نگاه فارس
معاون روحانی: سؤال از رییس‌جمهوری از دستور کار پارلمان خارج شده است

سرنوشت چند سؤال بی‌پاسخ

۲۸ فروردین ، ساعت ۱۳:۵۴

سؤال از رییس‌جمهوری سرنوشتی نامعلوم پیدا کرده که شاید از آغازش هم معلوم بود به سرانجامی نمی‌رسد. حالا این‌که بی‌توجهی به سؤال نمایندگان که عصاره فضائل ملت هستند را باید چگونه توجیه کرد شاید رییس یا هیأت رییسه مجلس بهترین پاسخ را بتوانند به آن بدهند.


به گزارش نگاه فارس، همان‌طور که از نامش پیداست،‌ «سؤال از رییس جمهوری» مخصوص رییس‌جمهوری است اما به نظر می‌رسد که در کشورمان باب شده است که سؤال از رییس جمهوری را هر کسی می‌تواند پاسخ بدهد به جز شخص رییس‌جمهوری.
سؤال از رییس‌جمهوری از وظایف قانونی نمایندگان مردم برای دفاع از حقوق مردم در برابر اجرای قانون اساسی تعریف شده است. البته شنیدن زیاد آن، مرسوم نبوده چه برسد به اینکه عملی هم بشود. سؤال از رییس جمهوری در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی تنها یک بار و آن هم در۲۴ اسفندماه سال ۹۰ رخ داد که تبعاتش بعدها منجر به «یکشنبه سیاه» در مجلس نیز شد.
آقای حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهوری روز گذشته گفته است که سؤال از رییس جمهوری از حد نصاب افتاده و بنابراین از دستور کار پارلمان خارج شده است.
وی گفته است: دو سؤال از رییس‌جمهوری از سوی نمایندگان مطرح شده بود که نمایندگان رییس‌جمهوری در مجلس حاضر شدند و با توضیحاتی که دادند، سؤال از حد نصاب افتاده و این دو سؤال از دستورکار خارج شد.
دو سؤال نخست از رییس‌جمهوری با موضوع اقتصادی و درباره مؤسسات مالی و همین‌طور نابسامانی‌های بازار ارز بوده است که به گفته امیری از حد نصاب افتاده است! و بی‌شک از حد نصاب افتادن تعداد امضاکنندگان نیز علامت سؤال بزرگی را در ذهن مردم ایجاد می‌کند که دقیقاً در روزهایی که کشور درگیر حواشی مالباختگان مؤسسات مالی و مشکلات به‌وجود آمده از ارز است چرا و به چه دلیل باید نمایندگان مجلس منصرف شده باشند؟ یا اگر نمایندگان مجلس پاسخ مناسبی را دریافت کرده‌اند بهتر است آن پاسخ‌ها را با مردم نیز در میان بگذارند.
بر همین اساس در گفت‌وگویی که آقای سیدحسین نقوی حسینی، نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی با روزنامه صبح نو داشته در پاسخ به این سؤال که آیا موضوع سؤال از رییس‌جمهوری منتفی شده چراکه آقای امیری گفته‌که تعداد امضا کنندگان از حد نصاب افتاده است، اظهار داشت: «نمایندگان مجلس سؤالات متعددی از رییس‌جمهوری درباره وضعیت بازار ارز و نیز ساماندهی مؤسسات اعتباری دارند و این در حالی است که معاونان رییس‌جمهوری تلاش می‌کنند نمایندگان سؤال‌کننده از رییس‌جمهوری از طرح سؤال خود منصرف شوند. نمونه‌ای از این مسأله را در سؤال از رییس‌جمهوری درباره وضعیت مؤسسات اعتباری شاهد بودیم و اینکه براساس این اقدامات تعدادی از نمایندگان سؤالات خود را پس گرفتند.»
وی افزود: «پس از سؤال از رییس‌جمهوری پیرامون تعیین تکلیف و ساماندهی مؤسسات اعتباری، نمایندگان مجلس درخواست طرح سؤالات دیگری درباره وضعیت بازار ارز از رییس جمهوری را مطرح کرده‌اند که خواهان رسیدگی هیأت‌رییسه مجلس به این سؤالات نیز هستیم. وضعیت مؤسسات اعتباری و بازار ارز مساعد نیست، بنابراین نمایندگان سؤال‌کننده خواهان ارائه توضیحات قانع‌کننده‌ای از سوی
رییس جمهوری در این زمینه‌ها هستند.»
نماینده مردم ورامین در مجلس با بیان اینکه نمایندگان سؤال‌کننده از رییس‌جمهوری، از همه طیف‌ها و جناح‌های سیاسی در مجلس به‌شمار می‌روند، گفت: «این نمایندگان بدون هیچ اغماضی، خواهان بهبود اوضاع اقتصادی کشور هستند، لذا لابی و فشار سیاسی بر عزم آنها تأثیری ندارد.»
او گفت:‌ «به هرحال دولتی که خواستار پاسخگویی نهادها می‌شود خود باید نخستین پاسخگو باشد؛ آن هم پاسخ به سؤال‌های نمایندگان سؤالشان قطعاً سؤال مردم خواهد بود و پاسخ به این سؤال‌ها پاسخ به دغدغه‌های مردم خواهد بود.»
سؤال از رییس جمهوری حق قانونی نمایندگان مجلس بوده و بهتر است رییس جمهوری و رییس مجلس نیز خود را متعهد به اصول قانون اساسی بدانند؛ از سوی دیگر دولت بارها و بارها پاسخگو بودن را از ویژگی‌های بارز دولت عنوان کرده اما حداقل در این مورد این ذهنیت در بین افکار عمومی به‌وجود آمده است که رییس جمهوری علاقه‌ای برای رفتن به مجلس برای پاسخ به سؤال‌های نمایندگان را نداشته و علاوه بر این، علی لاریجانی نیز راه را برای سؤال از روحانی بسته است و حتی حاضر نمی‌شود سؤال‌ها را به کمیسیون تخصصی‌اش ارجاع دهد.
به هرحال تکلیف دو سؤال از رییس جمهوری با تلاشی که نمایندگان رییس جمهوری انجام دادند از رده خارج شده و باید دید سرنوشت سؤال سوم که به گفته حسینعلی امیری پاسخ‌های حقوقی را می‌طلبد به مانند دو سؤال اول خواهد بود یا خیر. اما از قرار معلوم باید از همین الان نیز پیش‌بینی کرد که سؤال سوم نیز راه به جایی نخواهد برد.
شاید بهتر باشد رییس جمهوری و دولت برای یک بار هم که شده تکلیف خود را با سؤال‌های نمایندگان مجلس، آن‌هم با رفتن به پشت تریبون خانه ملت روشن کنند، حالا حق یا ناحق سؤال‌هایی است که نمایندگان قوه مقننه از رییس قوه مجریه دارند و شاید پاسخ به این سؤال‌ها بهترین ملاک برای قضاوت مردم نیز باشد. حدود ۱۰ ماه از طرح موضوع سؤال از رییس‌جمهوری گذشته و به نظر می‌رسد علی لاریجانی و نزدیکان او تلاش دارند هرطور شده مانع طرح سؤال از رییس جمهور شود تا روابط رییس با روحانی در حد ایده آل باقی بماند؛ روابطی که با نزدیک شدن به ایام انتخابات ۱۳۹۸ و ۱۴۰۰ نیز صمیمی‌تر خواهد شد و در این بین شاید جدیت و پافشاری نمایندگان
سؤال کننده بتواند رییس جمهوری را مجاب به پاسخگویی در برابر سؤال‌هایشان کنند.

نخستین سوال از رییس جمهوری در سال ۹۷ کلید خورد
آقای جبار کوچکی‌نژاد، نماینده مردم رشت از جمع‌آوری بیش از ۱۰۰ امضا برای سؤال از رییس‌جمهوری در مجلس خبر داد.
وی افزود: آشفتگی بازار ارز آسیب جدی به اقتصاد کشور وارد کرده است و بر اساس این موضوع بیش از ۱۰۰ نماینده نامه سؤال از  رییس جمهوری را امضا کرده و نهایتاً این نامه تحویل هیأت  رییسه مجلس خواهد شد.
کوچکی‌نژاد با اشاره به محتوای سؤالات تدوین شده از  رییس جمهوری گفت: آشفتگی بازار ارز، مشکلات مؤسسات مالی و اعتباری، بیکاری جوانان و رکود اقتصادی از جمله عناوین طرح سؤال از  رییس جمهوری در سال ۹۷ است.

صبح نو

 


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *