نگاه فارس
گیشه نگاه فارس | 2 بهمن 1396

جنگ زرگری بهار و قانون

۲ بهمن ، ساعت ۹:۱۷

آرام‌آرام نیروهای سیاسی بیش‌تری درون حاکمیت صدای فقر فزاینده و خردکننده را می‌شنوند ولی آیا می‌دانند که محصول سیاست‌هایی است که همه آن را اجرا کرده‌اند، و همه در تبعیض و فساد هم‌یاری داشته‌اند؟

وضعیت اقتصادی مردم و مملکت، افزایش قیمت ارز و برجام از جمله نکات مورد توجه روزنامه‌های امروز است

یاد مستضعفان به خیر

اعتراضات اخیر بدجوری همه را به فکر وضع معیشتی و اقتصادی فقرا و فرودستان جامعه انداخته و از سوی دیگر افزایش قیمت برخی کالاها و خصوصا ارز همه را نگران کرده است.

آرمان‌امروز در گزارش‌اصلی‌اش از قول سید علی خمینی، نوه امام‌خمینی، نوشته همه تقصیرها را گردن دشمن خارجی نیندازیم و تا دیرنشده اقشار مستضعف را دریابیم. آنچه ضربه اساسی به ما خواهد زد مساله تبعیض است. این‌که فردی تنها به این دلیل که با دیگری رابطه دارد بتواند از گردنه‌ها عبور کند، اما مردم عادی با مشکلات دست و پنجه نرم کنند، قابل تحمل نیست. ممکن است فقر برای مردم قابل تحمل باشد، اما تبعیض درد‌ها را دو چندان می‌کند.

آفتاب‌یزد دست به کار جالبی زده است.در کادری بدون عکس از ماجرای برخورد شهرداری بروجرد با چند کودک دستفروش به‌جرم فروش آب‌نبات برای امرار معاش ابراز تاسف کرده است.

اعتماد از قول اقتصاددان نهادگرا و منتقد آزادسازی اقتصاد، حسین راغفر، نوشته: خط فقر ۷۰۰هزارتومانی یعنی حد بخور و نمیر برای زندگی انسانی.

چندروز پیش احمد میدری معاون وزیر کار و رفاه اعلام کرده بود که خط فقر ملی ۷۰۰هزارتومان است ولی راغفر گفته در ایران با این گسستگی اقتصادی میان شهر و روستا، خط‌فقر ملی یعنی‌چه؟

و با توجه به این‌که شورای عالی کار حداقل هزینه سبدمعیشت خانوار را بیش‌از دو میلیون و ۴۰۰هزارتومان اعلام کرده، راغفر گفته ۷۰۰هزارتومان فقط به کار به‌دست آن مقدار از خوراک می‌آید که نمیری!

روزنامه‌های اصلاح‌‌طلب این روزها در غیاب روزنامه های اصولگرا، به‌شکل مداوم به فساد و زدوبندهای اقتصادی و البته وضع زندگی فقرا می پردازند و سعی دارند این گفتمان را از دست طرف مقابل خود بیرون آورند.

اما آن‌چه مفقود است، ارائه برنامه و پرداخت هدف‌مند به مسائل اقتصادی و عدالت است. بیش‌تر روزنامه‌های اصلاح‌طلب دنبال هیجانات هستند. همین!

روزنامه‌های اصول‌گرا البته روی افزایش قیمت دلار تا ۴۶۵۰تومان مانور داده‌اند.

کیهان از حسن‌روحانی که امشب قرار است به تلویزیون بیاید و زنده با مردم حرف بزند، خواسته امشب به چند سوال جواب بدهد.

کیهان از روحانی پرسیده که اگر در سال ۹۲ افزایش قیمت دلار را نشانه خودشیفتگی و استفاده نکردن دولت‌مردان دولت قبل از ابزارهای علمی دانسته‌اید چرا الان قیمت دلار به این حد رسیده.

کیهان پرسیده معیار تورم جیب مردم است یا آمار بانک مرکزی است یا پرسیده چرا روحانی برای مسکن جوانان کاری نکرده؟ چرا ۹ نفر زودتر از بقیه از تعرفه واردات خودرو خبر شدند و هزاران میلیاردتومان سود به جیب زدند.

جوان، هم با تصویر جوانی که در شب جشن انعقاد برجام یک دلاری و هزارتومانی را در دست گرفته تیتر زده دلار حالا در بازار تهران ۳۶۰۰ تومان بیش‌تر از خیالات مردم است.

این چندمین‌بار است که روزنامه‌های دست‌راستی می‌گویند مردم در شب جشن برجام درباره آینده اقتصادی برجام اشتباه کرده‌اند.

دنیای‌اقتصاد در تحلیل علت گران‌شدن قیمت دلار تحلیل کرده که احتمالا دولت و بانک‌مرکزی برای جبران کسری ۳۰هزارمیلیاردی بودجه‌اش فعلا جلوی افزایش قیمت ارز را نمی‌گیرد.

این روزنامه هشدار داده پس از عبور از این حباب پایان سال، دوباره ارز در روند کاهشی قرار می‌گیرد و بنابراین خرید آن در موقعیت فعلی خطرناک است.

جهان‌صنعت هم با این توضیح که صعود قیمت ارز سقفی ندارد، ولی هشدار داده که تا زمانی که دولت برای جبران کسری بودجه در جیب مردم دست می‌کند، همین آش و کاسه افزایش قیمت ارز ادامه خواهد داشت.

اما روزنامه فرهیختگان، روزنامه دانشگاه آزاد اسلامی، در تیتیری متفاوت و با کنایه به افزایش قیمت دلار در سال ۹۱ ، این اتفاق را حاصل برگشت جمشید بسم الله خوانده است.

افکار هم مثل روزهای قبل تیترهای خلاقانه ای را انتخاب کرده است. این روزنامه امروز در تیتر یک خود با اشاره به حرف روزهای گذشته نوبخت در مورد مکدر شدن روحانی از افزایش نرخ دلار، با عبارت تکرار مکدرات به افزایش مجدد نرخ دلار واکنش نشان داده است.

این روزنامه علاوه بر حرف های نوبخت از کلمه تکرار هم استفاده است که یادآور شعارهای حسن روحانی در انتخابات سال جاری می باشد.

جنگ زرگی بهار و قانون

بهار از حذف احتمالی بودجه مبارزه با گردوغبار در تعجب است و قانون این جواب که چون دولت قرار بوده این بودجه را از صندوق توسعه ملی بردارد و مجوزش را نداشته است.

واقعا چه‌میزان نادانی و کژسلیقگی در حذف بودجه برای رفع آلودگی هوا، آن‌هم در روزهایی چنین سخت برای مردم خوزستان، به‌بهانه‌ بوروکراتیک لازم است که چنین تصمیمی گرفته شود و این‌ توجیهات تراشیده شود.

روزنامه‌های سنتی ، مثل اطلاعات و کیهان و جمهوری‌اسلامی و رسالت همگی با علاقه فراوان راهپیمایی گسترده مخالفان ترامپ خصوصا زنان جهان در سالگرد انتخاب وی به ریاست‌جمهوری‌آمریکا را د صفحات اول‌شان پوشش داده‌اند.

 

وطن‌امروز نوشته ساختار جدید وزارت‌خارجه که ادعا شده است اقتصادی‌تر باشد از جمله با کاهش نقش کارشناسان در آن، دامنه اختیارات ظریف را افزایش داده و آن‌جا به ملک ظریف تبدیل می‌کند.

وطن‌امروز نوشته در پی ایجاد معاونت سیاسی تمرکز سه مدیرکل منطقه‌ای تحت نظر معاون سیاسی جدید، عباس عراقچی، اولا ضمن برکشیده‌شدن و افزایش قدرت عراقچی در کنار ظریف، باید منتظر این بود که عراقچی رفتار سازشکارانه‌اش در برجام را در مناسبات منطقه‌ای هم پی بگیرد.

وطن‌امروز نوشته با آمدن این «عنصر برجامی» خوش به‌حال منطقه!

اگر دقت کنید این روزنامه، برای کلمه ملک که پیش‌از اسم ظریف به کار برده، اعراب نگذاشته، تا شاید مَلِک ظریف هم خوانده شود، چیزی شبیه به اسم حکام عرب منطقه، برای القای احتمال سازش وزارت خارجه با اعراب منطقه است.

 

 


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *