، روزنامه اصول‌گرای میانه‌رو، در تیتر دومش‌ به نشست خبری روحانی واکنش نشان داده و آن‌ را در دو جمله خلاصه کرده: وعده ارزی دوره بهتر به مردم و کنایه برجامی به ترامپ.

خراسان به زبان بی‌زبانی می‌گوید روحانی از وعده و کنایه در نشست دیروز فراتر نرفت.

قدس هم از قول روحانی تیتر زده اطمینان می‌دهم که وضع ارزی بهتر خواهد شد و تحلیل کرده همین حرف روحانی یعنی خودش اعتراف دارد که در بازار ارز تعادل وجود ندارد.

سایر اصول‌گرایان هم درواکنش به نشست خبری دیروز طعنه و کنایه را به‌کار گرفته‌اند اما خیلی تندوتیزتر از خراسان که مبادی آداب است.

کیهان از قول روحانی تیتر زده: تورم ۸ درصد است و اشتغال را هم از نوبخت بپرسید.

کیهان چنین القا می‌کند که روحانی مسائل اقتصادی را با فرافکنی و بی‌اعتنایی از سر وا می‌کند.

همان‌طور که خود کیهان و نیز جهان‌صنعت تصریح کرده‌‌اند روحانی در جواب نقل قولی از نوبخت درباره تولید بیش‌از یک میلیون شغل در سال آینده گفت با افزایش‌پیدا‌نکردن قیمت بنزین در سال آینده، یک میلیون شغل را نمی‌توان تامین کرد و اگر نوبخت چنین وعده‌ای داده خودش باید پاسخ‌گو باشد.

روحانی طبق آمارهای بانک مرکزی که مورد استناد همه دولت‌ها بوده نشان گفته که تورم ۴۰درصدی دوره احمدی‌نژاد را به ۸ درصد رسانده.

ولی کیهان می‌گوید قبلا روحانی گفته بود که تورم را جیب مردم نشان می‌دهد نه آمارها و به‌خاطر حرف روحانی تورم پس ۸درصد نیست.

جوان هم از قول روحانی تیتر زده قیمت بنزین تدریجی گران می‌شود ولی در زیر این تیتر یادآوری کرده که خبرنگارش دیروز از روحانی پرسیده چرا طی چهارسال گذشته آرام‌آرام قیمت را بالا نبرده؛ آیا به خاطر رای‌آوردن در دوره دوم بوده؟

اما به ادعای جوان روحانی جواب به این سوال را پیچانده.

صبح‌نو هم تیتر زده روحانی به مردم وعده داد که رشد اقتصاد کشور مستمر و ثابت باشد.

صبح‌نو با این تیتر کنایه زده که روحانی باز وعده‌ای داده که با زندگی مردم قرابتی ندارد.

چرا اقتصاد به این روز افتاده؟

در روزی که روحانی به مردم توصیه کرد به بازار پرریسک ارزی وارد نشوند، دنیای اقتصاد تحلیل کرده بسته مورد نظر بانک مرکزی برای کنترل بحران ارزی چیست.

به نوشته دنیای‌اقتصاد بانک مرکزی با همکاری وزارت نفت طی روزهای آینده می‌خواهد اوراق مشارکت ارزی منتشر کند.

به تحلیل این روزنامه حالا یا اوراق را به قیمت ریالی می‌فروشد و به قیمت ارزی می‌خرد که این به کار وزارت نفت می‌آید یا آن را به قیمت ارزی می‌فروشد و می‌خرد.

به نوشته این روزنامه این سیاست سبب بازگرداندن ارز سرگردان و بحران‌ساز به ذخایر ارزی می‌شود و در نبود سایر ابزارهای کنترل ارز دوای بدی نیست.

وطن‌امروز و جوان امروز هردو کوشیده‌‌ند در صفحه‌اول‌شان تا جایی که در توان دارند فیلم جدید ابراهیم حاتمی‌کیا در جشنواره فجر، «به‌قت شام» را برجسته ‌کنند- کاری که دیروز جوان برای لاتاری مهدویان کرده بود.

اما حرف آخر را افکار تیتر کرد. سیرمغ سینما لقبی بود که روزنامه افکار بعنوان تیتر یک کار کرده و نوشته؛ حاتمی کیا حرف آخر را زد:سرباز این نظام هستم

همدلی انتقاد کرده که چرا بحران وضع معیشتی و شغلی کارگران ایران از جمله در هپکوی اراک و نبشکر هفت‌تپه تمامی ندارد و با استفاده از شعری از قیصر امین‌پور آن را پافشاری شگفت دردها خوانده.

البته درد جامعه کارگری ایران شگفت‌آور نیست اگر حواس‌مان باشد این دردها محصول طبیعی سیاست‌های دست‌راستی و ویرانگر در اقتصاد مملکت ظرف سه دهه اخیر است.

شهروند خبر داده سازمان جهادکشاورزی مازندران توانسته زمین‌خواری در شمال را کنترل کند و راهش هم به صفر رساندن تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی به تجاری و مسکونی بوده.

همشهری روزنامه شهرداری تهران در گزارش از حادثه آتش سوزی در ساختمانی از وزارت نیرو خاطرنشان کرده که تلاش ماموران شهرداری و آتش‌نشانی این بوده که از تکرار پلاسکویی دیگر جلوگیری کند.

 

instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *