نگاه فارس

سیلی آدم برفی به مردم

۱۰ بهمن ، ساعت ۹:۳۷

روزنامه‌های امروز به درگیری بر سر نقش مثبت با منفی شهرداری تهران و سایر نهادهای مسوول در روزهای برفی اخیر پرداخته‌اند و البته بحث بر سر بودجه ۹۷ که به کمیسیون تلفیق بازگشت داغ است.

مجلس جدی است!!!

دو روز پیش مجلس به کلیات لایحه بودجه رای نداد و آن را به کمیسیون تلفیق مجلس بازگرداند تا ظرف ۷۲ساعت آن را اصلاح کند. ترکش‌ها این تصمیم مجلس امروز در روزنامه‌ها آشکارتر از دیروز است.

کیهان، توضیحات زنگنه و نوبخت را قانع کننده نمیداند و بیخیال گزارش دیوان محاسبات از اجرای بودجه ۹۵ نمی‌شود و معتقد است طبق آن گزارش دولت تخلف‌ کرده.

امروز هم خطاب به اهل مجلس تیتر زده که انحراف ۸۰درصدی دولت روحانی از بودجه سال ۹۵ را در بررسی بودجه ۹۷ مورد توجه قرار دهند.

کیهان باز نوشته که دولت بخشی از درآمدها را به خزانه واریز نکرده و بخش زیادی از تبصره‌های بودجه ۹۷ عملی نشده پس مجلس باید جلوی‌ خواسته‌های دولت بایستد.

کیهان نوشته عملیاتی نبودن بودجه ۹۷، از جمله تعریف نشدن سازوکار حذف ۳۰ میلیون یارانه‌بگیر، اجرای نشدن بودجه عمرانی و ابهام در اشتغال و البته در انتها واکنش به انتقادات تند دولت به گزارش دیوان محاسبات درباره بودجه ۹۵، از جمله دلایل رد شدن بودجه ۹۷ است.

در مقابل شرق گزارش کرده که یک لابی۱۰دقیقه‌ای پیش از رای‌گیری درباره کلیات لایحه بودجه، سبب شده این کلیات رای نیاورد.

شرق این نکته از قول یک عضو برجسته فراکسیون امید، بهروز رحیمی نوشته.

به گفته رحیمی اگرچه لاریجانی به او گفته بود که با کلیات موافق است ولی نمایندگان نزدیک به او و حتی برخی اعضای فراکسیون امید که صبح در میان خود با کلیات موافقت کرده بودند، مشغول لابی گسترده برای رای نیاوردن کلیات بودند.

تصویر یک شرق هم کریمی‌قدوسی، نماینده مشهد را در مرکز نشان می‌دهد و القا می‌کند که مخالفان سیاسی دولت درپی فشاری سیاسی به دولت بوده‌اند.

شرق نوشته کمیسیون تلفیق گفته که امروز کار رسیدگی به اصلاحات مورد نظر مجلس را تمام می‌کند و پرسیده اگر مخالفت با بودجه مجلس سیاسی نبود چه‌طور ممکن است ظرف یک روز آن همه تغییرات و اصلاحات روی دهد.

در حالی که شرق خبر داده کمیسیون تلفیق تصویب کرده که درآمد دولت از محل فروش اسناد قرضه کاهش پیدا کند، خراسان هم خبر داده این کمیسیون، در اصلاحاتش شمار حذف یارانه‌بگیرها را به ۱۰میلیون نفر کاهش داده.

همشهری هم در گزارش یک‌اش خبر داده، مستمری‌بگیران بهزیستی و کمیته‌امدادامام و روستاییان و خانواده‌های شهری کم‌درآمد مشمول دریافت درآمد می‌شوند.

جمهوری‌اسلامی هم نوشته کمیسیون تلفیق با افزایش قیمت بنزین سایر حامل‌های انرژی مخالفت کرده.

سیلی آدم برفی به مردم

برف خوبی طی دوسه‌روز اخیر در تهران و شهرهای مختلف ایران بارید و حالا جر و بحث بر سر این‌که اداره‌ها و نهادهای مختلف چه کاری برای کاهش گرفتاری مردم کرده‌اند امروز هم ادامه دارد.

وطن‌امروز که دیروز تیتر خواب زمستانی را برای انتقاد از آن‌چه غافل‌گیری وزارت راه و شهرداری‌ها در برابر مشکلات برف تیتر کرده بود امروز در کنار تصویری از نجفی، شهردار تهران بزرگ نوشته: آدم برفی.

به نوشته این روزنامه بسیاری از نماینده سابق و کنونی شورای تهران از عمل‌کرد شهرداری نجفی در تهران برفی انتقاد جدی دارند.

وطن‌امروز جمله‌ای از حرف‌های شهردار تهران را به طعنه برجسته کرده که گفته بود: در شب و روز برفی مشکلات کمی تجربه کردیم.

کیهان هم چندان که در صفحه یک‌اش دیدید از انتقاد شدید مسافران فرودگاه امام از عملکرد وزارت راه نوشته است.

روزنامه‌های اصلاح‌طلب و میانه‌رویی هم بودند که انتقاد از مدیریت بحران برفی را واننهادند.

آرمان‌امروز از مسوولان خواسته اگرچه در برابر بارش برف غافلگیر شدند، اما در برابر تبعات این برف، مثل یخ‌بندان و کاهش دمای هوا و همچنین شیوع آنفلوآنزا، غافل‌گیر نشوند.

سیاست روز با رنگی بنفش به استقبال برف رفته است. در تیتری که این روزنامه کار کرده، مشکلات بوجود آمده را سیلی سرد مسئولان بی مسئولیت بیان کرده و آن را با رنگ بنفش که رنگ انتخاباتی روحانی بود تلفیق کرده است.

هفت‌صبح از وضع عجیب حمل‌‌ونقل هوایی ایران در روز برفی تهران انتقاد کرده است.

به نوشته این روزنامه، مردم از وسایل راحتی عادی پس از تاخیر پروازهای‌شان در فرودگاه امام یا خبر دقیق از سرنوشت‌پرواز‌‌های‌شان محروم بودند- مثلا یک مسوول را به توضیح وامی‌داشت که با انواع بلیت‌های کنسلی چه می‌شود کرد.

ایران روزنامه دولت هم از سرگردانی مردم در برخی فرودگاه‌ها و جاده‌های کشور خبر داده.

و مثل روزنامه شهروند خبر داده که ۳۸هزار بی‌سرپناه در گرم‌خانه‌‌های تهران و کرج سامان داده‌شده‌اند.

ایران به‌عنوان روزنامه دولتی‌ای که به مسوولان دسترسی دارد، باید از مسوول سرگردانی‌های مردم پاسخ‌های جدی می‌گرفت و مثلا خبر می‌داد از امروز وضع پروازها چه می‌شود وگرنه مردم همه می‌دانند که بارش برف تبعاتی داشته.

شهروند نوشته برخلاف سال‌های قبل که بزرگ‌راه‌های تهران حین کوچک‌ترین برف و بارانی قفل می‌شد، خیابان‌ها و اتوبان‌های درون‌شهری باز بود ولی بزرگ‌راه‌های اطراف شهر بسته بودند.

شهروند نوشته در این برف جامعه شاهد ایفای مسوولیت اجتماعی شهروندان بود و مردم به برف‌روبی و درخت‌تکانی کمک کردند، هرچند که به گفته یک گیاه‌شناس بهتر بود این کار تخصصی به عموم مردم که ضرر بیش‌تری از سر نابلدی به درختان زدند، واگذار نمی‌شد.

همشهری روزنامه شهرداری تهران هم از ۱۳۰۰ پروازی که فقط در دو فرودگاه امام و مهرآباد تهران کنسل شده‌اند یا تاخیر داشته‌اند.

همشهری گزارشی از داخل اتاق بحران تهران دارد. بازهم بهتر است روزنامه شهرداری تهران آماری از خسارت احتمالی برف در تهران، برنامه‌های شهرداری برای مقابله با یخ‌بندان، برنامه‌های شهرداری برای بی‌خانمان‌ها و… گزارش می‌نوشت نه فقط پروازها که به وزارت راه ربط دارد.

پول‌ها از پناه‌گاه به کمین‌گاه‌ می‌رود؟

روزنامه‌های مختلف خصوصا اصلاح‌طلبان امروز از یک نشست مقابله مطبوعاتی با فساد و طلب شفافیت در تهران خبر داده‌اند که در آن محمودصادقی و احمدتوکلی، نمایندگان فعلی و سابق تهران در مجلس در آن حرف زده‌اند و خصوصا به هزینه‌بالای پرداختن به فساد اشاره کرده‌اند.

توکلی به نوشته بهار در این نشست گفته که درباره مبارزه با فساد در انقلاب دنده عقب گرفتیم.

آرمان‌امروز هم تیتر یک زده که افشاکننده فساد بی‌پناه است. شهروند از قول محسنیان‌راد استاد دانشگاه در ارتباطات نوشته که دیدبانی فساد در وضع فعلی برای مطبوعات آن‌قدر هزینه دارد که ممکن نیست.

ایران از افزایش رانندگان مسافرکش شهرستانی در سطح تهران خبر داده که صرفا برای کار مسافرکشی به تهران آمده‌‌اند و حتی در خودروی‌شان می‌خوابند و زندگی می‌کنند.

شهروند همچنین گزارشی دارد از خوزستان که طی دهه‌های اخیر به آزمایشگاه طرح‌های اشتباه عمرانی بدل شده، چندان‌که مردم این استان دربرخی نقاط اجازه نمی‌داده‌اند که طرح مقابله با گردوغبار و تثبیت خاک‌ها پیش برود چون به طرح‌های رسمی عمرانی اعتمادی ندارند

اعتماد نوشته دلارهایی که این روزها خریداری شده‌اند به خیال افزایش قیمت در بازار ارز فعلا در پستوی خانه نگه داشته شده‌‌‌اند، اما عن‌قریب است که سرمایه‌های کوچک بسیاری به آن سرازیر شوند.

دنیای‌اقتصاد هم خبر داده که آمارهای آبان‌ماه بانک مرکزی نشان می‌دهد پول‌ها از پناه‌گاه به کمین‌گاه رفته‌‌اند.

به نوشته روزنامه دنیای‌اقتصاد، پول شامل اسکناس، مسکوکات و پس‌اندازهای و کوتاه‌مدت در آبان بیش‌تر از سپرده‌های بلندمدت رشد کرده‌اند.

یعنی سپرده‌های بلندمدت که پناهگاه نقدینگی است، جای‌اش را به کمین‌گاه نقدینگی داده. حالا نقدینگی منتظر تحولات مثبت در یک بازار مالی است که برای سرمایه‌گذاری وارد آن شود.

 

instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *