نگاه فارس
گیشه نگاه فارس | 1 بهمن 1396

اصلاحات دغدغه عدالت دارد؟

۱ بهمن ، ساعت ۹:۴۱

امروز روزنامه‌ها به تبعات ادعاهای محمدعلی نجفی درباره شهرداری دوران قالیباف، موضع اروپا درباره برجام و تعطیلی دولت آمریکا اهمیت نشان‌داده‌اند.

نجفی کجا بوده؟

پس‌از این‌که محمدعلی نجفی درباره چندین تخلف و فساد مالی روی داده در عصر قالیباف در شهرداری تهران ادعاهایی مطرح کرد، دیروز سرانجام دو مقام قضایی و سیاسی به او پاسخ دادند.

دادستان تهران، جعفری‌دولت‌آبادی و کدخدایی، سخن‌گوی شورای نگهبان از نجفی خواستند که مدارک‌اش را درباره حرف‌هایی که زده ارائه کند.

شرق تیتر زده گزارش تخلفات را بدهید- کدخدایی خطاب به نجفی.

روزان حتی این حرف دادستان تهران را که گفته خودش از نجفی خواسته مدارک حرف‌های‌اش را ارائه دهد، اولتیماتومی به شهردار تهران خوانده است.

از میان روزنامه‌های اصول‌گرا رسالت و جوان در تیترهایی کوچک و فرعی از قول دادستان تهران از نجفی خواسته‌اند مدارک‌اش را ارائه دهد.

آنچه که مشخص است روزنامه های اصلاح‌طلب با علاقه بیش‌تری و حتی آب‌وتاب چندبرابر اخطارهای مقام‌های قضایی و نظارتی را خطاب به نجفی تیتر کرده‌اند.

اصلاح‌طلبان علاقه زیادی دارند که فضا را با بحث درباره فساد قالیباف پر کنند. دوست دارند دعوا بر سر فساد قالیباف کش پیدا کند.

وطن‌امروز و کیهان اصلا به این ماجرا نبپرداخته‌اند و وطن‌امروز تنها در گوشواره‌اش باز با طعنه ذهن‌ها را سمت کیش بودن نجفی برده است.

نجفی در اوج بحران زلزله در تهران آفتابی نشد و گفته شد او به علت آلودگی هوا در کیش حاضر بوده و این خبر را وطن‌امروز منتشر کرد و نجفی از او به دادگاه شاکی شد.

پریروز نجفی به مراسم آتش‌نشانان شهید در پلاسکو نرفته بود و حالا وطن‌امروز به‌طعنه تیتر زده که نجفی کیش بود.

تاکید این روزهای روزنامه های اصولگرا بر عملکرد نجفی و توان و کارآمدی وی در شهرداری تهران است و دوست ندارند به مسائل حاشیه ای بپردازند.

ظریف عصبانی

دعوا بر سر ادامه برجام بدون یا با آمریکا و نیز جر و بحث میان موافقان و مخالفان داخلی برجام پایانی ندارد.

چندشب پیش یک تحلیل‌گر جوان یاسر جبرائیلی در تلویزیون در نگاهی منطقی به برجام و گذشته و آینده این قرارداد، آن را به چالش کشید.

جمهوری‌اسلامی واکنش تند وزارت خارجه را درباره این برخورد تلویزیون در تیتر یک مورد توجه قرار داده. این روزنامه این برخورد را صحنه‌سازی سیاسی صداوسیما خوانده است.

اطلاعات هم همین واکنش شدیداللحن را مورد توجه قرار داده است. اطلاعات از قول بیانیه وزارت خارجه نوشته که مردم فریب بازی سیاسی مخالفان داخلی برجام را نمی‌خورند.

باید پذیرفت که لحن بیانیه وزارت خارجه علیه صداوسیما به‌شدت تند و کم‌سابقه بود.

ایران روزنامه‌دولت به نقل از همین بیانیه تیتر زده انتقاد از رویکرد برجامی صداوسیما.

وزارت خارجه به نوشته ایران از پخش حرف‌های متوهمانه و ترتیب دادن مصاحبه‌های ساختگی با مردم علیه برجام انتقاد کرده و آن را تمسخر و تحقیر مردم و دولت‌مداران و دیپلمات‌های ایران خوانده است.

می‌توان گفت وزارت‌خارجه فرصت اخیر پس‌از اعتراضات مردمی که صداوسیما سخت مورد انتقاد قرار گرفت، مناسب دیده تا در عرصه برجام صداوسیما را از مواضع به‌شدت دست‌راستی و جانبدارانه‌اش عقب براند.

البته در کنار این موارد اعتراف تلخی هم از جانب اصلاحطلبان مطرح شد. آنها گفته اند: در برابر یاسر جبراییلی، تحلیل‌گر جوان اصول‌گرا، سردبیر روزنامه شرق هم با ناتوانی و نادانی خاصی نسبت به مسائل سیاست خارجی در همان برنامه حاضر بود و اصلاح‌طلبان باید یقه این نادانی را هم بگیرند.

وطن‌امروز این بیانیه را عجیب خوانده و یاسر جبراییلی که خودش از نویسندگان این روزنامه است گفته تردستی ژورنالیستی که وزارت خارجه به او و منتقدان دست راستی‌برجام نسبت داده، کار دولت است که برجام را به آب‌خوردن مردم هم گره زد.

جوان از قول بیانیه وزارت خارجه نوشت که این نهاد دولتی خواستار برخورد قضایی با منقد برجام شده است.

کیهان از قول شریعتمداری، مدیرموسئول‌اش، نوشته که در نظر روسای دولت، نقد معصومان دین امکان دارد ولی نقد برجام نه!

این روزها برای دولتیون راحتترین راه برای فرار از عملکرد ضعیف خود انداختن توپ در زمین صدا و سیماست. از طرفی دولت بودجه این سازمان را منوط به حرکت در راستای اهداف دولت میداند و از طرفی آن را از طریق شانتاژ رسانه های خود به باد تهمت میگیرند.

در حال حاضر تعداد زیادی از حامیان دولت هستند که دیگر حاضر به دفاع از برجام نیستند و حسن روحانی و دستگاه دیپلماسی او برای فرار از قبول شکست، یک روز پای معصومین را به میان میکشند و روز دیگر سوار بر موجی دیگر.

از حماس تا بورس لرزان تهران

هم‌زمان با نامه تقدیر رئيس‌حماس برای رهبرانقلاب نسبت به مواضع ثابت ایران در دفاع از فلسطین، قانون تصویری از او را چاپ کرده که کنار معارضان دولت سوریه با پرچم موردقبول مخالفان اسد عکس یادگاری انداخته است.

قانون حماس را نسبت به ایران سرافکنده خوانده و گفته این جنبش سیاسی پس‌از سال‌ها اقدام علیه جمهوری‌اسلامی و همراهی با سعودی‌ها چون دست‌اش تنگ و جیب‌اش خالی است دوباره سمت ایران آمده و نباید به او اعتماد کرد.

معلوم نیست که قانون دقیقا چه‌می‌خواهد. از طرفی از بی اعتمادی نسبت به حماس میگوید در صورتی که اهداف مشترک حماس و ایران مشخص است. از طرفی از برجام دفاع میکند که بارها نقض شده ولی توصیه ایی برای اعتماد نکردند به آمریکا ندارد.

جهان‌صنعت و دنیای‌اقتصاد هردو دو در گزارش اصلی‌شان از جدیدترین آمارها که نشان از رشد ۲۸درصدی بازار بورس در دی ماه حکایت دارد، خبر داده‌اند.

دنیای‌اقتصاد آن را با خوش‌بینی نوشته که بازار بورس فعلا در رتبه اول بازدهی است و سکه در جای دوم.

جهان‌صنعت ولی تیتری منفی دارد: رشد لرزان بورس.

اصلاحات دغدغه عدالت دارد؟

وزیر راه‌ و شهرسازی دولت روحانی این‌ روزها خوب گردوخاک به پا می‌کند. اعتماد بجای اینکه از وزیر در مورد وزارت خانه راه و شهرسازی سوال کند و از اقدامات انجام شده برای زلزله زدگان کرمانشاه و سانچی و .. سراغی بگیرد با او درباره بحران موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز گفت‌وگو کرده و او کوشیده پشت‌پرده اعتراضات سپرده‌گذاران را نشان دهد  تقصیرات را به گردن دولت احمدی نژاد بندازد.

به گزارش همشهری اخوندی در یک همایش حمل‌ونقل ریلی هم به‌شدت از صداوسیما انتقاد کرده و گفته تلویزیون چرا باید حرف‌های معاون حمل‌ونقل وزیر راه را که گفته اتوبان‌ها و بزرگ‌راه‌ها نتوانستند مشکل ترافیک را حل کنند، مسخره کرده است.

او گفته تغییر نگرش در دولت، مجلس و رسانه ملی که حمل‌ونقل ریلی اولویت دارد زمان‌بر است.

هفت‌صبح هم حرف‌ها و پیش‌نهادهای او و معاون شهرسازی تهران، پیروز حناچی برای تهران، ایده‌های قشنگ خوانده ولی کوشیده آن‌ها را بررسی و ارزیابی کند.

هردو آنها به کاهش ساخت بزرگ‌راه و اتوبان نظر دارند ولی یکی به دنبال گسترش حمل و نقل ریلی در شهر است و دیگری فعلا به فکر گران کردن حمل و نقل خودرویی.

در این بین جای یک برنامه عدالت‌گرایانه از سوی اصلاح‌طلبان با این همه توان رسانه‌ای که دارند خالی است؛ آیا آن‌ها جز دغدغه درباره جایگاه‌ها و مناصب دغدغه‌ برنامه و حل مشکلات مردم و زندگی را هم دارند؟

درد مناصب

آفتاب‌یزد گفته حالا که صالحی‌امیری به‌عنوان یک چهره سرشلوغ و پر از مشغله اصلاح‌طلب قبول کرده و از پست‌های‌اش در شهرداری تهران به سود ورزش و کمیته‌المپیک استعفا داده نوبت ابوالمشاغل‌‌های اصول‌گرا است که از یکی‌دو کارشان کناره بگیرند.

اما روزنامه جوان به نکته جالبی در شماره امروز خود اشاره کرده است. در گزارش یک‌اش به فرار مالیاتی پزشکان مشهور و پرکار پرداخته که برای این هدف از داشتن کارت‌خوان بانکی تن می‌زنند. این در حالی‌ست که الان دیگر برخی دست‌فروش‌های محلی هم کارت‌خوان دارند.

هم جوان و کیهان به تفاوت اقلیمی آب‌وهوای ایران توجه نشان داده‌اند. جوان جولان گردوخاک در یک گوشه و باران و برف در گوشه دیگر سورئالیسم طبیعت ایران خوانده.

شهروند در گزارش اول‌اش درباره پایان آب در نیمی از ایران در ۵۰ سال آینده خبر داده چون ایران ۳برابر ظرفیت زیست‌محیطی‌اش آب مصرف می کند.

شهروند نوشته باید مصرف آب کشاورزی در ایران از ۹۰ میلیارد مکعب به ۵۵ میلیارد برسد.

در کنار این هشدارها شهروند در گزارش دوم‌اش با خوشحالی از یک خانواده که مهاجرت معکوس از تهران به گیلان آمده‌اند گزارش تهیه کرده و آن را مثبت ارزیابی کرده.

اما گزارش‌گر شهروند شاید متوجه نیست که چنین مهاجرتی شاید اولین نمونه‌ها و فعلا با ژست لاکچری ولی برای فرار به سوی مناطق پرآب‌تر است.

اگر مشکل آب حل نشود نیمی از ایران خالی می‌شود و این مهاجرت افزون‌تر و ترسناک‌می‌شوند.

در همین حال وزیر کشاورزی در گفت‌وگو با شرق گفته که سعی دارد با استفاده از روش‌های نوین در مناطق مختلف آب را به کشاورزی برساند و حتی خوشحال است که با استفاده از روش‌های تازه توانسته با آب کمتر شکر بیش‌تر تولید کند و چیزی نمانده که در شکر هم خودکفا شویم.

البته او از کافی نبودن اعتبارات برای این کار نالیده است.

علیه خودکفایی

روزنامه فرهیختگان در تیتر یک خود به موانع رسیدن به خودکفایی تاکید داشته و از وابستگی ایران در محصولات مهم غذایی پرده برداشته است.

روزنامه جوان صبح نو با تیتری سراسری از افزایش دلار گفته و روزنامه افکار به درد مردم جنوب پرداخته است. این روزنامه در تیتر اصلی خود، گرد و خاک های روزهای اخیر را برای مردم خوزستان یادآور خاطره حملات شیمیایی صدام میداند و با عنوان «شین،میم،ر» آن روزها را برای مخاطب خود تداعی کرده است.

 

 


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *