نگاه فارس
گیشه نگاه فارس | 14 بهمن 1396

غبار روبی از سیره خمینی

۱۴ بهمن ، ساعت ۹:۳۵

روحانی حالا به میان مردم کرمان رفته و همین که کمی از ژست مغرورانه قبلی‌اش فاصله گرفته با استقبال رسانه‌ها مواجه شده.

روزنامه‌ها امروز از سفر حسن روحانی به کرمان و صحبتهای سید علی خمینی بیش‌از همه نوشته‌اند.

غبار روبی از سیره خمینی

تیتر امروز روزنامه صبح نو پیامی ویژه داشت. صبح نو از غباروبی سیره امام گفته و با این تیتر خواسته اشاره ای به وضعیت فشل موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی کند که طی این سالها عملکرد خوبی نداشته.

جوان و کیهان، سخنان سید علی خمینی، نوه امام و برادر سید حسن‌خمینی در تایید رهبرانقلاب یا انتقاد از مسوولانی که نمی‌توانند درد اقتصادی مردم را حل کنند ولی مرفه‌اند، مورد توجه قرار داده‌اند.

روزنامه افکار هم از قول ایشان نوشته به آیت الله خامنه ای افتخار میکنیم. اشاره صحبت های سید علی به فیلم منتشر شده در مورد مجلس خبرگان رهبری است.

 

برای روحانی اسپند دود کنید

حسن‌روحانی طی دوسه روز اخیر به استان کرمان سفر کرده است. در این سفر استانی او از مناطق زلزله‌زده این استان و نیز چندین پروژه اقتصادی دیدار کرد یا افتتاح‌شان کرد.

آفتاب‌یزد به نکته‌تازه‌ای در سفر روحانی به کرمان توجه کرده: تغییر رویکرد او با مردم مناطق محروم.

روحانی به مردم نزدیک‌تر شده و با محرومان و آسیب‌دیدگان در مناطق مختلف زانو به زانو دیدار کرد.

آفتاب یزد با تصویری با همین مضمون نوشته که برای روحانی که رویکرد تازه‌اش مورداستقبال قرار گرفته باید اسفند دود کرد.

همچنین تصاویری با همین مضمون روی صفحه اول روزنامه‌های دولت ایران و شهروند و نیز جمهوری‌اسلامی اطلاعات، مردم‌سالاری و حتی خراسان اصول‌گرا نقش بسته است.

اطلاعات و شهروند به این نکته توجه کرده‌‌‌اند که روحانی دستور داده واگذاری بنگاه‌های اقتصادی و نیز اختیارات دولتی که اخیرا همزمان با دستور رهبرانقلاب مبنی بر واگذاری بنگاه‌های اقتصادی نظامی، حکمش را صادر کرد، به‌شکل پایلوت از کرمان آغاز شود.

گامی تازه در روند خصوصی‌سازی برداشته و ادعا می‌شود که این‌بار بخش خصوصی واقعی صاحب ثروت‌ها می‌شود. اما در نبود شفافیت رسانه‌ای برای نظارت عمومی کامل کدام بخش خصوصی واقعی است؟

خراسان از این‌که اسکان دايمی زلزله‌زدگان باید تا پایان تیرماه ۹۸ تمام شده‌باشد، خبر داده- البته از قول حسن روحانی.

جمهوری‌اسلامی از افتتاح چند طرح صنعتی در سیرجان با تصویری از روحانی کنار کارگران.

دیدارها و کارهای روحانی در کرمان البته مورد توجه روزنامه‌های دست‌راستی قرار نگرفته و رسالت تنها صحنه‌ای از سخنرانی روحانی را که در آن وی علیه آمریکا حرفی زده، تصویر یک کرده است.

حرکت جدید روحانی در کرمان به چشم رسانه‌های اصلاحطلب آمده و آن‌ها هم صراحتا و هم با تصاویر صفحات اول‌شان از آن استقبال کرده‌‌اند؛

روحانی در طی دوره ریاست جمهوری خود، از نگاه رسانه‌ای و تبلیغاتی سود زیادی برده است. ولی دستیار او در امور اقوام و اقلیت‌ها به آرمان‌امروز خلاف این موضوع گفته. علی یونسی گفته روحانی دفاع رسانه‌ای درستی ندارد

از صندوق فرانسوی تا روشنفکر آمریکایی

طبق ادعاهای برخی روزنامه های اصلاحطلب، فرانسه و ایران برای دور زدن تحریم‌های اقتصادی آمریکا و ترامپ علیه ایران هم‌چنان که پیش‌بینی‌می‌شد یک خط پولی تازه با پایه یورویی راه‌اندازی کرده‌اند.

ایران نوشته ایران- فرانسه منهای آمریکا و از قول رئیس‌یک بانک دولتی فرانسه خبر داده که یک‌ونیم‌میلیارد یورو اعتبار برای تضمین کار و صادرات اقتصادی با ایران برای فعالان اقتصادی فرانسه از چهارپنج ماه دیگر اختصاص داده‌می‌شود.

هفت صبح از این ماجرا با عنوان صندوق‌های ویژه مسیوهای فرانسوی یاد کرده ولی تذکر داده خیلی نمی‌توان به این اتفاق دل بست چون چهارماه پنج‌ماه دیگر شاید ترامپ با تصمیمش درباره برجام کلا فضا را به هم بریزد.

یا که فرانسه اصلا بخواهد با این وعده به ایران امتیازی از آمریکا بگیرد و البته متقابلا شاید می‌خواهند به ترامپ نشان دهند اروپایی‌ها چه‌قدر برای برجام اهمیت قائلند.

در هردو حال هفت‌صبح امیدوار است که این ماجرا وعده و نمایش نباشد.

کیهان با نوآم چامسکی، روشنفکر چپ‌گرای آمریکایی معروف، گفت‌وگو کرده و وی گفته میوه حمله آمریکا به منطقه را ایران چیده است.

اعتماد نوشته که بهمن فرمان‌آرا، کارگردان ایرانی، به این روزنامه گفته در همین شرایط سخت هم باید در ایران ماند و برای ایرانیان فیلم ساخت.

فیلم به وقت شام که در روز اول با استقبال گسترده مواجه شد سوژه روزنامه افکار شده. این روزنامه این اتفاق را با کلمه شگفتی توصیف کرده است.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *