نگاه فارس
گیشه نگاه فارس | 30 دی 1396

اروپا واس ماست! کلش ماس ماست!!!

۳۰ دی ، ساعت ۹:۲۶

امروز روزنامه‌ها همزمان با سالگرد فرو ریختن پلاسکو، به عواقب این حادثه پرداخته‌اند و نیز به ادامه ماجراهای برجام.

پلاسکو و ما ادراک پلاسکو!

روزنامه‌های بسیاری امروز به این نکته پرداخته‌اند که یک‌سال پس‌از آتش‌سوزی و فروریزش ساختمان پلاسکو در تهران برای کسبه این پاساژ و چندهزارنفری که در آن کار می‌کردند، قدم خاصی برداشته‌نشده.است.

شهروند از سرگیجه پلاسکو نوشته و افزوده ۴۰ تا ۵۰ هزارنفر پس‌از ماجرای پلاسکو بیکار شده‌اند.

همشهری روزنامه شهرداری تهران که سال گذشته همین روزها متهم بود به کم‌کاری و ندانم‌کاری در برخورد با حادثه پلاسکو، مثل همه روزنامه‌ها به‌شکلی انتقادی به ماجرای پلاسکو پرداخته چرا که شهرداری از قالیباف به نجفی رسیده است.

همشهری نوشته کسبه‌ای که به پاساژ نور منتقل شده‌اند از کسادی بازار در این مکان سخت می‌نالند.  همچنین روزنامه شهرداری از آثاری سینمایی سراغ گرفته که قرار است به آتش‌سوزی پلاسکو بپردازند.

قانون هم ساختمان پلاسکو را با عنوان وعده‌های بی‌نتیجه تصویرسازی کرده و هشدار داده با فروکش کردن تب ماجرای پلاسکو توجه مردم هم به ایمنی ساختمان‌های شهر تهران دوباره کاهش یافت.

روزنامه‌های اصلاحطلب با نگاهی انتقادی به ماجرا پرداخته‌اند و حتما از کم‌کاری بنیادمستضعفان نوشته‌اند و از عدم حضور نجفی در مراسم بزرگداشت شهدای پلاسکو سخنی به میان نیاورده اند . همچنین کسی از برنامه مشخص پیشنهادی برای بازسازی پلاسکو ننوشتهه است و فقط انتقاد و انتقاد  و …

اما جالب است که روزنامه‌های اصلی اصول‌گرا حتی یک تیتر را در صفحه‌اول‌شان به سالگرد پلاسکو اختصاص نداده‌اند؛ چرا؟

اروپا واس ماست! کلش ماس ماست!!!

کیهان تیتر زده که آب را گل‌آلود نکنیم، اروپا در ماجرای برجام پیرو سیاست‌های آمریکا است.

کیهان نوشته مدعیان اصلاحات و روزنامه‌های زنجیره‌ای‌شان مشغول بزک‌کردن اروپا در برابر آمریکا هستند اما با استناد به حرف‌های یک نماینده دمکرات مجلس آمریکا اروپا قرار است با شروطی که جمهوری‌‌خواهان ترامپ برای برجام می‌گذارند، موافقت کند.

وطن‌امروز نوشته ایران از هاپولی‌شدن پول‌‌های‌اش توسط یک شرکت اروپایی به نام کلیراستریم شکایت کرده چون این شرکت به‌سود آمریکا نزدیک ۵میلیارد دلار پول ایران را بلوکه کرده.  است.

از میان روزنامه های اصلاحطلب هنوز آفتاب یزد رگه هایی از امید در برجام میبیند و هشدار داده که سفر وزیرخارجه و معاون ترامپ به اروپا و خاورمیانه ماموریتی برای کشتن برجام است.

در مقابل اما جمهوری‌اسلامی و دنیای‌اقتصاد به رای قاطع شورای امنیت سازمان ملل در یک جلسه درباره سلاح‌های کشتار جمعی در دفاع از برجام استناد کرده‌اند تا نشان دهند آمریکا در مخالفت با برجام تنها مانده.

روزنامه‌های میانه‌رو می‌کوشند نشان دهند دیپلماسی ایران قادر راهی میان اروپا و آمریکا باز کند و به راه خودش ادامه دهد.

دنیای اقتصاد از قول مجله آمریکای فارن‌افررز نوشته که اروپا می‌تواند در سه‌گام جلوی آمریکا برای برهم‌زدن برجام بایستد.

احیای مقررات بازدارنده در برابر آمریکا برای اطمینان دادن به شرکت‌های اروپایی برای محافظت‌شان در برابر تحریم‌ها؛ تاسیس یک بانک اروپایی برای تضمین مراودات مالی با ایران و البته ایجاد یک کنسرسیوم برای غنی‌سازی مشترکی که در برجام آمده و حتی در داخل ایران.

این گزارش می‌افزاید با این که ۸۴درصد تاجران اروپایی نگران برهم ‌خوردن برجام‌اند و ۷۹‌درصد کارهای‌شان را با ایران معلق نگه‌داشته‌اند تا مبادا تحریم‌های آمریکا برنگردد، ولی بیش‌از ۵۰درصدشان امید دارند!!! اروپا برجام را بدون آمریکا هم زنده نگه دارد.

در مقابل آن روزنامه فرهیختگان به سراغ ۱۰ فعال بخش خصوصی رفته و از وضعیت اقتصاد در دوران پسابرجام سوال پرسیده است.  فرهیختگان از قول این ۱۰ اقتصاددان نوشته بیش از ۷۰۰ روز از اجرای برجام گذشته است، اما حال و هوای اقتصاد ایران خیلی هم خوب نیست و برجام کاری برایمان نکرد.

رگ غیرت سردار سلیمانی

کیهان، اطلاعات و رسالت، وطن‌امروز و خراسان امروز و افکار تیترهایی مهم در صفحه‌اول‌شان را به حرف‌های روز پنج‌شنبه قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه درباره اعتراضات اخیر اختصاص داده‌اند.

کیهان و وطن‌امروز و افکار آن‌بخش که حمله و انتقاد سلیمانی از معترضان بوده، برجسته‌کرده‌اند که گفته بود: «کاش آتش‌زنندگان پرچم، به جای آن‌کار، ده‌بار خود مرا و نه فقط تصویرم را آتش می‌زدند.»

اما خراسان و اطلاعات ترجیح داده‌اند راه‌حل سلیمانی را در برابر اعتراضات به چشم آورند: اگر نظام در خدمت مردم باشد توطئه‌های دنیا ناکام می‌ماند- خصوصا خدمت اقتصادی و قضایی.

 

اسحاق طلبان

مساله خاصی که روزنامه افکار فقط به آن پرداخته و از تمایل اصلاحطلبان برای محور قرار دادن اسحاق جهاگیری برای انتخابات ۹۶ خبرداده و تیتر اصلی خود را به این موضوع اختصاص داد.

 

 

 

 

 

 


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *