نگاه فارس

عقب نشینی لیست امید

۲۰ اسفند ، ساعت ۱۵:۱۰

طرح رسیدگی به اموال نامشروع مسوولان به عنوان یک مطالبه فراگیر و مبارزه با فساد اقتصادی در آستانه تصویب در مجلس شورای اسلامی قرار دارد و این امیدواری را به وجود آورده که نمایندگان گامی مستقیم و عینی برای تحقق عدالت اجتماعی بر خواهند داشت.یک آسیب مقدماتی عقب نشینی جریان هوادار دولت دوم خرداد که در این مجلس با لیست امید شناخته می شوند از پشتیبانی این طرح است؛ در اینکه جریان انقلابی با جدیت مطالبه عدالت را تعقیب می‌کند، تردیدی نیست؛ اما جریان رقیب با کناره گرفتن از اجرای چنین طرحی، خود را در موضع اتهام قرار می‌دهد که نه به صلاح آن‌هاست نه کشور.

شفافیت، صداقت، عدالت و واژه‌هایی از این دست همگی می‌تواند جامعه را در پیشبرد اهداف طراحی‌شده کمک کند، نه در حد یک واژه زیبا بلکه در راستای عمل و اجرای آنها جامعه از نابرابری‌های اجتماعی اقتصادی در امان خواهد ماند. در کشورمان ایران و پس از انقلاب ۵۷ عدالت یکی از محوری‌ترین شعارهای انقلاب و مورد توجه امام خمینی(ره) بوده و امروز نیز مقام معظم رهبری بارها و بارها مسوولان را به رعایت انصاف و عدالت و راستگویی در برخورد با مردم توصیه کردند.
طرح «‌اعاده اموال نامشروع مسوولان‌» دوم اسفند ۹۶ در قالب طرح دو فوریتی از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس مطرح شد و حالا چند روزی هم هست که خبرگزاری‌ها و جراید رسمی کشور درباره آن مصاحبه می‌گیرند و در صفحات‌شان یادداشت کار می‌کنند اما این طرح چیست و چه کمکی را در اجرای عدالت یا توجه به عموم مردم و رفع مشکلاتشان خواهد کرد.
در صورت تصویب «اعاده اموال نامشروع مسوولان» که منطبق با اصل ۴۹ و ۱۴۲ قانون اساسی است هیاتی متشکل از نهادهای نظارتی، امنیتی و قضایی وظیفه بررسی اموال مسوولان در دهه‌های گذشته را در دستور کار خود قرار دهند و پس از بررسی‌ها درصورت حصول اطمینان از نامشروع بودن این اموال، آنها را به بیت‌المال باز‌گردانند.
البته قابل ذکر است که در اصل ۱۴۲ قانون اساسی نیز آمده است که: «دارایی رهبر، رئیس‌جمهور، معاونان رئیس‌جمهور، وزیران، همسر و فرزندان آنان قبل و بعد از خدمت، توسط رئیس قوه قضائیه رسیدگی می‌شود که بر خلاف حق افزایش نیافته باشد.» اما حسن طرح اخیر این است که تقریبا تمامی مسئولان و کارگزاران کشور را شامل می‌شود و کسی از قلم نیفتاده است.
طرح رسیدگی به اموال نامشروع مسوولان به عنوان یک مطالبه فراگیر و مبارزه با فساد اقتصادی در آستانه تصویب در مجلس شورای اسلامی قرار دارد و این امیدواری را به وجود آورده که نمایندگان گامی مستقیم و عینی برای تحقق عدالت اجتماعی بر خواهند داشت.
یک آسیب مقدماتی عقب نشینی جریان هوادار دولت دوم خرداد که در این مجلس با لیست امید شناخته می شوند از پشتیبانی این طرح است؛ در اینکه جریان انقلابی با جدیت مطالبه عدالت را تعقیب می‌کند، تردیدی نیست؛ اما جریان رقیب با کناره گرفتن از اجرای چنین طرحی، خود را در موضع اتهام قرار می‌دهد که نه به صلاح آن‌هاست نه کشور.
در این عقب نشینی، پارسایی، رضایی، رجبی و اکبری نماینده های شیراز، علوی نماینده لامرد و مهر و انصاری نماینده داراب و زرین دشت پای طرح اعاده اموال نامشروع از مسئولان را امضا نکردند. مردم بر این باورند مسئولینی که حساب پاکی دارند، نه‌تنها مخالفتی با طرح ندارند، بلکه از آن استقبال می‌کنند؛ چراکه با اجرای آن قطعا عرصه بر مسئولین متخلف تنگ خواهد شد حال سوال مهمی که پیش می آید اینست که چرا همچین طرحی که باعث اعتماد مردم به نظام میشود با عقب نشینی لیست امید همراه بوده است؟


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *