نگاه فارس
گیشه نگاه فارس | 8 بهمن 1396

اختلاس نبوده، دزدی است

۸ بهمن ، ساعت ۸:۴۸

روزنامه‌های امروز درگیر چند پرونده قضایی و نظارتی مخصوصا پرونده وزارت نفت

اختلاس نبوده، دزدی بوده

دیروز بیژن زنگنه وزیر نفت دولت روحانی گفت؛ که گزارش دیوان محاسبات از واریز نشدن درآمد سال ۹۵ فروش گاز و محصولات شرکت‌های پالایشگاهی به خزانه اشتباه است.

او گفت که پول فروش گاز به حساب هدفمندی یارانه‌ها واریز شده و پول فروش‌های پالایشگاهی، صرف شکایت بین‌المللی ترکیه!!! از ایران شده و البته خبر داد که یک مدیر دوتابعیتی میلیاردها تومان پول وزارت نفت را بالا کشیده است.

امروز روزنامه‌های اصولگرا کوشیده‌اند همچنان براساس گزارش عادل آذر رئیس دیوان محاسبات، دولت را مورد سوال قرار دهند.

کیهان نوشته که دولت فقط شعار شفافیت می‌دهد و ۸۰درصد در اجرای بودجه سال ۹۵ تخلف کرده است.

کیهان اصلاوابدا به پاسخ‌های دیروز وزیر نفت و باقر نوبخت سخن‌گوی دولت اشاره نکرده است.

کیهان گفته، وقتی دولت روحانی این همه تخلف دارد نباید بودجه سال‌آینده‌اش که از امروز در مجلس رسیدگی می‌شود، تمام‌وکمال تصویب شود.

وطن‌امروز هم از قول بیژن زنگنه در پاسخ به ماجرای اختلاس هزاران میلیارد تومان از پول نفت توسط یک مدیردوتابعیتی نوشته که اختلاس نبوده بلکه دزدی بوده.

و‌طن‌امروز افزوده که زنگنه گفته مدیران دوتابعیتی دیگر را معرفی کنید تا آن‌ها را اخراج کنم- وطن درحال طعنه زدن است که کار از کار گذاشته و یک مدیر دوتابعیتی کار خودش را کرده است.

وطن‌ حتی به این نکته هم نپرداخته وزیر نفت خبر داده مدت‌ها قبل بابت همین دزدی شماری مدیر را بابت کم‌کاری در این زمینه از کار برکنار کرده و به هیات تخلفات اداری معرفی کرده و پرونده را به قوه‌قضاییه فرستاده است.

جوان، به طرز شگفت‌آوری از کنار دعوای دیوان محاسبات و وزیر نفت گذشته است. رسالت و خراسان هم به همین شکل.

روزنامه‌های اصلاح‌طلب و میانه‌رو هم به همین ماجرا توجه نشان داده‌اند و منتها از جهات دیگری.

زنگنه دیروز به خبرنگاران گفت که شرکای خارجی بابک زنجانی با وزارت اطلاعات تماس داشته‌اند و گفته‌اند که حاضرند بقیه بدهی او را به وزارت نفت بدهند.

شرق با تصویری از بابک زنجانی نوشته که قرار نبوده خبر آمدن شرکای زنجانی به ایران علنی شود- از قول وکیل زنجانی.

و در گزارش اصلی‌اش هم شرق از قول نوبخت نوشته که بابت خرج و مخارج بودجه ۹۵دیوان محاسبات باید از دولت مدرک بخواهد و بعد گزارش‌اش را منتشر کند.

شرق افزوده که زنگنه درباره واریز درآمدهای نفتی و گازی به خزانه، به دیوان مخاسبات طعنه زده که یکی‌دوصفر را اشتباهی خوانده  است.

آرمان‌امروز هم تیتر یک‌اش از قول وزیر نفت ماجرای بدهی‌های بابک زنجانی را برجسته کرده و نوشته که اموال بابک زنجانی هست ولی در ایران نیست.

اعتماد تیتر زده پول نفت گم نشده و نوشته که دولت معتقد است دیوان محاسبات در گزارش‌اش اشتباه محاسباتی جدی داشته است.

جعفرزاده ایمن‌آبادی، هم در سرمقاله این روزنامه تاکید کرده این اشتباهات عجیب و مجادلات میان مسوولان که معلوم نیست چه هدفی را دنبال می‌کند هزینه زیادی به نظام تحمیل می‌کند.

شهروند روزنامه دوم دولت، وابسته به هلال‌احمر، تیتر زده حساب اشتباه دیوان محاسبات تا این پیام را بدهد که یکی از دقیق‌ترین نهادهای محاسباتی کشور دقت ندارد.

آفتاب‌یزد، ولی تندتر به این ماجرا پرداخته و در گزارش یک‌اش پرسیده گزارش دیوان محاسبات، با محاسبات سیاسی خاصی همراه بود یا اشتباه محاسباتی داشت.

آفتاب از قول نوبخت نوشته گزارش دیوان تشویش اذهان عمومی بوده و قابل پیگرد است.

اطلاعات هم از قول وزیر نفت تیتر زده که تمام درآمدهای دولت تا ریال و سنت آخر به خزانه واریز شده است.

هشمهری و جمهوری اسلامی هم در تیترهایی فرعی به این ماجرا پرداخته‌اند و نوشته این ماجرا اشتباه بوده، مصداق تشویش اذهان عمومی  است.

اما همان‌قدر که واردنشدن جوان، به این ماجرا عجیب بود این‌که ایران روزنامه اصلی دولت هم گزارش نوبخت و زنگنه را تیتر و گزارش یک نکرده بلکه در گوشواره بدان پرداخته، عجیب است.

این‌که روزنامه‌های اصلاح‌طلب به ماجرای دزدی یک مدیردوتابعیتی التفاتی نشان نداده‌اند البته عجیب‌تر است از هر چیزی دیگر.

اگر همین اتفاق در دوران احمدی‌نژاد اتفاق افتاده بود آیا الان آن‌ها به همین سکوت ماجرا را برگزار می‌کردند؟!

از مرداب طبیعی تا مرداب اقتصادی

شهروند گزارش داده از ۱۰۵تالاب ایران، ۷۷ تالاب زنده‌اند و ۲۸ تالاب هم مرداب شده‌اند و البته مرداب‌های تشنه‌ای که به کانون گردوغبار بدل شده‌اند.

خراسان از این‌که تلگرام پول مجازی‌اش را که قرار است یک‌دوماه دیگر راه بیفتد و گوگل و اپل تا ۲۰میلیون دلار از آن حمایت کنند، در ایران هم رایج شود، ابراز نگرانی کرده و آن تهدید جدی برای ایران خوانده.

البته گویا با راه‌افتادن ایبن پول مجازی تلگرامی، فیلترکردن تلگرام ناممکن می‌شود.

همشهری نوشته ۴۰۰ شرکت شبه‌دولتی کاملا خصوصی می‌شوند و افزوده یک دهه بعد از صدور ابلاغیه اصل ۴۴ حسن روحانی در قالب موج دوم خصوصی‌سازی دستور داده این شرکت‌ها که به ۱۸ صندوق بازنشستگی تعلق دارند به بخش خصوصی واگذار شوند.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *