نگاه فارس
گیشه نگاه فارس | 15 بهمن 1396

چله یک انقلاب در تحریم

۱۵ بهمن ، ساعت ۸:۵۲

بررسی جایگاه جمهوری اسلامی و انقلاب به‌مناسبت دهه فجر، برخی پروژه‌های عمرانی و اقتصادی و البته چند اتفاق قضایی و حقوقی در قوه‌قضاییه و البته کم‌آبی امروز مهم‌ترین محور‌های مورد توجه روزنامه‌ها بوده‌اند.

نشان کارآمدی نظام

امروز برای روزنامه‌های دولتی یا نزدیک به ارگان‌های مدیریتی کشور، روز  صحبت از پروژه‌های اقتصادی و عمرانی است.

ایران از قول اسحاق جهانگیری نوشته درحالی که طی سال‌های تحریم یک خط فاینانس به روی کشور باز نبوده، حالا دولت دولت بیش‌از ۳۰میلیارددلار فاینانس بین‌بانکی دریافت کرده و از این میان اخیرا هم به قول او، ۱۲میلیارد خط‌ اعتباری خارجی گشوده شده.

اما همشهری نالیده است. روزنامه‌شهرداری تهران از قول رئيس‌کمیسیون عمران شورای شهر تهران نوشته که کمیسیون تلفیق مجلس در لایحه بودجه، بودجه حمل‌ونقل عمومی تهران را قلع‌وقمع کرده.

و جالب است که همشهری کنار تیتر یک‌اش که نشانه کلاف سردرگم تصمیم‌گیری و کارآمدی است از قول حسن خمینی، نوه امام، نسبت به القای ناکارآمدی نظام هشدار داده.

اطلاعات هم که همین هشدار حسن‌خمینی را درباره القای ناکارآمدی تیتر یک کرده، در کنار آن، از قول اسحاق‌جهانگیری که دیدیم از افزایش فاینانس خارجی خبر می‌داد، نسبت به به‌مخاطره‌افتادن امنیت برای سرمایه‌گذار هشدار داده.

شهروند روزنامه دولتی دیگر هم از بلاتکلیفی مالکان ساختمان‌مسکن مهر معروف شهر پل ذهاب که در زلزله ویران یا نیمه‌ویران شده‌بودند، خبر داده.

شهروند نوشته که سه‌ماه پس‌از زلزله شدید سرپل‌ذهاب شهرداری و مالکان در مرحله ارزیابی بازسازی درجا می‌زنند و نمی‌دانند این خانه‌ها را ویران کنند یا بازسازی.

چله یک انقلاب در تحریم

با این همه سردرگمی ولی روزنامه‌های دست‌راستی، جوان و کیهان، امروز را به برشمردن نقاط قوت دوران پس‌از انقلاب نسبت به پیش از آن اختصاص داده‌اند.

کیهان پرسیده: چهل‌سال قبل کجا بوده‌ایم و امروز  کجا ایستاده‌ایم؟

این روزنامهاین مزیت‌های دوران پساانقلابی را برشمرده: دیگر بیگانگان بر مقدرات اداری، نظامی، مالی و تصمیم‌گیری کشور از ارتش تا بانک‌مرکزی مسلط نیستند؛ نیروی نظامی ایران که در زمان رضاشاه سریع فروپاشید، الان وضع خوبی دارد و البته انتخابات فعلی در ایران سرچشمه تعیین سرنوشت مردم است که برخلاف دوران پهلوی واقعی است نه فرمایشی.

البته جواب سوال کیهان که الان کجا ایستاده‌ایم تیتر دیگری در همین صفحه اول‌اش و کمی‌پایین‌تر است که نوشته: طبق ارزیابی دولت باید دلار ارزان می‌شد و نه گران.

جوان تیتر زده چله یک انقلاب در تحریم.

جوان از قول وزیر ارتباطات تیتر زده: سه ماهواره ایرانی پرتاب می‌شود؛ و خود جوان هم تحلیل کرده حالا حرکت در مرز دانش پزشکی جایگزین پزشک وارداتی شده و هرج‌ومرج محیط‌زیستی زمان شاه جای‌اش را به مالیات سبز در دوران فعلی داده.

اگرچه می‌توان حرف جوان را درباره پیشرفت پزشکی ایران پذیرفت ولی درباره محیط زیست بهتر است به وضع آب ایران توجه کرد.

مثلا درحالی که به نوشته روزنامه ایران اسحاق‌جهانگیری گفته کسی حق ندارد از منابع آب شرب استفاده صنعتی بکند، دو روزنامه روزان و ندای‌اصلاحات، خبرهای نگران‌کننده دیگری دارند.

روزان و ندای‌اصلاحات، از قول رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نسبت به بی‌آبی فلات مرکزی ایران و ضرورت خالی‌کردن آن‌جا از سکنه سخت هشدار داده‌اند.

این مقام دولتی گفته که قبلا هشدار درباره بحران کم‌آبی صرفا در حد کارشناسان و تحلیل‌گران بود ولی حالا مسوولان دولتی ناچار شده‌اند درباره کم‌آبی هشدار بدهند.

ولی آیا از این دم‌ودستگاه بوروکراتیک برمی‌آید که بحران آب را به‌طرزی که برای همه ملموس باشد و اثرش را ببینیم رفع کنند؟

روحانی در روزهای برفی سر کار خود حاضر نشد

روزنامه افکار از قول حاجی دلیگانی این خبر را تیتر کرده و از قول عضو فراکســیون نمایندگان ولایی گفته: خانه نشــینی رئیس جمهــور در ایام بارندگی برف در کشــور را اسف بار بود. از سوی دیگر شنیدیم در ایامی که با آلودگی هوا رو به رو بودیم همســر رئیس جمهور حاضر به ســکونت در منزلی که در مجموعه ریاســت جمهوری قرار دارد به این دلیل که این منزل در مرکز شهر قرار دارد و مرکز شهر از آلودگی بیشتری برخوردار است، نبوده و به همین دلیل رئیس جمهور ناچار می شــود در منزل بالای شهر خود ساکن شوند. همین امر بالا بودن مسافت از منزل تا محل کار و وقــت گیری برای رفت و آمد و همچنین هزینههای بیشــتری برای حفاظت در منطقه شمیرانات می شود.

منتظر شکست دولت نباشید

پرویز فتاح، رئیس‌کمیته امداد امام، به اعتماد گفته که نباید فکر کرد که اگر دولت روحانی در مقابل مشکلات فعلی موفق نشود، به‌نفع اصول‌گرایان است.

او همزمان با تاکید رهبرانقلاب و رئیس‌جمهور بر واگذاری فعالیت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی وابسته به حکومت و دولت، تاکید کرده که کمیته امداد فعالیت اقتصادی ندارد.

عزت‌الله ضرغامی، رئیس‌اسبق صداوسیما که این‌روزها در شبکه‌های اجتماعی فعال است ، در مقابل سوالات سخت خبرنگار شرق قرار گرفته.

او که به تازگی با محمدعلی‌ابطحی، رئيس‌دفتر محمدخاتمی در دولت هشت، ملاقات کرده بود، پاسخ داد چگونه در زمان مدیریت او در صداوسیما اعترافات محکومان دادگاه‌های سال ۸۸ ازجمله همین ابطحی پخش شده.

او گفته طبق دستور شورای عالی امنیت ملی ، برای مدیریت ناآرامی‌ها در آن سال اعترافات را پخش کرده است.

او گفته به هاشمی‌رفسنجانی فرصت پاسخ به احمدی‌نژاد در مناظره‌های سال ۸۸ را نداده ولی از ناطق‌نوری خواسته بود که به حملات احمدی‌نژاد پاسخ بدهد ولی او قبول نکرده.

خراسان و آرمان‌امروز هردو به حرف‌های دادستان انقلاب و عمومی تهران، جعفری‌دولت‌آبادی پرداخته‌اند که به‌قول خراسان از نظارت مخفی و نامحسوس بر کار قضات خبر داده.

آرمان‌ هم از زبان دولت‌آبادی نوشته که به‌دستور رئيس‌ قوه‌قضاییه ۴۱ قاضی متخلف پای میز محاکمه و مواخذه آمده‌اند.

ولی با وجود این اخبار جالب از قوه‌قضاییه جالب‌تر است که شرق در گزارش اول‌اش، خبر داده: قاچاق‌چیان کالا که باید درزندان باشند، به‌جای خودشان پس‌از دستگیری زندان‌خواب معرفی می‌کنند.

دبیر کمیسیون مفاسد اقتصادی که این خبر را به شرق داده همچنین گفته که بابک‌زنجانی و شرکای او که از خارج به کمکش آمده‌اند در ازای لغو حکم اعدام زنجانی، پیشنهاد داده‌اند که پول‌های گمشده و بدهی‌های او را می‌پردازند.

instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *