نگاه فارس
گیشه نگاه فارس | 17 بهمن 1396

ایستاده با غیرت

۱۷ بهمن ، ساعت ۹:۵۲

روزنامه‌ها امروز لاتاری پدیده جشنواره فجر و نیز دستور حسن روحانی برای اسقاط خودروهای سنگین فرسوده را بیش‌از هرچیز جدی گرفته‌اند.

دستور بزرگ اما اگر…

دیروز حسن روحانی در یک همایش رونمایی از خودروهای سنگین جاده‌ای شرکت کرد و دستور داد در پروژه بزرگ خودروهای فرسوده سنگین جاده‌ای ایران سریع‌تر اوراق شوند و ناوگان حمل‌ونقل جاده نوسازی شود.

این دستور می‌تواند اگر واقعا اجرایی شود ظرفیت وسیعی برای تولید و اشتغال در بخش خودروسازی فراهم کند.

به همین مناسبت روزنامه‌های میانه‌رو و حامی دولت به‌شدت آن را جدی گرفته‌اند.

اعتماد این دستور روحانی به سه وزارت‌خانه‌اش را تلاش برای عبور از ابرچاله اقتصاد خوانده است و گفته پیامد دستور روحانی به سه وزارت‌خانه برای نوسازی ناوگان جاده‌ای می‌تواند تحرک جدی در اقتصاد پدید آورد. این روزنامه حرکت عبور از سیاه را با عکس چشت فرمان روحانی نشان داده و سعی دارد بگوید این مسیر توسط او امکان پذیر است

دنیای‌اقتصاد هم این دستور را ابرپروژه اسقاط خودروهای سنگین نامیده است.

ایران، روزنامه دولت، هم این اتفاق را نوسازی تاریخی ناوگان جاده‌ای نامیده است.

به‌نوشته این روزنامه، پول نوسازی ناوگان را ۵۰درصد دولت می‌دهد و ۵۰ درصد را مالک وسیله نقلیه که البته ۳۰درصد آن را می‌تواند وام بگیرد.

سهم دولت هم در این ماجرا از صرفه‌جویی در سوخت به‌دست می‌آید.

البته روزنامه خراسان و هفت‌صبح به ماجرای دیگری در بازار خودروی ایران توجه کرده‌اند.

خراسان از مصوبه مجلس برای دریافت مالیات سنگین از درآمدهای دوساله اخیر واردکنندگان استقبال کرده و آن را کمکی به تولید داخلی خوانده.

و‌لی هفت‌صبح که تصمیم مجلس و دستور روحانی را که حاوی افزایش سهم تولیدات داخلی در نوسازی ناوگان جاده‌ای و سایر بخش‌های خودرویی بود هماهنگ تحلیل کرده ولی آن را بی‌توجهی به صدای انتقاد طبقه متوسط نامیده که از انحصارخودروهای دولتی ناراضی‌اند، خوانده.

پشت پرده قیمت ارز و ترس رئیس جمهور

درباره بالارفتن قیمت ارزی را جهان‌صنعت قمارارزی دولت خوانده و گفته دولت می‌خواهد با افزایش قیمت ارز، کسری بودجه‌ و افزایش پیدا نکردن قیمت بنزین را جبران کند و بعد آن را کنترل کند، اما این کار خطر زیادی دارد.

دنیای اقتصاد هم نوشته جهش‌های دوره‌ای در قیمت دلار نتیجه یک آدرس‌دهی غلط و سوءتفاهم دولت است.

چون همواره در دهه‌های اخیر دولت به پشتوانه دلارهای‌نفتی‌اش می‌کوشد در بازار دخالت کند و مدیریت‌اش کند ولی کارش به فاصله‌گرفتن نرخ رشد قیمت دلار و تورم می‌انجامد در گام بعدی یک بحران سیاسی یا مشکلات اعتباری کافی است تا قیمت ارز با حهش چندبرابری روبه‌رو شود.

کیهان از این‌که دیروز روزنامه‌های طرفدار دولت و اصلاح‌طلب که کیهان «زنجیره‌ای» می‌خواندشان، به سانسور حرف‌های روحانی درباره ضرورت افزایش توان دفاعی دست زده‌بودند، انتقاد کرده.

دیروز ما هم نوشتیم که روزنامه‌های اصلاح‌طلب حرف‌های روحانی درباره ضرورت افزایش توان دفاعی و تسلیحاتی را به حاشیه‌های صفحه یک تبعید کرده‌بودند یا نادیده گرفتند.

آفتاب یزد چهره مضطرب و نگران رو حانی را برجسته کرده و تیتر زده سوال که ترس ندارد. اشاره این روزنامه به موضوع سوال از رئیس جمهور درباره موسسه مالی و اعتباری است که چند هفته ای است که در مجلس مطرح است.

 

 

لاتاری،بازگشت غیرت به سینما

جوان هم‌چنین از این‌که لاتاری، فیلمی ساخته کارگردان موردعلاقه اصول‌گرایان، مهدویان، دوباره روی غیرت مردانه نسبت به زنان دست گذاشته خشنود است.

روزنامه جام جم نیز تیتر ۱ خود را به این موضوع اختصاص داده و بر روی واژه غیرت تاکیده کرده.

هفت صبح از این فیلم راضی نیست. این روزنامه اصلاحطلب حضور لاتاری را ناامید کننده توصیف میکند و با فیلم رضا موتوری به مقابله این فیلم می رود.

اما افکار با انتخاب تیتر ایستاده با غیرت و چهره مصمم بازیگر این فیلم سعی کرده این مفهوم را به مخاطب القا کند که لاتاری در برابر سینمای غرب گرا ایران و مخالفان آن به خوبی مقابله میکند.

وطن‌امروز تصمیم دولت برای محدودکردن ussdها را با محدودیت‌های استفاده از کارت‌خوان در پمپ‌بنزین‌ها، ربط داده و به‌عنوان اخلال در بانک‌داری الکترونیکی از آن انتقاد کرده.

درحالی‌که یکی تصمیم دولت بوده و دومی تصمیم اتحادیه جایگاه‌داران بنزین برای تقابل با بانک ملت بر سر بدهی‌‌های‌اش به جایگاه‌داران.

درحالی‌که ایران از آلودگی هوای تهران به تعبیر شاعرانه خیمه آلودگی در دشت تهران در صفحه اول یاد کرده، قانون هشدار داده که آلودگی هوا در خوزستان، سبب مهاجرت و کوچ اجباری بزرگ مردم این منطقه به سایر جاها خواهد شد- درحالی‌که این استان قلب اقتصادی و تاریخی ایران است.

instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *