نگاه فارس
چگونه دستاوردهای هسته‌ای‌مان را حفظ کنیم

یاد باد ۲۰ فروردین ۸۵

۲۰ فروردین ، ساعت ۱۶:۰۹

 امروز ۲۰ فروردین ۱۳۹۷، ۱۲ سال از هسته‌ای شدن جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد. عزتی که ابدی خواهد ماند چراکه عزت مردانی چون مسعود علی محمدی، مجید شهریاری، داریوش رضایی‌نژاد، مصطفی احمدی روشن و رضا قشقایی نام پرافتخار شهدای هسته‌ای را یدک کشیدند و ایران هسته‌ای را برای ما به یادگار گذاشتند.

هسته ای

به گزارش نگاه فارس ،نطنز، نقطه‌ای که ایران را به‌عنوان یک کشور هسته‌ای به دنیا معرفی کرد و حالا امروز ۲۰ فروردین ۱۳۹۷، ۱۲ سال از هسته‌ای شدن جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد. عزتی که ابدی خواهد ماند چراکه عزت مردانی چون مسعود علی محمدی، مجید شهریاری، داریوش رضایی‌نژاد، مصطفی احمدی روشن و رضا قشقایی نام پرافتخار شهدای هسته‌ای را یدک کشیدند و ایران هسته‌ای را برای ما به یادگار گذاشتند.

اهمیت برخورداری از انرژی هسته‌ای برای کشورمان و البته برای هر کشور دیگری امر پوشیده‌ای نیست؛ با پایان گرفتن منابع فسیلی، این انرژی هسته‌ای است که می‌تواند جایگزین مطمئن و مناسبی برای منابع سنتی انرژی باشد و بر همین اساس بود که ۲۰ فروردین‌ماه سال ۱۳۸۵ خبر دستیابی ایران به فناوری غنی‌سازی اورانیوم و راه‌اندازی یک زنجیره کامل غنی‌سازی در نطنز اعلام شد. این فناوری در برگیرنده بسیاری از علوم مهندسی و پایه است و درحال‌حاضر منحصراً در اختیار تعداد کمی از کشورهای جهان است.
این موفقیت بزرگ در فناوری هسته‌ای بیش از هر‌چیز مرهون تصمیمات و سیاست‌های مدبرانه و دوراندیشانه‌ای بوده که توسط مسوولان عالی‌رتبه نظام در رفع تعلیق از تأسیسات هسته‌ای کشورمان صورت گرفته است. این امر نشان داد که با پایداری و مقاومت در مقابل خواسته نامشروع دیگران و خودباوری و اعتماد به نیروهای خلاق کشور، قله‌های دانش پیشرفته هسته‌ای در حداقل زمان ممکن فتح می‌شود.

آغازی دوباره با عهدشکنی غرب
یک سال بعد از نام‌گذاری روز فناوری هسته‌ای و در پی فشارهای بسیاری که برای ساخت این نیروگاه‌ها در ایران پس از پیروزی انقلاب وارد شد، بالاخره براساس قرار منعقده مذکور بین ایران و روسیه، این کشور در تاریخ ۹ بهمن ماه ۱۳۸۶ حمل سوخت نیروگاه بوشهر را کامل کرد. کار بارگذاری سوخت نیروگاه بوشهر نیز در تاریخ ۳۱ مردادماه ۱۳۸۹ با حضور رییس روس اتم و رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان انجام شد. دومین محموله سوخت نیروگاه بوشهر نیز در ۲۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۰ از روسیه به سمت بوشهر حمل شد. این سوخت به وزن ۳۰ تن بوده و برای فعالیت سال دوم نیروگاه است. سرانجام در تاریخ ۱۲ شهریورماه ۱۳۹۰ نیروگاه اتمی بوشهر با بخشی از ظرفیت خود و طی مراسمی با حضور رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان، رییس روس اتم و وزیر انرژی روسیه به شبکه برق سراسری کشور متصل شد. از این‌رو، کشورمان سی و یکمین کشور دنیاست که به تولید برق هسته‌ای می‌پردازد.
در راستای ساخت نیروگاه‌های جدید نیز رییس سازمان انرژی اتمی در روز بیستم فروردین ۱۳۸۶ (روز ملی فناوری هسته‌ای و ورود ایران به مرحله غنی‌سازی صنعتی برای تولید سوخت هسته‌ای) اظهار داشت: مراحل طراحی و ساخت نیروگاه بومی ۳۶۰ مگاواتی در دارخوین با شتاب پیگیری می‌شود و مناقصه دو   واحد هزار مگاواتی و همچنین مکان‌یابی برای نیروگاه‌های دیگر نیز اجرا خواهد شد.
در سال ۱۳۹۳ نیز رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان قرارداد ساخت دو نیروگاه جدید در بوشهر را با روسیه منعقد کرد. پیش از این اعلام شده بود که ایران خواهان ساخت هشت نیروگاه در کشور است و در آینده قراردادهای دیگر در این راستا بین ایران و کشورهای دیگر منعقد خواهد شد.

دستاوردهای هسته‌ای
تولید انواع رادیو دارو، تأسیس بیمارستان‌های هسته‌ای، ایجاد کشاورزی هسته‌ای، رفع نیازهای پزشکی کشور، تولید سوخت پاک از طریق گداخت هسته‌ای تنها گوشه کوچکی از دستاوردهای علمی ایران پس از هسته‌ای شدن است که در مسیر صلح‌آمیز آن به این فناوری‌ها و نیازهای پزشکی دست یافته است و می‌طلبد که دیپلمات‌ها و دولتمردان ایرانی بیش از پیش در حفظ و گسترش این دستاوردها تلاش کنند.
رونمایی از ۳۰ دستاورد جدید هسته‌ای
آذرماه سال گذشته دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی به رونمایی از ۳۰ محصول جدید در حوزه صنعت هسته‌ای در سال جاری اشاره کرد و گفت: باید باور داشته باشیم که ایران در صنعت هسته‌ای مقتدرانه ایستاده است و از سوی دیگر دشمن ایران یعنی آمریکا نیز تمام‌قد ایستاده تا ایرانی‌ها را از تکنولوژی و فناوری محروم کند، هنوز هم یادمان نرفته است که رییس‌جمهور آمریکا گفته بود اگر می‌توانستیم پیچ‌ومهره‌های صنعت هسته‌ای ایران را باز می‌کردیم. روبه‌روی ایران چنین دشمنانی صف کشیده‌اند و بی‌شک توسعه صنعت هسته‌ای ایران به دیگر صنایع بیشترین دلیل توطئه دشمنان در خصوص توسعه صنعت هسته‌ای ایران است. آنها مصمم‌تر از قبل در‌صدد توقف تولید علم و دانش در کشور ایران‌اند چراکه می‌دانند تولید علم و توسعه فناوری‌های نوین روز به روز به قدرت کشور می‌افزاید.

تصویب کلیات الزام دولت
به حفظ دستاوردهای هسته‌ای
حفظ دستاوردهای هسته‌ای شاید کمترین انتظار مردم و شهدای هسته‌ای از دولت باشد، دستاوردهایی که بدون هزینه نبوده و البته باید تحسین هم گفت به مجلس نهم که در این خصوص با تصویب طرحی در سال ۹۴ دولت را ملزم به حفظ دستاوردهای هسته‌ای کرده بود.
از سوی دیگر در روزها و سال‌هایی که دوست و دشمنان با هم متحد شدند تا در برابر ایران اسلامی و هسته‌ای بایستند و به هر قیمتی مانع پیشرفت مردم ایران شوند شاید مطرح کردن برخی مباحث روی خوشی نداشته باشد، مباحثی از جمله مذاکره منطقه‌ای یا موشکی که رسانه‌های اصلاح‌طلب بارها و بارها خواستار آن شده بودند؛ باید مراقب بود تا دستاوردهای انقلاب اسلامی به بهانه تنش‌زدایی نابود نشوند.
روز ملی فناوری هسته‌ای، روز نمایش اقتدار و عظمت ملت بزرگ ایران و نقطه عزیمت و خیزش عظیم کشور در مسیر پیشرفت، تعالی و شکوفایی و روزی است که ملت ایران
بر خلاف صاحبان زر و زور و انحصارطلب، عزم راسخ خود را در دستیابی به فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و بومی‌سازی این صنعت جزم کرده است.
هرچند طرف‌های ایران در مذاکره‌های هسته‌ای بارها تلاش کردند حتی حداقل‌ترین امتیازها را به جمهوری اسلامی ندهند اما هیچ‌کس فداکاری‌ها دانشمندان بومی و هسته‌ای و به‌ویژه شهدای هسته‌ای را فراموش نخواهند کرد و در این مسیر استوارتر از قبل راهشان را ادامه خواهند داد و هرچند پس از گذشت حدود ۷۰۰ روز از توافق هسته‌ای، آمریکا و متحدانش بیشترین مانع‌تراشی‌ها را در راه برجام انجام داده‌اند اما همان‌گونه که آقای علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی گفته است ایران می‌تواند غنی‌سازی
۲۰ درصد را ظرف چهار روز در فردو راه‌اندازی کند.

صالحی: اگر دستوری از مقامات ارشد نظام بیاید، می‌توانیم غنی‌سازی ۲۰درصد
در فردو را راه‌اندازی کنیم
علی اکبر صالحی پس از حضور در کمیسیون انرژی مجلس در جمع خبرنگاران در خصوص بازگشت‌پذیری به قبل از برجام گفت: ما در طول مذاکرات همواره این را مدنظر داشتیم که اگر طرف مقابل خلف وعده کرد، باید تمهیدات لازم را در بازگشت‌پذیری بیندیشیم.
رییس سازمان انرژی اتمی گفت: به لطف خدا این کار انجام شده است. من نمی‌توانم وارد جزئیات شوم. اگر دستوری از مقامات ارشد نظام بیاید که ما در موردی مانند ۲۰‌درصد بازگردیم، می‌توانیم در مورد «فردو» ۲۰‌درصد را در عرض چهار روز راه‌اندازی کنیم. این مساله در نوع خود حاوی پیام است.صالحی افزود: بازگشت‌پذیری ما در موارد دیگر، بسیار وسیع‌تر از قبل خواهد بود. ما امیدواریم این اتفاق نیفتد اما اگر قرار باشد اتفاق بیفتد، یک چالش علمی خواهد بود که حتی سفیر فرانسه در واشنگتن به آمریکایی‌ها اعتراض کرده که اگر قرار باشد، ایران غنی‌سازی را در سطح وسیع‌تر و بالاتری پی بگیرد، ما باید چه کاری انجام دهیم.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *