نگاه فارس

مردم را زمین گیر کردند

۱۱ بهمن ، ساعت ۹:۰۰

سخنان رهبرانقلاب درباره هدف داعش در افغانستان و مسا‌ئل بودجه۹۷ از جمله موضوعات مورد توجه روزنامه‌های امروز هستند.

هدف داعش و هدف ایران

رهبرانقلاب به‌روال دفعات قبل در آغاز درس خارج‌فقه‌شان در حسینیه امام‌خمینی به رویدادهای خونین اخیر در افغانستان اشاره کردند و آن‌را نتیجه حضور داعش در این کشور دانستند.

رهبرانقلاب گفتند که هدف آمریکا از انتقال داعش به افغانستان توجیه حضورش در منطقه است.

همین جمله به تیتر یک روزنامه‌های مختلفی بدل شده است.

از میان روزنامه‌های میانه‌رو، جمهوری‌اسلامی و اطلاعات و شهروند این تیتر را برای صفحه یک‌شان درشت و قابل توجه انتخاب کرده‌اند.

کیهان، جوان و رسالت دقیقا همین تیتر را برگزیده‌اند و خراسان با اشاره به همین سخنرانی رهبرانقلاب، تیتر زده اهداف آمریکا از حضور داعش در آمریکا.

وطن‌امروز ولی با تصویری از داعش در افغانستان، تیتر زده: آمریکا به دنبال انتقال داعش به افغانستان است.

وطن‌امروز هدف آمریکا را از جمله حذف کرده و ‌خلاصه‌تر اما دقیق‌تر به سخنان رهبرانقلاب اشاره‌کرده است.

سخنان رهبرانقلاب دقیقا تاکیدی بر این نکته بود که باید برای رفتن داعش به افغانستان آماده بود و ایران حق خود را مقابله مجدد با داعش حق خویش می‌داند.

از فرودگاه‌های ناکارآمد تا اقتصاد کارآمد

امروز روزنامه‌های چندی به سرگردانی مردم در سفرهای هوایی در روزهای اخیر به سبب برفی‌بودن جو انتقاد کرده‌اند.

آفتاب‌یزد تیتر زده ناهماهنگی مدیران و سوءمدیریت‌شان سبب شده مردم در فرودگاه امام تهران معطل و سرگردان باشند.

تصویر آفتاب‌یزد طعنه‌آمیز است و در آن مسافری معطل بر مقوایی که بالای سرش گرفته نوشته: داوطلب برف‌روبی فرودگاه.

او به مسوولان که در تهران از مردم خواستند که به تکاندن درختان از زیربار برف کمک کنند، کنایه می‌زند.

ابتکار با تیتر جاده‌های لیز سفر، از بی‌سروسامانی و سرگردانی‌های مردم در همه جاده‌های هوایی، ریلی و جاده‌ای نمونه‌هایی را آورده و به‌شدت از مسوولان راه و ترابری انتقاد کرده.

خراسان هم در تصویر یک‌اش از لغو ۲۰۰ پرواز به تهران و سرگردانی مردم در فرودگاه‌ها و اجبارشان به سکنای موقت در فرودگاه‌ها خبر داده.

شهروند نوشته این‌گونه فلج‌شدن فرودگاه‌ها زیر بار برف واقعا عجیب است. و وطن‌امروز هم خبر داده که به همین دلیل وزیر راه برای پاسخ‌گویی به مجلس خواهد رفت.

ایران روزنامه دولت هم حتی به این بحران مسافران در فرودگاه‌ها پرداخته ولی وعده داده که بحران در پله‌های آخر است- استفاده از استعاره پله هواپیما برای تفسیر بحران پروازها.

شهروند همچنین از وجود شش هزار کودک بی‌هویت در تهران وجود دارد که معلوم نیست محصول چه روابطی و از کدام پدرومادر هستند. قرار است برای کودکان کار و خیابانی که از همین مصیبت در رنج‌اند فعالیتی برای تکمیل مدارک هویتی آغاز شود.

همشهری که از ماجرای دیگری در همین زمین گزارش دارد. همشهری نوشته اگرچه مسیرهای درون‌شهری تهران باز است ولی بازار دربستی خصوصا برای رفتن به فرودگاه‌های تهران بدجوری داغ است.

روزنامه شهرداری تهران خبر داده که دیده شده در مسیر فرودگاه امام حتی ۶۰۰هزارتومان کرایه پرداخته شده.

بحران فرودگاه‌ها و پروازها برای مردم در این دوسه‌روز در ضعف بازار و صنعت حمل‌ونقل هوایی ایران ریشه دارد.

ولی همچنین در تبختر و نخوت وزارت و وزیر راه هم ریشه دارد که هرگز در شان خود نمی‌داند برای مردم توضیح دهد که چه مشکلاتی در کار هست و شاید وزارت او در تلاش برای حل مشکلات است.

معلوم نیست وزیر راه برای حل این بحران کاری کرده یا دستوری داده یا نداده، و چرا کسی نباید از آن آگاه باشد. بحران اطلاع‌رسانی در دولت واقعا آزاردهنده است.

البته روزنامه شهرداری تهران هم باید توضیح بدهد چرا تاکسیرانی تا این حد ولنگار و افسارگسیخته عمل می‌کند که در روزهای سرد و یخ‌بندان تا ۶۰۰هزارتومان می‌تواند کرایه بگیرد.

همشهری همچنین خبر داده که پشت پرده مذاکرات جدی بر سر نجات بخش‌هایی مورد نظر دولت در بودجه شدیدا در جریان است.

گویا حذف بخشی از یارانه‌بگیران از جمله این مسائل مورد بحث و جدل جدی است.

آرمان‌امروز هم با تیتر بازنشدن قفل یارانه از پای دولت به همین نکته توجه نشان داده و از بی‌اعتنایی کمیسیون تلفیق به جراحی مورد نظر مردم انتقاد کرده.

ایران با بهزادنبوی اصلاح‌طلب، که در میان اصلاح‌طلبان نفوذ زیادی دارد، گفت‌وگو کرده. او اصلاح‌طلبان را به حفظ ائتلاف با میانه‌روهای اصول‌گرا توصیه کرده است.

ولی نبوی نگفته این وسط تکلیف برنامه و شیوه ائتلاف چیست؟

آیا برنامه اقتصادی و نگاه اجتماعی حداقلی به عنوان پایه ائتلاف نانوشته‌ای که از سال ۹۲ شروع شده، نباید کم‌کم روشن شود؟

در مقابل ابراهیم اصغرزاده از فعالان سیاسی کمی‌جوان‌تر اصلاح‌طلب به اعتماد گفته که اصلاح‌طلبان باید شیوه رادیکال پیش بگیرند.

قانون گزارش داده که بنابر طرح‌هایی که از شهرداری دوره قالیباف شکل گرفته در قلب باغ‌های ۲۸هزارهکتاری عباس‌آباد در تهران قرار است شهرکی مسکونی برپا شود و نسبت بدان سخت هشدار داده است.

دنیای‌اقتصاد هم از قول مسعود نیلی دستیار اقتصادی ویژه حسن روحانی نوشته که خانوارها و بنگاه‌های اقتصادی به عنوان بازیگران موثر بر اقتصاد، در رفتار اقتصادی به شدت از حکمرانی تاثیر می‌گیرند.

آن‌ها اگر چشم‌اندازی مثبت از آینده اقتصاد داشته باشند به افزایش بهره‌وری، فعالیت در بخش خصوصی و پس‌انداز برای سرمایه ملی رو می‌آورند.

ولی اگر قطعیتی نبینند، به فعالیت در بخش دولتی به‌سبب کسب اطمینان بیش‌تر برای معیشت، یا تغییر متوالی کسب و کار و نیز مصرف کالاهای بادوام رومی‌آورند.

 


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *