نگاه فارس
گیشه نگاه فارس| 16 بهمن 1396

شهردار جدید!

۱۶ بهمن ، ساعت ۹:۴۰

روزنامه‌ها امروز حرف‌های روحانی درباره سیاست دفاعی ایران و نیز حرف‌های وزیر نفت و نیز انتقادات از مدیریت شهری تهران را جدی گرفته‌اند.

روحانی و موشک

روزنامه‌های اصول‌گرا حرف‌های دیروز روحانی درباره سیاست‌دفاعی را سخت موردتوجه قرارداده‌اند.

روحانی در مراسم افتتاح موزه‌های دفاع‌مقدس در چندشهر به نوشته کیهان گفته هر سلاحی لازم باشد می‌سازیم و درباره توان‌دفاعی با هیچ کشور مذاکره نمی‌کنیم.

کیهان حرف‌های روحانی را که با فونت درشت‌تر تیتر یک کرده، جوابی به باج‌خواهی‌های غرب دانسته.

جوان، هم از قول روحانی تیتر زده: در حوزه دفاعی با هیچ کشوری مذاکره نمی‌کنیم.

رسالت از قول روحانی نوشته که آمریکا با تهدید اتمی از صلح دم می‌زند.

از میان روزنامه‌های حامی دولت، جمهوری‌اسلامی و اطلاعات، که در مشی نزدیک‌ترین به اصول‌گرایان هستند، از قول رئیس‌جمهور نوشته‌اند تا تهدید هست قدرت دفاعی را تقویت می‌کنیم یا باید کشور چنان قدرت‌مند باشد که دشمنان خیال تهدید نکنند.

روزنامه‌های اصلاح‌طلب  البته حرف روحانی زیاد به مزاقشان خوش نیامده و درباره ضرورت تقویت دفاعی را به یک گوشواره یا تیتر فرعی تبعید کرده‌اند.

ازمیان این دست روزنامه‌ها البته روزنامه ایران، روزنامه دولت، مراسم افتتاح موزه‌های جنگ را در سطح تصویر یک جدی گرفته.

ایران به‌جای اشاره به حرف‌های روحانی درباره توان دفاعی، از قول او و بر تصویری از او که در کنار فرمانده ارشد نظامی، محمدباقری، قدم می‌زند، نوشته: نیروهای مسلح باید فراتر از احزاب و جناح‌ها باشند.

اصول‌گرایان در بحبوحه خواست آمریکا از اروپا برای نشاندن ایران پای میز مذاکره موشکی، با این تیترها، می‌خواهند نشان دهند اولا روحانی هم با مذاکره مجدد موافق نیست و ثانیا فضا را برای هرگونه درخواست و فکر به مذاکره در داخل سنگین‌تر کنند.

اصلاح‌طلبان ولی معلوم نیست چرا همیشه مسائل سیاست دفاعی را به پشیزی هم نمی‌گیرند.

نمایش واقعی است؟

یکی دو روزنامه اصلاح‌طلب مثل شرق و صدای اصلاحات و نیز خصوصا روزنامه‌های دست‌راستی، مثل کیهان و جوان انتقادات محسن هاشمی به محمدعلی نجفی را جدی گرفته‌اند.

ندای اصلاحات که نقدهای هاشمی به نجفی را «نقد محسن» خوانده.

هاشمی به نوشته این روزنامه از این‌که در شش‌ماه گذشته انتظارات مردم از شورای شهر و مدیریت شهری برای بهبود وضع برآورده نشده، انتقاد کرده.

شرق این ماجرا را انتقاد هاشمی از خودش و نجفی خوانده تا طعنه بزند که هاشمی نمی‌تواند دست بالا در این ماجرا داشته ‌باشد.

کیهان از قول هاشمی تیتر زده: مدیریت‌شهری در انجام وظایف‌اش موفق نبوده.

وطن‌امروز هم در گوشوار انتقادات هاشمی را درج کرده و البته جوان کار را تمام کرده و انتقادات هاشمی از نجفی را انتقاد شهردار محتمل از شهردار مستقر خوانده.

تصویر یک جوان سعی دارد این نکته را القا کند پست پرده انتقاد محسن هاشمی به کنجفی چیست.

 

جالب است که روزنامه‌های نزدیک به خانواده هاشمی، آرمان‌امروز و جمهوری‌اسلامی،‌ اشاره‌ای به انتقادات هاشمی در تیتر یک و حتی صفحه یک نداشته‌اند.

وزیر نفت که سخن گفت و وزیرکار که دستور داد

روزنامه‌های اصلاح‌طلب حرف‌های دیروز وزیر نفت در نشست خبری‌اش را جدی گرفته‌اند.

اما همگی بر این نکته در سخنان وی تمرکز کرده‌‌اند که او گفته جرات ندارد خبرهای قراردادهای نفتی را آشکار کند چون گروهی در داخل و خارج سریع طرف خارجی را وامی‌دارند با ما قرارداد نبندند.

دنیای اقتصاد به مانع پنهان قراردادهای نفتی اشاره کرده است و شرق تیتر زده جرات نمی‌کنم حرف بزنم و همشهری نوشته مذاکره با غول‌های نفتی جهان به‌دور از چشم بدخواهان.

بهتر است وزیر نفت به‌جای حرف‌های کلی اشاره مستقیم و صریح به بدخواهان داخلی می‌کرد تا مردم دقیقا بدانند سد و مانع کجاست،‌ نه این‌که این حرف‌های کلی و مهم را به‌حساب شعارهای بی‌فایده بگذارند.

اعتماد و آرمان‌امروز دستور علی‌ربیعی را برای منع استخدام منسوبان سیاسیون در این وزارت‌خانه تیتر یک کرده‌اند.

اعتماد آن را دستور ضد رانت خوانده و علی‌ربیعی به این روزنامه گفته هر مدیری که به‌جای کارکردن به دنبال ارتباط با ذی‌نفعان اقتصادی من غیر حق یا انتصابات سیاسی باشد عزل می‌کند.

به‌جای منشور و شعارهای شیک درباره حقوق شهروندی دولت باید از همان اول به اصلاح فساد اداری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین جاهای نقض حق افراد دست ‌می‌زد- دستور ربیعی دیر ولی لازم و مفید بود.

ولی معلوم نیست اعتماد که احتمالا از دستورربیعی استقبال کرده چرا تصویر او را سایه‌روشن و نیمه‌تاریک منتشر کرده- مثلا می‌خواسته در تحقق این دستور تردید ایجاد کند یا …؟.

هفت‌صبح، بهار و جهان اقتصاد از بالارفتن نگران‌کننده قیمت ارز در بازار نوشته‌اند.

افکار در تیتر ۱ خود فاتحه ریال را خوانده و رسیدن دلار به نرخ ۵۰۰۰ تومان را فاجعه دانسته

هفت‌صبح نوشته رقص دلار در دستگاه شش و هشت. بهار قیمت ۴۸۰۰تومانی دلار و شش‌هزارتومانی یورو را نتیجه سیاست مبهم بانک مرکزی خوانده.

قدس از این‌که قیمت ارز برخلاف وعده رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی تلویزیونی بالا می‌رود، انتقاد کرده. جهان‌صنعت این وضع را شرمساری برای دولت خوانده.

عکس جلد بهار یادآور هشتگ دختران خیابان انقلاب است. نانی که در اعتراض به بالا رفتن نرخ دلار از نموداری آوزیران شده است.

آفتاب‌یزد، از فعالیت گروهی نوشته که با نقاشی و موسیقی در مناطق زلزله‌زده مشغول بهبود وضع روحی و روانی کودکان و نوجوانان زلزله‌زده هستند.

آزاده‌کاظمی، یک عضو این گروه، گفته که کودکان به دردهایی مثل سکوت اختیاری، گریه‌های مدام، شب‌بیداری و… مبتلا بوده‌اند اما با هنر کم‌کم آرام می‌گیرند

instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *