نگاه فارس
گیشه نگاه فارس | 3 بهمن 1396

با احتیاط برانید! روحانی در این جاده می‌راند

۳ بهمن ، ساعت ۹:۳۱

روزنامه‌ها تا پاسی از شب منتظر بوده‌اند تا گفت‌وگوی تلویزیونی حسن روحانی با رضا رشیدپور را ببینند و امروز صبح در روزنامه‌های‌شان پوشش دهند.

با احتیاط برانید! روحانی در این جاده می‌راند

روزنامه‌های اصلاح‌طلب کوشش کرده‌اند جانب احتیاط را رعایت کنند و چندان از روحانی دفاع نکنند. و از همه بیش‌تر بر این نکته تمرکز کرده‌اند که او بیش‌از هرچیز به مردم قول داده است.

روحانی دیشب از فرصت گفت‌وگوی متفاوت اول‌اش برای روشن‌کردن افکار مثلا درباره کارهای که کرده و فشارهایی که علیه او وارد می‌شود استفاده درستی نکرد. هربار او موتورش را برای حمله به منتقدانش میشد اما دیشب…

اعتماد تیتر زده: شب قول- که آدمی را یاد رمان شب هول اثر هرمز شهدادی می‌اندازد.

هرمز شهدادی در این کتاب با قراردادن بخشی از تاریخ روشن‌فکری ایران بر زمینه‌ای داستانی، به ارزیابی نقش روشنفکران در دوره‌های مختلف تاریخ معاصر ایران پرداخته است.

در داستان شب هول، دو شخصیت وجود دارد: یکی از آنها فرهیخته، روشنفکر و استاد دانشگاه و دیگری قدرنشناس است. پیشینه این دو در رمان به یک جا ختم می‌شود. خاستگاه و ریشه‌های آنها یکی است. در این مفهوم به گمان نویسنده، روشنفکری ایران در گنداب ریشه دارد. استاد دانشگاه، فردی ترسو، محتاط و محافظه‌کار است. خشم او متوجه درون است. یعنی افسرده و خودآزار است.

برخلاف او، خشم فرد دیگری که مأمور دولتی و امنیتی است، متوجه بیرون است. یعنی برون‌گرا است.

به نظر نویسنده، انقلاب مسیر خشم را از درون به بیرون تغییر می‌دهد و آدم‌های توسری خورده، مغبون و محروم ناگهان بر ترس خود چیره می‌شوند و به آتش خشم خود، تَر و خشک را می‌سوزاندند

و به این ترتیب نشان داده که روحانی دیشب باز هم با دست‌فرمان قول‌دادن درباره حل بسیاری از مشکلات اقتصادی مردم پیش رفت.

حتی ایران مهم‌ترین روزنامه‌ دولت که کوشیده تیتری مثبت برای گفت‌وگوی رئیس‌دولت برگزیند، از قول او تیتر زده: پای‌ قول‌‌هایم به مردم ایستاده‌ام.

و زیر تیتر زده: قول امنیت، آرامش، آزادی، پیشرفت و اشتغال و ریشه‌کنی فقر مطلق را داده‌ام.

از جمله قول‌های جدید روحانی می‌توان به در اختیار گذاشتن زمین و مسکن مجانی در اختیار ساکنان و کسانی که بافت‌های فرسوده را بازسازی کنند، می‌توان اشاره کرد.

شهروند که مدعی شده مجبور شده چاپ دوم داشته باشد، دیگر روزنامه دولت است که درباره حرف‌های روحانی تیتر زده: قول‌های روحانی.

در زیر تیتر شهروند، قول‌های روحانی را فهرست کرده و در صدر هم وعده‌ درباره بافت‌های فرسوده را قرار داده.

تامین بودجه رفع آلودگی هوا و گردو‌خاک‌های جنوب هم از جمله مورد توجه شهروند قرار گرفته.

یکی دو روزنامه اصلاح‌طلب هم به ارزیابی سخنرانی پرداخته‌اند.

آفتاب‌یزد این گفت‌وگو را متفاوت از گفت‌وگوهای قبلی رئیس‌جمهور و روسای جمهور قبلی خوانده که با نوع جواب دادن روحانی و کندی روند آن غیرجذاب از آب درآمده.

آرمان‌امروز نوشته این گفت‌وگو لازم بود ولی دیرهنگام برگزار شد. تیتر با واژه دیرهنگام البته می‌توان اشاره‌ای هم باشد به ساعت پخش سخنرانی.

آرمان البته نوشته باید این گفت‌وگو مدتی قبل‌تر برگزار می‌شد و البته باید با رسانه‌های دیگر جز تلویزیون هم تکرار شود.

واقعا چرا نباید روسای‌جمهور و مقامات ارشد کشور در برابر مصاحبه اختصاصی روزنامه‌ها، مجلات و رسانه‌های اجتماعی قرار بگیرند؟

البته اطلاعات و جمهوری‌اسلامی ترجیح داده‌اند از میان برخی جواب‌های قاطع‌تر رئيس‌جمهور تیترهایی در پاسخ به مشکلات روز برگزینند.

اطلاعات از قول روحانی نوشته که درآمد ارزی کشور بیش‌تر از مخارج است.

این تیتر یک در کنار تیتر دو روزنامه از قول ولی‌ سیف، رئيس‌بانک‌مرکزی، درباره ارزان شدن قطعی دلار، کوششی برای آرام‌کردن ذهن‌هاست نسبت به تنش بازار ارز- مطابق روش همچنان مثل یک روزنامه کلاسیک طرفدار نظام.

البته اطلاعات هم در زیرتیتر به وعده‌ای از رئیس‌جمهور درباره ارز متوسل شده و از قول او نوشته که سال‌آینده درآمد ارزی بیش‌تر از این خواهد شد.

جمهوری‌اسلامی دیگر روزنامه سنتی ولی تیتر متفاوتی برگزیده و از قول روحانی نوشته: بودجه باید شفاف باشد چون پول پول مردم است نه پول دولت.

جمهوری‌اسلامی از قول روحانی تاکید کرده که دولت دنبال تامین کسری بودجه‌اش از محل افزایش قیمت ارز نبوده و افزوده دولت به سبب معضل موسسات و بانک‌های غیرمجاز در ماه‌های اخیر به هیچ درخواست بانک خصوصی جواب مثبت نخواهد داد.

همشهری با عمده کردن سه کلمه ارز، ریزگرد و فیلترینگ کوشیده سه محور اصلی سخنان روحانی را عمده کند و زیرتیتر زده که روحانی پاسخ داد.

همشهری از قول روحانی نوشته که: کمبود منابع نداریم و بانک مرکزی قیمت ارز را پایین می‌‌آورد: دولت برنامه‌ جامعی برای مقابله با آلودگی هوا دارد و دست دولت روی دکمه فیلترینگ رفت و لی زجر کشید و دائمی نشد.

شرق هم ترجیح داده در پرداخت به گفت‌وگوی دیشب،‌ از زبان روحانی، زجر دولت برای حفظ فضای آزادی پس‌از اعتراضات را عمده کند.

روحانی می‌توانست از فشارهایی که برای بستن فضای مجازی پس‌از اعتراضات اخیر به او و دولت وارد شد، حرف‌های بیش‌تری بزند و امتیاز بازگرداندن تلگرام را کاملا به نام خویش سکه بزند اما قاصر بود.

مجری برنامه نپرسید پس‌ چرا سرعت در تلگرام پایین آمده است و مگر یپام‌رسان‌های داخلی جذابیت و کارایی دارند که تلگرام باید به‌بهای برکشیدن آنان ضربه بخورد؟

روزنامه‌های اصول‌گرا ولی اغلب کوشیده‌اند رویه بی‌اعتنایی به سخنرانی روحانی پیشه کنند ولی به‌نظرم یک دورکش تاکتیکی برای سنجش افکار عمومی است و فردا حتما تیتر یک‌های آتشین علیه روحانی تدارک می‌کنند.

خراسان البته به دو نکته در این ‌باره در تیتریک اشاره کرده: متفاوت بودن برنامه و سوالات گفت‌وگوهای دیشب و البته مثل روزنامه‌های میانه‌رو به عمده‌‌بودن قول‌های رئیس‌جمهور در برنامه دیشب.

صبح‌نو هم کوشیده این حرف رئیس‌جمهور را که فکر مردم هستیم به‌طعنه برجسته کند.

کیهان البته یک تعریضی به ماجرا داشته و  از قول روحانی تیتر زده مشکل تحریم‌های بانکی حل نشده؛ اشاره‌ای از میان حرف‌های خود روحانی برای دامن‌زدن به تردیدها درباره برجام.

در کنار این تیتر و تصویری از برنامه دیشب، کیهان تیتر بزرگ‌تری دارد که گفته دولت در ۱۰ماهه گذشته، ۲۵۰۰ساعت تریبون یک‌طرفه داشته.

کیهان عنوان تریبون یک‌طرفه و آمار ۲۵۰۰ساعته را از منبع روابط عمومی صداوسیما گرفته ولی البته اشاره هم نکرده که این تیتر را در واکنش به بیانیه وزارت‌خارجه درباره تریبون‌دادن برای تخریب برجام از سوی صداوسیما به منتقدان دست‌راستی دولت است.

بدون اشاره به جوابی به بیانیه وزارت‌خارجه بودن، این تیتر کنار تصویر و تیتر برنامه دیشب چنین القا می‌کند که روحانی نماد دولت، فقط یک‌طرفه در تلویزیون حرف می‌زند.

در هردو حال کیهان باید یادش باشد که منتقدان سیاست خارجی و اقتصادی دولت اصول‌گرای احمدی‌نژاد در چه تنگنا و نای تنگی بودند و البته که برنامه دیشب کاملا برای حسن روحانی چالشی بود.

قدس یک تیتر فرعی در جایی کم‌اهمیت از صفحه‌اول تیتر از قول روحانی نوشته که مردم نگران دلار نباشند.

جوان و وطن‌امروز هم کلا گفت‌وگوی روحانی راه بی‌خیال شده‌اند و وطن‌امروز تنها در گوشواره‌اش مثل کیهان به آمار ۲۵۰۰ساعته تریبون‌های دولت در تلویزیون اشاره کرده.

هفت‌صبح هم به بررسی کارنامه مجریان گفت‌وگو با حسن روحانی در تلویزیون پرداخته است.

کراوات فرانسوی لودریان

روزنامه‌های اصول‌گرا امروز اغلب تیترها و گزارش‌های اول‌شان را به ماجرای رابطه ایران و اروپا اختصاص داده‌اند.

کیهان در واکنش به خبر سفر لودریان، وزیرخارجه فرانسه به ایران از دولت با عصبانیت خواسته که این وزیر گستاخ را به کشور راه ندهند.

کیهان از اشاره وزیرخارجه فرانسه به مذاکرات احتمالی با ایران بر سر امتیازات موشکی و منطقه‌ای عصبانی نشان می‌دهد.

وطن‌امروز هم نوشته که حرف فرانسه و وزیرخارجه‌اش که احتمالا گفته اگر ایران مذاکره بر سر توسعه موشکی‌اش را نپذیرد انگار که دوباره به توسعه سلاح‌های هسته‌ای متهم شود، بازگشت به نقطه صفر در مراودات هسته‌ای و امنیتی با غرب است.

وطن هم تصویری از لودریان فرانسوی را حین محکم کردن کراواتش برای تیتر یک برگزیده تا نشان دهد بیش‌تر منظورش سفر لودریان وزیرخارجه فرانسه است.

جوان معتقد است که نشانه‌های تازه‌ای از فشار نیابتی اروپا به نمایندگی آمریکا در مساله موشکی و موضع منطقه‌ای ایران مشهود می‌شود.

قدس که پا را فراتر گذاشته و پرسیده آیا دولت پای میز مذاکره بر سر محدودیت‌های موشکی می‌نشیند؟

تا روز آمدن لودریان به تهران این روزنامه‌های دست‌راستی تمام تلاش‌شان را می‌کنند که فشار را روی او و دولت برای مذاکره زیاد کنند و بلوا به‌پا کنند- مثل دست‌راستی‌های مخالف مذاکره با ایران در غرب.

جمهوری‌اسلامی تنها روزنامه‌ای است که به مانور ارتش در میان روزنامه‌های اصلی کشور پرداخته. ارتش در سواحل مکران دریای عمان مانور محمدرسول‌الله داشته و خصوصا روزنامه‌های اصول‌‌گرا که مدعی امنیت و نظامی‌گری‌اند، هیج عنایتی به کارهای ارتش ندارند.

قانون و همدلی در کاری هم‌شکل صفحه‌اول‌شان را به مناسبت گردوخاک خوزستان، به رنگ گردوخاک درآورده‌اند.

همدلی نوشته هم‌نفسیم با خوزستان و قانون خوزستان را در گمشده در غبار خوانده- یادآور ترانه‌ای با صدای خواننده لس آنجلسی.

رسالت از قول محمدرضا باهنر، اصول‌گرای سنتی نوشته که ماشین بدون پلاک را در اتوبان فضای مجازی باید متوقف کرد.

شهروند در گزارشی نشان داده که از سال ۸۴ حداقل دستمزد به زیر خط فقر سقوط کرده و هرم سنی فقر به سمت میان‌سالی میل کرده و تحرک طبقاتی و درآمدی در میان مردم کاهش داشته.

بهار تیتر یک‌اش را به اراده قاطع نظام برای بازپس‌گرفتن اموال و دارایی‌خصوصی‌شده که به جیب نهادهای نظامی یعنی سپاه اختصاص داده و آن را گذار نظام از خصولتی‌ها(بنگاه‌های که اسما خصوصی و رسما حکومتی یا دولتی هستند) نامیده.

بهار همچنین از سکوت ایران در قبال حمله ترکیه به عفریت سوریه به عنوان سکوت عفرینی یاد و انتقاد کرده


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *