نگاه فارس
لنکرانی؛

هماهنگی سلطنت‌طلب‌ها، ارجاع عرب و بوق‌های صهیونیستی در خرافه سازی ۷ آبان

۴ آبان ، ساعت ۱۳:۴۶

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: این روزها با استقبال از سخنان ترامپ در مخالفت با تمدن ایرانی و حتی انکار نام پرافتخار خلیج‌فارس و در هم‌پیمانی با آل سعود جنایتکار، برای طراحی توطئه علیه ایران بیش از همیشه ماهیت خود را روشن کرده.

کامران باقری لنکرانی در جمع خبرنگاران پیرامون حواشی به وجود آمده در مورد ۷ آبان گفت:هیچ ملتی به تاریخ و تمدن خود بی‌اعتنا نیست و آن را زمینه اعتلا و پیشرفت امروز و فردای خود قرار می‌دهد.

وی بابیان اینکه ایران عزیز تمدنی ده‌هزارساله دارد، افزود: البته اینکه پیشینه این تمدن توسط برخی از مستشرقین فرو کاهیده می‌شود و زمان‌های قبل از هخامنشیان را انکار می‌کنند و یا جز تمدن ایرانی حساب نمی‌کنند، خود داستانی مفصل دارد که تلاش برای کاستن از قدر و منزلت تمدن ایرانی در برابر تمدن یونانی به‌عنوان مادر تمدن غربی، جزئی از آن است.

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اشاره به اینکه یکی از شخصیت‌های بزرگ تاریخ ایران قبل از اسلام کوروش دوم که به کوروش بزرگ مشهور است، است، بیان کرد: در سه نسل قبل از کوروش، پادشاه پارس راداریم که ازنظر حیطه قدرت و ماندگاری به‌پای نواده خود نمی‌رسد و به همین دلیل وقتی کوروش دوم خود را کوروش بزرگ خطاب کرد این عنوان برای وی در طول تاریخ ماندگار شد.

لنکرانی اظهار کرد: کوروش بنیان‌گذار سلسله هخامنشیان و شخصیتی مهم در تاریخ جهان است که یکی از پرافتخارترین میراث وی منشور او در بابل است؛ او برخلاف سایر پادشاهان در زمان فتح بابل اجازه آزادی انجام مراسم دینی ساکنان و رهایی بردگان را داد و این در آن منشور معروف نوشته‌شده است.

وی ادامه داد: البته برخی از محققین کوروش را ذی القرنین قرانی می‌دانند که از شرق تا غرب جهان را فتح کرد.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی با اشاره به اینکه بزرگداشت چنین شخصیت‌هایی به اعتمادبه‌نفس ملی کمک می‌کند، اضافه کرد:دانستن تاریخ برای ملتی چون ایران می‌تواند الهام‌بخش و انگیزه آفرین باشد، کما اینکه سنگ‌نگاری که در بی شاپور کازرون است و در آن زانو زدن والرین پادشاه روم در برابر پادشاه ساسانی را نشان می‌دهد جلوه‌ای از اقتدار ایران در آن ایام را ماندگار کرده است که توهم توفق همیشگی غرب را مخدوش می‌کند و بر عزت‌نفس جوانان ایرانی می‌افزاید.

لنکرانی ادامه داد: تاریخ فتح بابل توسط کوروش محل بررسی‌های تاریخی فراوانی بوده است که رویدادنامه نبونعید که تاریخ بابل را ثبت کرده آن را روز سوم از ماه ارهسمنه اعلان کرده، آنچه مقبول تاریخ نویسان است به‌خصوص تحقیقات آقای دکتر رضا مرادی غیاث‌آبادی نشان داده این است که فتح بابل توسط کوروش در ۲۹ مهرماه بوده و تقریباً در همان زمان منشور معروف خود را ابلاغ کرده است.

وی گفت: دروغی که مرتب به آن اشاره می‌شود این است که در این روز در تقویم سازمان ملل ثبت‌شده است درحالی‌که نه در سازمان ملل و نه در یونسکو در تقویم مناسبت‌ها چنین چیزی وجود ندارد.

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی شیراز بابیان اینکه عده‌ای تلاش دارند تا این تاریخ را به هفتم آبان ماه تبدیل کنند، تلاش مشکوکی است، که یادآور تاریخ‌سازی پهلوی است، اظهار داشت: بدون هیچ مدرک تاریخی ۲۵۰۰ سالگی تمدن ایرانی مقارن آغاز سلطنت پهلوی دوم قراردادند، بااینکه می‌دانستند چنین چیزی صحت ندارد، حال ۷ آبان را تاریخ فتح بابل قراردادند تا بین ۴ آبان تولد تاج‌گذاری محمدرضا و نهم آبان تولد ولیعهدش تاریخ‌سازی کنند.

لنکرانی با اشاره به اینکه رضا ولیعهد ناکام پهلوی که هیچ‌وقت محل اعتنای ملت ایران نبوده، گفت: این روزها با استقبال از سخنان ترامپ در مخالفت با تمدن ایرانی و حتی انکار نام پرافتخار خلیج‌فارس و در هم‌پیمانی با آل سعود جنایتکار، برای طراحی توطئه علیه ایران بیش از همیشه ماهیت خود را روشن کرده و تلاش مضاعف سلطنت‌طلب‌ها و صهیونیست‌ها باواسطه و بی‌واسطه برای جا انداختن خرافه ۷ آبان در امسال بی‌ارتباط با این موضوعات نیست.

وی با اشاره به اینکه آنچه باعث تأسف است بازی خوردن، برخی از چهره‌های موجه و بی‌اطلاعی آن‌ها از تاریخ و در جورچین قرار گرفتن آن‌هاست.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی، تصریح کرد: کوروش و رهاوردهای او برای تمدن بشری پرافتخار است اما انتخاب ۷ آبان و خرافه‌های اطراف آن چیزی نیست که جوان اندیشمند ایرانی را بتواند قانع کند.

لنکرانی بابیان اینکه علمای ما به ما آموخته‌اند که جز در برابر خدا سجده نباید کرد و حتی در حرم ائمه معصومین(ع) باآن‌همه منزلتی که کسی جز خدای متعال به آن آگاه نیست سجده به صریح مطهر را حرام می‌دانند آن‌وقت تعدادی پیدا می‌شوند و در برابر ساختمانی سنگی سجده می‌کنند و مضحک اینکه این را با ادعای روشنفکر نمایانه هم انجام می‌دهند و تصاویر آن دستاویز بوق‌های ارتجاع عرب می‌شود که این هم ایرانی‌های مشرک که ادعای اسلام ناب دارند.

وی در پایان اظهار داشت: هماهنگی بین سلطنت‌طلب‌ها، ارجاع عرب و بوق‌های صهیونیستی را به آشکارا در این خرافه سازی وجود داد و که ظاهرش تجلیل کوروش و در باطن تحقیر تمدن ایرانی را دارد.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *