نگاه فارس
معاون مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست‌جمهوری مطرح کرد؛

کشف ۳۰۰ تن مواد مخدر در کشور در ۴ ماهه نخست امسال/ با برداشتن مجازات اعدام قاچاقچیان مخالفیم/ توزیع مواد مخدر به‌صورت رسمی خلاف است

۲۲ مرداد ، ساعت ۱۵:۵۲

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست‌جمهوری گفت: در چهار ماه نخست سال جاری ۳۰۰ تن مواد مخدر در کشور کشف و ضبط شده است.

به گزارش نگاه فارس، سردار اسدالله هادی‌نژاد صبح امروز در نشستی خبری با اشاره به افزایش ۴۰ درصدی کشت مواد مخدر در افغانستان در سال پیش رو اظهار داشت: ۳۵ درصد مواد مخدر دنیا از افغانستان و پاکستان به سمت مرزهای ایران می‌آید.

وی افزود:در چهارماهه نخست سال جاری بیش از ۳۰۰ تن مواد مخدر در کشور کشف شده است که ۲۱۷ تن آن تریاک، ۳۰ تن حشیش و مابقی نیز سایر مواد مخدر صنعتی را تشکیل می‌دهد.

این مقام مسؤول با بیان اینکه مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر شدت خواهد گرفت،افزود:در نظر است با تقویت گلوگاه‌هایی مانند مرصاد و… به‌ویژه در استان‌های مرزی،کنترل‌ها را بیشتر کنیم.

هادی نژاد ادامه داد:به دلیل اینکه ایران بر سر راه اروپا واقع شده است، مرزهای آذربایجان غربی را نیز کنترل بیشتری خواهیم کرد تا مواد مخدر به سمت اروپا نرود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به طرح جدید مجلس در مورد تخفیف مجازات قاچاقچیان اشاره کرد و گفت:ما به‌شدت با این طرح مخالفیم چراکه اگر قید اعدام برداشته شود،قاچاقچیان فعالیت خود را بیشتر خواهند کرد و وضع از این نیز بدتر خواهد شد.

این مقام مسؤول همچنین توزیع مواد مخدر در داروخانه‌ها را به طور رسمی خلاف تعهدهای ایران در کنوانسیون‌های بین‌المللی عنوان کرد و اظهار داشت: ما طبق این معاهده‌ها نمی‌توانیم توزیع‌کننده مواد مخدر باشیم،بنابراین در طرح پیشنهادی مجلس، نمایندگان باید به آن توجه کنند و ما توضیحات لازم را ارائه داده‌ایم.

هادی نژاد در مورد وضعیت استان فارس و کاهش کشفیات در این استان نیز در ۴ماهه نخست سال جاری گفت:به دلیل کنترل شدیدی که بر استان‌های اولیه مانند سیستان و بلوچستان و کرمان داشته‌ایم،میزان ورود مواد مخدر نیز به استان فارس کاهش داشته است.

وی در پایان نیز با اشاره به اینکه سالانه ۴هزار نفر براثر مصرف سوء مواد مخدر جان خود را در کشور از دست می‌دهند،خاطرنشان کرد: طبق قانون اگر معتادی برای معالجه خود اقدام نکند مجرم محسوب می‌شود.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *