به گزارش نگاه فارس، هر گرم طلای ۱۸ عیار با قیمتی بیش از ۱۲۰ هزار تومان در بازار تهران خرید و فروش شد که این قیمت در ۵ سال گذشته یک رکورد محسوب می‌شود.

کارشناسان خارجی طوفان اخیر آمریکا و تحولات اقتصادی پیرامون آن را به عنوان مهمترین دلیل افزایش یکباره قیمت جهانی طلا و به تبع آن رشد قیمت در بازارهای تهران ارزیابی می‌کنند.  اما برخی فعالان اقتصادی در داخل معتقدند بخشنامه اخیر بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، باعث حرکت نقدینگی از بازار پول به بازار طلا و جواهر شده است.

به هر حال بانک مرکزی بعد از یک تلاش نا موفق در سال ۹۴ این بار تصمیم گرفت به هر شکل ممکن نرخ سود سپرده یک ساله ۱۵ درصد را در نظام بانکی تثبیت کند.  اعمال سیاست‌های پولی به عنوان یکی از مهمترین  ابزارهای اصلی و اساسی دولت در اصلاح شاخص‌های اقتصاد کلان به شمار می‌رود که با نظارت بر بهره بانکی و عرضه پول سروکار دارند.  بنا بر اختیارات بانک مرکزی تغییر در نرخ سود بانکی از جمله ابزارهای است که بانک مرکزی برای اجرای سیاست پولی استفاده میکند.

در حال حاضر  به نظر میرسد بر خلاف انتظارها نقدینگی موجود در بانکها خیلی زود شروع به حرکت در بازارهای دیگر کرده است و شاید پیش بینی اثرات تورمی ناشی از طوفان حرکت نقدینگی در بازار ارز امروز  جای خود را به کابوسی در بازار رکود زده طلا و جواهر داده است.