نگاه فارس
گیشه نگاه فارس | 9 بهمن 1396

بخت خوب، بخت بد

۹ بهمن ، ساعت ۹:۳۲

رد کلیات بودجه ۹۷ در مجلس و تفسیر آن و نیز بررسی شیوه پاسخ‌گویی و مدیریت روزها و ساعت‌های برفی امروز موضوعات اصلی مورد توجه روزنامه‌ها بوده‌اند.

بخت خوب

از دو روز گذشته غرب کشور و تا دیشب بخش وسیعی از ایران زیر برف سنگینی رفتند. روزنامه‌ها پر است از واکنش به این اتفاق شیرین برای محیط‌زیست و البته نقد مدیریت بحران، مثلا در جاده‌های بین‌شهری.

قانون با تیتر بوران بحران از سرگردانی مسافران در جاده‌ها در اثر غافل‌گیری مسوولان نوشته است.

وطن‌امروز هم وزارت‌کشور، استانداری‌ها را بابت بی‌توجهی به هشدارهای هواشناسی سرزنش کرده است و عملکرد دستگاههای دولتی را با خواب زمستانی توصیف کرده است و هم شهرداری تهران را بابت برف‌روبی نشدن گذرگاه‌های عمومی، شکستن بی‌سابقه درختان و اختلال در حمل‌و‌نقل عمومی مورد انتقاد مردم و مسوولان توصیف کرده.  است.

کیهان هم وزارت راه و شهرداری را مورد انتقاد قرار داده و مدیران حرف را به چالش برف فراخوانده.

همدلی اصلاح‌طلب در حالی که گروهی از شهروندان را که به یک خودروی گرفتار برف یاری می‌کنند، به تصویر کشیده، تیتر زده همسایه‌ها یاری کنید. همدلی طعنه‌ای به فراخوان مدیران شهری و استانی زده که در برخی جاها از جمله‌در تهران از شهروندان برای رفع بحران برف کمک خواستند.

آفتاب‌یزد هم از این‌که همیشه مسوولان در برابر بحران غافلگیر می‌شوند نوشته است. به نوشته این روزنامه، در حالی که مجید فراهانی نماینده شورای تهران از غافل‌گیر شدن شهرداری تهران انتقاد کرده، شهرداری تهران گفته غافل‌گیر نشدیم ولی استانداری تهران بابت مشکلات از مردم عذر خواسته است.

هفت‌صبح که دیروز عکس شادی دختران لرستانی از برف‌بازی را چاپ کرده بود امروز به انتقاد پرداخته ولی شهرداری تهران را کاملا مبری می‌داند و تقصیر مشکلات ایجادشده در اثر برف را متوجه سازمان مدیریت بحران، وزارت راه، صداوسیما و هواشناسی و پلیس راهور می‌داند.

جمهوری‌اسلامی و اطلاعات روزنامه‌های سنتی میانه‌رو هم تیترهایی خبری برای پوشش مساله برف برگزیده‌اند.

اطلاعات: سنگین‌ترین بارش ۱۰ سال اخیر در ۱۹ استان کشور. و جمهوری‌اسلامی: کشور در محاصره برف و سرما.

اطلاعات و جمهوری‌اسلامی هردو اخبار گرفتاری مردم در برف در جاده‌ها یا اختلال در حرکت خودروها، قطارها و هواپیماها را منعکس کرده‌اند ولی نه با چاشنی انتقاد.

مثلا اطلاعات در زیرتیتر یک به نقل از سازمان مدیریت بحران از مردم خواسته که از مسافرت‌‌های غیرضروری بپرهیزند.

فرق روزنامه‌های کلاسیک و سنتی با روزنامه‌های جوان هر دو جناح در همین است: روزنامه‌های خبررسانی از اتفاقات و کارهای دولت و نظام و روزنامه‌های منتقد جناحی.

البته روزنامه‌های میانه‌رو و اصلاح‌طلب کوشیده‌بودند انتقادها را کلی به مدیریت بحران نسبت دهند و چندان نوک انتقادات را متوجه شهرداری تهران که به‌تازگی به‌دست اصلاح‌طلبان افتاده نکنند.

اما روزنامه‌های اصو‌ل‌گرا مشخصا از واژه‌های شهرداری تهران و وزارت کشور استفاده کردند تا در اذهان عمومی مسوولان این نهادها را به‌عنوان مقصر جا بیندازند.

ایران روزنامه دولت هم از چالش سفید تیتر ساخته و با تصاویرش به زشت و زیبای بارش برف سنگین این روزها اشاره کرده.

همشهری روزنامه شهرداری تهران که می‌بینید از همه‌جهت محل انتقاد واقع شده، تیتر و تصویری شاد برگزیده و نوشته سوغات برف ولی افزوده که این سوغات سرما و یخ‌بندان تا پایان هفته است.

این دو روزنامه که با نهادهای متولی مدیریت بحران خصوصا شهرداری تهران نزدیک‌اند کوشیده‌اند که خیلی ژست مثبت و کاردرست‌بودن در روزی که خیلی از مردم گرفتار سرما هستند نگیرند.

ابتکار هم تیتر زده زشت و زیبای روز برفی. تصاویری از شادی و بازی مردم در کنار تصاویری از گرفتاری‌های مردم با برف.

آرمان‌امروز ولی تیتر شادمانه‌ای برگزیده و نوشته بارش شادی و تصویری از رقص گروهی مردم در یک پارک زیر برف را در صفحه یک‌اش درج کرده.

جوان از بخت خوش برفی ایرانیان نوشته و تصاویر شادمانه از بارش برف منتشر کرده و حتی درباره صحنه‌های کمک به گرفتاران در برف از تعبیر مثبت نزدیک‌شدن دل‌های مردم ایران در اثر برف به هم بهره گرفته.

صبح نو روزنامه حامی شهردار قبلی تهران هم البته با تیتر برف آشفته می‌بارید نوشته که مردم از برف خوب دیروز شاد شدند هرچند حواشی هم داشت و به این منوال، خیلی علیه شهرداری تهران تند نشده  است.

بخت بد

رد شدن کلیات لایحه بودجه در مجلس شورا که مجلسی نسبتا نزدیک به دولت است، تعجب بسیاری را درپی داشته است.

شرق با تصویری مغموم و گرفته از باقر نوبخت رئیس‌سازمان برنامه‌وبودجه در حال پایین‌آمدن از پله‌های تریبون مجلس تیتر زده بودجه به در بسته خورد. شرق نوشته این اتفاق در دوران بعد از انقلاب بی‌سابقه بوده است.

صدای اصلاحات از قول یکی از رئیس‌کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نوشته در مجلس پنجم هم همین اتفاق قرار بود بیفتد ولی حسن روحانی که آن‌زمان نماینده تهران بود، با لابی‌گری مانع از این کار شد.

آرمان‌امروز در حالی نوشته رد لایحه بودجه پیام فراکسیون امید به دولت بود که خواسته‌های اقتصادی مردم را بر دادن بودجه به نهادهای خاص مثل صداوسیما ارجح بداند و به بخش تولید کمک کند که دیروز فراکسیون امید قبل از رسیدگی کلیات در صحن علنی، کلیات را تصویب کرده بود.

محمود صادقی نماینده شناخته‌شده فراکسیون امید هم در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشته که پیام رد لایحه بودجه این بود که دولت بودجه را به نفع مردم تغییر دهد و خصوصا از فشار بر اقشار فرودست در جامعه کاسته شود.

البته دیگر جا افتاده که تیتر و تصویر یک روزنامه اعتماد نه ربطی به موضوع اول امروز یعنی برف داشته باشد و نه موضوع دوم روز که بودجه باشد.

دنیای اقتصاد ولی بیش‌از هر چیز علت این اقدام بی‌سابقه را ضعف دولت و نیز کمیسیون بودجه مجلس در اقناع مردم را مورد توجه قرارداده و البته به کسری بودجه‌های استانی و برخی ایرادات فنی هم اشاره کرده.

ازجمله ایرادات فنی می‌توان به کسری پنهان موجود در بودجه اشاره کرده که به نوشته دنیای‌اقتصاد به سبب وابستگی زیاد بودجه به انتشار اوراق قرضه ربط دارد.

روزنامه‌های میانه‌رو در کل کوشیده‌اند نشان دهند که پشت این دعوا بر سر بودجه کشاکشی هست میان موافقان و مخالفان اصلاح‌اقتصادی. اصلاحی که به گفته برخی اصلاح‌طلبان باید به سود فقرا باشد و اصلاحی که به نوشته دیگران برای آزادسازی قیمت‌هاست.

جوان که از بخت خوش برفی نوشته بود، از بخت بد بودجه‌ای هم تیتر ساخته و رد کلیات لایحه بودجه را به مخالفت و انتقاد نوبخت از گزارش دیوان محاسبات درباره بودجه سال ۹۵ مربوط دانسته است. استفاده از کلمه بخت در این دو تیتر و ارتباط آن با نوبخت، ارتباط معناداری را شکل داده است.

افکار با اشاره به بی سابقه بودن رد بودجه در تاریخ انقلاب، آنرا تیتر ۱ خود کرده و نوشته دیپورت تاریخی. این روزنامه این اقدام مجلس را کم سابقه خوانده و بکار بردن اصطلاح دیپورت سعی کرده عمق این ماجرا را بهتر نشان دهد.

کیهان هم گزارش یک‌اش را مجددا به دعوای میان دیوان محاسبات و دولت بر سر گزارش اجرای بودجه سال ۹۵ اختصاص داده و دوباره صحبتهای رئیس‌دیوان محاسبات را علیه دولت تکرار کرده و تنها به این حرف باقر دیروز نوبخت که این ادعاها را تشویش اذهان عمومی است، جواب داده: بودجه میلی تشویش اذهان عمومی است نه اجرای قانون اساسی.

کیهان، وطن‌امروز و رسالت همگی تنها به گزارش اتفاقات دیروز مجلس پرداخته‌اند و بیش‌از این به علت‌یابی رد کلیات لایحه بودجه نپرداخته‌اند.

البته نهایتا با تیترهای ریز صریح یا تلویحی اصول‌گرایان این پیام را منتقل کرده‌اند که رد بودجه نتیجه جواب تند دولت به مجلس بوده. البته از القای این پیام بیش‌ این هدف را دارند که بگویند میان دولت و مجلس و میانه‌روها اختلاف ایجاد شده و اختلاف را عمیق‌تر کنند.

جالب است که روزنامه دولت ایران و روزنامه اقتصادی حامی دولت دنیای‌اقتصاد که هردو به گزارش ردشدن لایحه بودجه پرداخته‌اند، آن‌را چندان واجد اهمیت نشان نداده‌اند و به تیتر دوم یا سوم بدل‌اش کرده‌اند و مثلا ایران حرف‌های وزیر اقتصاد درباره واگذاری اموال مازاد بانک‌ها را دارای ارزش بیش‌تری برای تیتریک شدن دانسته تا خبر رد شدن کلیات لایحه.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *