نگاه فارس

مناظره با قاضی!

۱۴ بهمن ، ساعت ۱۰:۰۴

پورمختار: دعوت دیوان محاسبات به مناظره از سوی دولت، مانند این است که یک متهم بخواهد با قاضی دادگاه به مناظره بنشیند

نوبخت

دردسرهای یک گزارش
به گزارش نگاه فارس، هفته گذشته بود که دیوان محاسبات گزارشی از تفریغ بودجه ١٣٩۵ را در مجلس ارائه کرد. این گزارش با برخی بندها و ارقام قابل تاملی همراه بود که در مهم‌ترین آن بخش‌های نفتی و درآمدهای ناشی از آن را دربر می‌گرفت.
سازمان برنامه و بودجه کشور در واکنش به گزارش تفریغ بودجه ۱۳۹۵ با صدور اطلاعیه تاکید کرد،‌ متاسفانه گزارش مقدماتی و نظارتی دیوان محاسبات، یکجانبه و بدون استماع پاسخ دولت به ایرادات و ابهامات مطرح شده است و در آن تصریح نشده است که این گزارش صرفاً نظارتی بوده و در دادستانی دیوان محاسبات و هیات‌های مستشاری و مراجع قضایی به اثبات نرسیده است؛ اما هفتم بهمن ماه سازمان برنامه و بودجه در نشستی با حضور آقای محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه به همراه آقای بیژن زنگنه وزیر نفت به ارائه توضیحاتی درباره این گزارش پرداختند.
در ابتدا نوبخت گفت: انتظار می‌رفت دیوان محاسبات گزارش تفریغ بودجه ١٣٩۵ را براساس گزارش قوه مجریه تهیه می‌کرد یا حداقل دولت را نسبت به گزارشی که تهیه کرده بود مطلع می‌ساخت. دیوان حتی می‌توانست ابهامات موجود را به سازمان برنامه و بودجه اطلاع می‌داد و اگر چنین می‌کرد، به طور حتم پاسخ آنها را دریافت می‌کرد.
رییس سازمان برنامه و بودجه در ادامه گفت: اما برخی بخش‌های این گزارش با آنچه که عمل شده متفاوت است. انتظار داشتیم دیوان گزارش را بر اساس عملکرد و گزارش دولت در بودجه تهیه می‌کرد اما خود اقدام به تهیه گزارش کرده است. گزارش دیوان محاسبات باعث تشویش اذهان عمومی و سوءاستفاده رسانه‌های معاند شده است.
دیوان باید دولت را مطلع می‌کرد یا با سازمان برنامه و بودجه هماهنگ می‌شد و پاسخ ابهامات را دریافت می‌کرد.

اعلام آمادگی نوبخت و زنگنه برای مناظره
بعد از این شائبه افکنی ها، کار تا جایی پیش رفت که دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت با صدور اطلاعیه‌ای از آمادگی محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور و بیژن زنگنه، وزیر نفت برای شرکت در یک برنامه تلویزیونی زنده با حضور رییس دیوان محاسبات به منظور پاسخ به شبهات و ابهامات پیش آمده خبر داد.
پس از آن بود که دیوان محاسبات کشور درباره قرائت گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور خطاب به ملت شریف ایران توضیحاتی را ارائه داد.
در همین راستا اما در این چالش میان دیوان محاسبات و دولت، آقای علی لاریجانی رییس مجلس در صحن علنی بهارستان و در زمان بررسی کلیات لایحه بودجه از عملکرد دیوان در ارائه گزارش تفریغ بودجه قدردانی و از آن حمایت‌کرد.

تأسف به حال نوبخت!
همچنین، آقای محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصاحبه رییس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به گزارش تفریغ بودجه سال ۹۵ که از سوی دیوان محاسبات ارائه شده است، به خانه ملت گفت: جای بسی تأسف است که رییس سازمان برنامه و بودجه این‌گونه اظهارنظر می‌کند و واکنش تندی نسبت به یک گزارش کارشناسی و مستند به اسناد و مدارک که دقیقاً براساس حسابرسی و دریافت از دستگاه‌های اجرایی است، نشان می‌دهد.
وی با بیان اینکه گزارش ارائه شده در صحن علنی مجلس خلاصه گزارش تفریغ بودجه دیوان محاسبات است، یادآور شد: گزارش کامل تفریغ بودجه با تمامی اجزا و تبصره‌ها و همچنین تمامی درآمدها و هزینه‌ها به تفکیک هر دستگاه تهیه می‌شود که شاید مغایرت‌های قانونی در این گزارش بالغ بر هزاران تخلف باشد لذا باید گفت اگر گزارش اصلی با کیفیت حقیقی در صحن علنی قرائت شود، دولت چه واکنشی نشان می‌دهد.
حسینی اظهار داشت: گزارش تفریغ بودجه دیوان محاسبات مورد تأیید هیات دیوان است و یک گزارش متقن و همراه با اسناد و مدارک پشتیبان است که هیچگونه ایرادی ندارد و تمامی موارد مغایر قانون براساس جمع آوری اسناد و مدارک و مکاتبات به دادسرا ارسال می‌شود و در پروسه رسیدگی و دادخواست قرار می‌گیرد. هرگونه اظهارنظر مغایر با روند رسیدگی در جهت تضعیف مجلس و دستگاه نظارتی تحت نظر آن است و این واکنش‌ها نشان می‌دهد که دولت باید با سعه صدر و براساس اسناد و مدارک صحبت کند.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات با بیان اینکه دولت در پاسخ به گزارش تفریغ گزارشی در اختیار نمایندگان قرار داده که هیچ مدارک مستندی در آن وجود ندارد، تصریح کرد: دولت باید براساس گزارش‌ها و صورت‌های مالی تائید شده، اسناد و مدارک ارائه کند چرا که صرفاً نمی‌توان به توضیحات اکتفا کرد و اگر دولت اسناد و مدارک قانونی به دیوان محاسبات ارسال می‌کرد، دیوان نیز براساس این اسناد قانونی نظر خود را ارائه می‌کرد.

پورمختار:
دیوان محاسبات برای دستگاه‌های اجرایی در جایگاه قضاوت قرار دارد
از سویی دیگر، آقای محمدعلی پورمختار عضو کیسیون حقوقی قضایی مجلس در گفت وگو با روزنامه صیح نو درباره گزارش دیوان محاسبات از تفریغ بودجه ۹۵ گفت: دیوان محاسبات مجمعی شبه قضایی است که بر اساس مستندات گزارش‌های خود را تهیه می‌کند و در صورت تخلف و انحراف، گزارش به دادسرا یا هیات های مستشاری فرستاده می‌شود. نمایندگان مجلس گزارش تفریغ بودجه ۹۵ از سوی دیوان را مستند می دانیم.
وی ادامه داد: بعد از پاسخ‌های دولت و شایعه پراکنی درباره گزارش تفریغ بودجه ۹۵ دادستان دیوان محاسبات اعلام کرد که پاسخ اظهارات را تنها در مرحله محاکمه می‌دهند، البته دعوت دیوان محاسبات به مناظره، مانند این است که یک متهم بخواهد با قاضی دادگاه به مناظره بنشیند، دیوان محاسبات برای دستگاه‌های اجرایی در حکم قاضی است و در جایگاه قضاوت قرار دارد.
پورمختار تاکید کرد: گزارش دیوان محاسبات درباره تفیغ بودجه در حال بررسی است. در این بررسی‌ها دیوان برای انحراف از بودجه حکم صادر می‌کند اما اگر جرمی مانند تصرف در بیت المال اتفاق افتاده باشد، برای رسیدگی به قوه قضاییه ارجاع می‌شود.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *