نگاه فارس

افزایش واردات و کاهش صادرات در ۱۰ ماه اول امسال

۱۴ بهمن ، ساعت ۱۲:۵۱

  آمار ارائه شده گمرک  در ۱۰ ماه اول امسال صادرات و واردات از چین، امارات، ترکیه و کره جنوبی، نشان دهنده عدم توجه به سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی است.

واردات از چین ۲۱ درصد افزایش یافت

براساس آمار گمرک در ۱۰ ماه اول امسال ۳ میلیون و ۸۰۹ هزار تن کالای چینی به ارزش ۱۰ میلیارد و ۲۲۹ میلیون دلار به ایران وارد شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی رشد بیش از ۵ درصد و به لحاظ ارزشی رشد بیش از ۲۱ درصد را ثبت کرده است.

 

واردات از امارات ۴۲ درصد افزایش یافت

براساس آمار گمرک در ۱۰ ماه اول امسال ۴ میلیون و ۹۷۸ هزار تن کالای اماراتی به ارزش ۷ میلیارد و ۷۸۷ میلیون دلار در کارنامه واردات از این کشور ثبت شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی رشد بیش از ۱۸ درصد و به لحاظ ارزشی رشد حدود ۴۲ درصد را ثبت کرده است.

 واردات از ترکیه ۱۸ درصد و از کره جنوبی ۶ درصد افزایش یافت

براساس اعلام #گمرک در ۱۰ ماهه اول سال جاری کره‌جنوبی با #واردات یک میلیون و ۲۱۵ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۹۷۴ میلیون دلار در رتبه سوم عمده ترین کشورهای وارد کننده کالا به ایران قرار دارد و واردات این کشور نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته رشد وزنی نزدیک به یک درصد و رشد ارزشی نزدیک به ۶ درصد را تجربه کرده است.

یک میلیون و ۵۴۲ هزار تن کالای ترکیه‌ای به ارزش ۲ میلیارد و ۶۰۵ میلیون دلار نیز حاصل واردات از این کشور همجوار است که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، حدود ۱۶ درصد به لحاظ وزنی و بیش از ۱۸ درصد به لحاظ ارزشی رشد داشته است.

 صادرات به چین ۵ درصد کاهش یافت

در ۱۰ ماه منتهی به دی سال‌جاری، ۲۸ میلیون و ۱۸۶ هزار تن کالا به ارزش ۷ میلیارد و ۴۲۲ میلیون دلار به چین صادر شده که سهم وزنی بیش از ۲۸ درصد و سهم ارزشی حدود ۲۱ درصدی را از کل صادرات ایران به خود اختصاص داده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که صادرات به چین در مدت زمان مذکور نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی با افت حدود ۵ درصد و به لحاظ ارزشی با رشد بیش از ۱۱ درصد مواجه بوده است.

 صادرات به امارات ۱۹ درصد کاهش یافت

بازار امارات هم در ۱۰ ماه منتهی به دی سال‌جاری، میزبان ۱۴ میلیون و ۶۴۱ هزار تن کالای ایرانی به ارزش ۵ میلیارد و ۱۳۵ میلیون دلار بوده و توانسته سهم وزنی حدود ۱۵ درصد و سهم ارزشی بیش از ۱۴ درصد را از کل صادرات ایران به خود اختصاص دهد. اما صادرات به این کشور از لحاظ وزنی و هم از لحاظ ارزشی نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته افت داشته است. بر این اساس افت بیش ۷ و نیم درصدی در وزن و افت حدود ۱۹ درصدی در ارزش صادرات به این کشور در ۱۰ ماه منتهی به دی سال‌جاری نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته در کارنامه تجارت خارجی رقم خورده است./ نود اقتصادی


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *