به گزارش نگاه فارس، اعتراضات معیشتی مردم و حواشی سواستفاده‌هایی که از آن شد به نقطه پایانی خودش رسیده و طی روزهای اخیر شاهد بودیم که در اکثر شهرهایی که اعتراضات به انحراف کشیده شده بود، مردم با حضور به موقع خود در صحنه از جمهوری اسلامی دفاع کردند.

 اما با نگاهی عمیق به موضوع اعتراضات می‌توان درسهای زیادی را از اتفاقات ۱۰ روز گذشته آموخت. یکی از مهمترین نکاتی که شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته باشد، وضعیت اقتصادی مردم در شهرهای معترض است. آمار رسمی وزارت کار نشان می‌دهد که در اغلب شهرهایی که اعتراضات دامنه گسترده‌ای پیدا کرده است، شمار افراد بیکار بسیار زیاد بوده و حتی نرخ بیکاری از میانگین کل کشور بالاتر بوده است. به عنوان مثال کرمانشاه به عنوان یکی از شهرهای معترض کشور، تعداد بیکاران زیادی دارد. طبق آمار در این شهر ۴۳ هزار بیکار وجود دارد، نرخ بیکاری در آن عدد بسیار بالای ۲۴٫۱ درصد بوده و رتبه بیکاری آن در کشور ۱۲ است.

در ممسنی و ایذه هم که اعتراضات در آنها دامنه زیادی پیدا کرد، نرخ بیکاری بیش ۱۸ درصد است. در کرج و دورود نرخ بیکاری بالای ۱۴ درصد بوده و همین وضعیت برای بسیاری از شهرهای دیگر مانند دورود و خمینی شهر هم وجود دارد.

بنابراین باید گفت دولت یکی از مهمترین مخاطبان این اعتراضات بوده و حالا باید تلاش کند تا مشکل بیکاری کشور را برطرف کند. مشکلی که در طول چهار سال گذشته راه حلی عملی برای آن از سوی دولتمردان ارائه نشده و مشخص نیست که تیم اقتصادی دولت تدبیر و امید طرح و برنامه‌ای برای برطرف کردن آن دارد یا خیر؟ آمارهای رسمی نشان میدهد اشتغال خالص در دولت حسن روحانی حدود منفی ۶٫۶ درصد بوده است، عددی که نشان میدهد اوضاع در حوزه اشتغال خوب نیست. همچنین بر اساس آمارهای سرشماری مرکز آمار، بیش از ۳۶ درصد جمعیت بیکار کشور، فارغ التحصیل دانشگاهی هستند.

گفتنی است دولتمردان در حوزه اشتغال در طول ۱۵۰۰ روز گذشته اغلب با کلید واژه مسعود نیلی دستیار ویژه رئیس جمهور اظهار نظر کرده‌اند و اعلام کرده‌اند که چون رقم اشتغال خالص در دولت گذشته صفر بوده و آنها هم سالی ۷۰۰ هزار شغل ایجاد کرده‌اند پس عملکردشان بهتر بوده است. با این وجود به نظر می‌رسد مردم در ادامه، توجیهات دولت در خصوص مقایسه عملکردشان در حوزه اشتغالزایی با دولت گذشته را نخواهند پذیرفت و منتظر یک برنامه مدون و اصولی خواهند بود. افزایش نرخ بیکاری در بسیاری از شهرها قدرت خرید خانواده‌ها را به طرز قابل ملاحظه‌ای کاهش داده و و به نظر می‌رسد اگر دولت اقدام عاجلی برای حل مشکل بیکاری انجام ندهد، کشور در ادامه با شرایط سخت‌تری رو به رو خواهد شد.

منبع:نوداقتصادی