نگاه فارس

آشوب داخلی؛ سناریویی برای توقف اقتدار منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران

۱۶ دی ، ساعت ۱۰:۵۴

بسیاری سعی داشتند تحولات هفته اخیر را با فتنه ۸۸ مقایسه نمایند؛ اما یک ویژگی مشترک آشوب های ۹۶ با فتنه ۸۸، هدف گرفتن اقتدار منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران بود.

به گزارش سرویس بین الملل نگاه فارس؛ در هفته گذشته کشور شاهد آشوب و اغتشاشاتی هدفمند بود. تحولاتی که با موج سواری بر اعتراضات به حق مردم از وضعیت اقتصادی‌شان آغاز شد. تظاهرات از روز دوم با تغییر ماهیت شعارها و نوع اعتراض نشان داد مسیری غیر از پیگیری مطالبات مردمی را دنبال می‌کند.

دستگیری لیدرهای اغتشاشات پشت پرده‌های زیادی را افشا کرد. دادستان کل کشور درباره جزییات ناآرامی‌های اخیر گفته است: «طراح اصلی این پروژه، یک آمریکایی به نام مایکل اندریا، مسئول سابق مبارزه با تروریسم سازمان سیای آمریکا است و اتاق عملیاتی متشکل از سه ضلع آمریکا، صهیونیست و آل سعود نیز برای این ناآرامی‌ها تشکیل شده بود که به طور عمده، برنامه ریزی آن به عهده مایکل و یکی از افسران اطلاعاتی وابسته به موساد انجام می‌شد و هزینه آن‌هم به عهده آل سعود بود.  منتظری با بیان اینکه منافقان، سلطنت طلب‌ها، برخی ملی‌گراها و چپی‌ها نیز نماینده‌ای در این اتاق عملیات داشتند، خاطرنشان کرد: استفاده کردن از جریان تکفیری‌ها و به میدان آوردن داعش و گروه‌های همسو با آن، وارد کردن سلاح و کشاندن این جریان به مرکز کشور و در نهایت ایجاد ناامنی مسلحانه و به اصطلاح خودشان، گرفتن مراکز مهم و یکسره کردن کار در بهمن ماه بخصوص تا ۲۲ بهمن، برنامه دشمنان نظام از به راه انداختن این ناآرامی‌ها در کشور بود. برخی کارشناسان معتقدند که اجرای این پروژه برای سال ۹۷ برنامه ریزی شده بود ولی به لحاظ شرایط خاص ماه‌های اخیر در کشور، مطالبات مردم این زمان جلو انداخته شده است.»

بسیاری سعی داشتند این تحولات را با فتنه ۸۸ مقایسه نمایند؛ اما یک ویژگی مشترک تحولات ۹۶ با فتنه ۸۸، هدف گرفتن اقتدار منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران بود. در شرایطی که بعد از جنگ‌های ۳۳ روزه ۲۰۰۶ و ۲۲ روزه مقبولیت و اقتدار ایران به شکل حداکثری خود رسیده بوده و دشمنان همیشگی ایران از سیاست تغییر رژیم ناامید شده بودند، تحولات سال ۸۸ بسیاری از فرصت‌ها را از میان برد و لطمه زیادی به اقتدار منطقه‌ای کشور زد. در شرایط فعلی هم بعد از تثبیت نقش ایران در تحولات منطقه از سوریه و عراق گرفته تا یمن، این اتفاقات مجدداً به دنبال لطمه زدن به تصویر کشور در منطقه و خارج از آن بود. نقش واضح و عیان سعودی‌ها و آمریکا در التهاب آفرینی و تشویق به اغتشاشات و پررنگ بودن شعارهایی مانند «نه غزه، نه لبنان»، «سوریه رو رها کن» و … به خوبی اثبات می‌کند که همواره ایران در شرایط اقتدار منطقه‌ای‌اش، بسیار باید مراقبت فتنه و آشوب گری صهیونیست ها، سعودی‌ها و آمریکایی‌ها برای تضعیف اقتدارش باشد.

 


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *