نگاه فارس
گزارش نگاه فارس از حواشی چهارمین نشست اعضای شورای پنجمی ها؛

رقابت ۵ نفر برای نشستن بر صندلی شهردار شیراز/ وقتی همه چیز مشخص است چرا انتخاب شهردار را به تاخیر می اندازید؟

۲۰ مرداد ، ساعت ۲۰:۰۱

وقتی همه چیز مشخص است چرا انتخاب شهردار را به تاخیر می اندازید؟ این سخن نوذر امامی عضو شورای پنجم شورای شهر شیراز بود که با تعجب حاضران و حتی اعضای شورای شهر پنجم همراه بود و در آخر دستغیب رئیس شورای شهر پنجم به سخنان امامی خاتمه داد.

 

به گزارش نگاه فارس، جلسه ارائه برنامه های محمد رضا حسن پور و انتخاب ۵ نفر اصلی به عنوان شهردار شیراز پیش از ظهر دیروز با حواشی بسیاری همراه بود که یکی از مهم ترین این حواشی سخن نوذر امامی پیرامون به تاخیر انداختن انتخاب شهردار و موکول کردن این موضوع به جلسه بعدی بود.

در صورتی که وی در سخنان اعتراضی خود عنوان کرد که با توجه به این که شهردار از قبل مشخص  شده است، دیگر چه نیازی  به تاخیر انداختن رای گیری نهایی است!

این مطلب نوذر امامی در حالی  از زبان وی مطرح می شود که چند روز پیش پایگاه خبری نگاه فارس براساس  شنیده هایی پیامی را مبتنی بر انتخاب عبدالحمید معافیان به  عنوان شهردار شیراز انتشار داده بود که کانال تلگرامی کمپین شهر آرمانی وابسته به شورای شهر پنجم ابتدا اصل  وجود این خبر را بر روی کانال تلگرامی این پایگاه خبری منکر شده بود و پس از آبروریزی ناشیانه، صحت جزئیات خبر را رد کرد.

که امروز شاهد این هستیم که حتی اعضای منتخب شورای پنجم هم از تصمیمات گرفته شده بیرون از شورا خبر می دهند و به نوعی بر صوری بودن جلسات این روزهای شورا که توسط پایگاه خبری تحلیلی نگاه فارس مطرح شده بود، صحه می گذارند.

انصراف حسن پور، از انصراف خود

محمد رضا حسن پور کاندید تصدی شهرداری شیراز که هفته پیش انصراف داده بود؛ با رد انصراف خود، پیش از ظهر امروز در جمع منتخبین شورای پنجم حاضر و به ارائه رزومه و برنامه پرداخت.

حسن پور در پاسخ به یکی از سوالات اعضای شورای پنجم مبنی بر علت انصراف خود، با تاکید و ذکر قسم جلاله، گفت: از ابتدا که من را به عنوان کاندید پیشنهادی معرفی کرده اند من بدون نظر آنها انصراف دادم که موجب نگرانی آنها شد و از من خواستند که از انصراف خود، انصراف دهم، و وابسته

وی با بیان اینکه توجه اصلی من بر توسعه فرهنگی و اجتماعی شیراز است، اظهار داشت: برای توسعه در این حوزه ها یکی از فاکتورهای اصلی تقویت سرمایه اجتماعی یعنی مردم است که با افزایش اعتماد عمومی و بهبود کیفیت رابطه بین شهروند با شهرداری محقق می شود.

در شهر شاهد بی عدالتی هایی هستیم

حسن پور با اشاره به اینکه آموزش شهروندی در راستای مشارکت مردمی به تقویت سرمایه اجتماعی کمک می کند، ادامه داد: ما در شهر شاهد بی عدالتی هایی هستیم که باید رفع شود؛ آموزش فرهنگ شهروندی به بهبود معضلات اجتماعی، ترافیک ، مدیریت پسماند و دیگر بی نظمی های اجتماعی کمک می کند.

دو مشکل اساسی در شهرداری را عدم انطباق تشکیلاتی و مالی

این کاندید تصدی پست شهرداری شیراز دو مشکل اساسی در شهرداری را عدم انطباق تشکیلاتی و مالی دانست وافزود: شهرداری برای اداره شهر چشم انداز ندارد، ارائه خدمات شهری و دسترسی به امکانات باید بهبود پیدا کند.

وی با اظهار تاسف بر لزوم بهسازی حمل و نقل شهری و توسعه قطار شهری نیز اشاره کرد و تصریح کرد: متاسفانه خط یک قطار شهری به صورت تمام و کامل در اختیار مردم قرار نگرفته است، توجه به توسعه حمل و نقل ریلی و غیر ریلی، روان سازی حمل و نقل و ترافیک و احداث پارکینگ باید مورد توجه قرار گیرد، و کار اصلی شهرداری ایجاد محیط شاداب برای شهروندان است.

من یک اصلاح طلب هستم و به اصلاح طلب بودن خودم افتخار میکنم

وی با تاکید براینکه من یک اصلاح طلب هستم و به اصلاح طلب بودن خودم افتخار میکنم و معتقد به پاک دستی هستم، بیان داشت: برخی ها می گویند شهردار نباید سیاسی انتخاب شود، مگر کدام یک از مدیران شهرداری تاکنون سیاسی نبودند؛ بهتر است بگویند که تاکنون هیچ اصلاح طلبی مدیریت شهرداری شیراز را برعهده نداشته است.

یکی از حاضرین جلسه با دست های مکرر حرف های حسن پور را قطع و تایید خود را بر سخنان وی اعلام کرد، که با تذکر احمد رضا دستغیب رئیس شورای پنجم روبه رو شد.

حسن پور ویژگی شهردار خوب را توانایی مدیریت و اشراف کامل بر مسائل شهر دانست و تصریح کرد: تخصص شهردار در قانون توسط قانون گذار تعریف شده است، کدام شهردار تاکنون در همه حوزه ها تخصص داشته است، اگر کسی این ادعا را بکند به سلامت آن شک کنید.

وی بر لزوم جذب سرمایه گذار، ارتباط با دانشگاه ها و راه اندازی کارگروهی متشکل از خیرین و سازمان های مردم نهاد توسط شهرداری شیراز تاکید کرد.

حسن پور حمایت از اقشار بد سرپرست و بی سرپرست و توجه به حاشیه نشینی را مهم دانست و گفت: یکی از سوالات اساسی از کاندیداهای ریاست جمهوری هم مسئله حاشیه نشینی و معضلات اجتماعی بود که نشان دهنده اهمیت آن است، مردم حاشیه نشین از ابتدایی ترین حقوق و امکانات بی بهره هستند و به خاطر مسائل اقتصادی مفاسدی در این مناطق رخ می دهد که باید مورد توجه قرار بگیرد.

دوستان اصلاح طلب رزومه قوی دارند

بعد از اینکه یکی از اعضای شورای شهر پنجم از وی خواست تا رزمه خود را ارائه دهد، اظهار داشت: در سن ۱۶ یا ۱۷ سالگی افتخار شهردار شدن را داشته ام  وظروف بچه های بسیجی را می شستم، من  خادم خانواده های شهدا و ایثارگر بوده ام و اگر بخواهم همه رزومه خود را ارائه بدهم باید چند صحفه بگویم، ضمن اینکه همه دوستان اصلاح طلب رزومه قوی دارند.

موسوی: باید پاسخ گوی تصمیمی باشیم که گرفته ایم

پس از پایان ارائه رزومه حسن پور، اعضای شورای پنجم در خصوص انتخاب شهردار به بحث پرداختند و عبدالرزاق موسوی با بیان اینکه این شهردار می آید و می رود و باید پاسخ گوی تصمیمی باشیم که گرفته ایم، اظهار داشت: اگر روزی از ما سوال پرسیده شد باید جواب دهیم که برای صلاح مردم و طبق شاخص هایی که مشخص شده است، انتخاب کرده ایم.

وی ادامه داد: در بین کاندید های شهردار واقعیت این است که شهرداری که در روز های اول دنبال آن بودیم در این کاندید ها نمی بینیم، سپردن مسئولیت شهردار به برخی از کاندید های حاضر که آشنایی با شهر و شهرداری را ندارند کار اشتباهی ایست.

دستغیب: مستقل از فشارهای سیاسی و غیر سیاسی شهردار آینده شیراز را انتخاب کنیم.

همچنین احمد رضا دستغیب اظهار داشت: شهردار منتخب نفر چهاردهم شورای شهر شیراز خواهد بود و شورای شهر نیز با شهردار همراهی خواهد کرد، باید به رای مردم احترام بگذاریم و مستقل از فشارهای سیاسی و غیر سیاسی شهردار آینده شیراز را انتخاب کنیم.

یکی از حواشی جالب و قابل تامل جلسه امروز شورای شهر پنجم اشاره نوذر امامی به انتخاب از پیش تعیین شده شهردار شیراز بود،  وی با ابراز گلایه از روند انتخاب شهردار گفت: وقتی همه چیز از قبل مشخص است و می دانید که چه کسی رای می آورد، چرا رای گیری را امروز انجام نمی دهید و به روزهای بعد موکول می کنید، که صحبت های این عضو شورای پنجم توسط رئیس شورای پنجم نیمه تمام ماند.

در ادامه این جلسه، اعضای شورای پنجم با رای گیری، ۵نفر کاندید تصدی شهرداری شیراز را انتخاب کردند تا در روزهای آینده با حضور در جمع شورای شهر به ارائه ریز برنامه های خود بپردازند، از بین آقایان؛ اسکندرپور با ۱۱ رای، معافیان ۱۰رای، حسن پور ۸ رای، موسوی ۷ رای، طیبی ۶ رای، رحیمی ۶ رای، نامورچی ۵ رای، سلیمی پور ۳  رای و عظیمی فر ۰ رای را کسب کردند، همچنین ازبین طیبی و رحیمی با رای گیری مجدد طیبی با ۷ رای انتخاب شد.

در این جلسه، رای گیری برای انتخاب روز دیگری برای ارائه گزارش های این ۵ نفر به عنوان کاندید های اصلی برای شهردار شیراز و در نهایت انتخاب یک نفر به عنوان شهردار به نتیجه ای قابل انتشاری نرسید ولی احتمالا این جلسه فردا صبح برگزار میشود و شنیده ها حاکی از غیر علنی برگزار شدن این جلسه را می دهد.

در پایان این جلسه احمد رضا دستغیب رئیس شورای شهر پنجم ختم جلسه را اعلام و با تشکر های مکرر از اصحاب رسانه درخواست کرد تا صحن شورا را ترک کنند تا اعضای شورای شهر بتوانند جلسه خصوصی خود را بگیرند.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *