نگاه فارس
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز ؛

راهی جز پزشك خانواده برای كنترل هزینه‌های سلامت نداریم

۱۰ بهمن ، ساعت ۱۵:۲۹

 سرپرست دانشگاه علوم پزشكی شیراز با تأكید بر اینكه برای اینكه بتوانیم هزینه‌های سلامت را كنترل كنیم، راهی جز پزشك خانواده نداریم، از تصمیم وزارت بهداشت برای اجرایی شدن این طرح در سراسر كشور خبر داد.

راهی جز پزشك خانواده برای كنترل هزینه‌های سلامت نداریم/ افتتاح 90 پروژه در دهه فجر

به گزارش خبرنگار نگاه فارس، علی بهادر، سرپرست دانشگاه علوم پزشكی شیراز امروز، ۱۰ بهمن‌ماه در نشست خبری با خبرنگاران در شیراز به بحث پزشك خانواده اشاره كرد و گفت: یكی از بزرگ‌ترین هزینه‌های هر كشوری هزینه سلامت مردم است كه بسیاری از كشورها مبالغ هنگفتی برای این كار اختصاص می‌دهند یعنی هر كشوری باید برای بودجه سلامتش برنامه‌ریزی خاصی داشته باشد، بدون برنامه نمی‌توان این كار انجام داد و اگر قرار است در این مورد هر كسی به هر جایی خواست مراجعه كند، هیچوقت كنترل هزینه صورت نمی‌گیرد و هزینه سلامت بسیار بالا خواهد بود.

بهادر ادامه داد: در بسیاری از كشورها به یك طریقی راه كنترلی برای این موضوع در نظر گرفته‌اند كه هر كسی و هر جایی نتواند مراجعه كند بلكه در یك سیستمی به نام سیستم ارجاع و یا سیستم از پایین به بالا حركت كند، كه نام آن پزشك خانواده است لذا برای اینكه بتوان كنترل هزینه‌های سلامت كنیم، راهی جز پزشك خانواده نداریم اما در كشور ما این یك موضوعی است كه به تازگی ایجاد شده است.

اجرای پزشك خانواده در سراسر كشور

سرپرست دانشگاه علوم پزشكی شیراز با بیان اینكه طبق تصمیم وزارت بهداشت، پزشك خانواده در سراسر كشور اجرا می‌شود، گفت: نكته‌ای كه باید مدنظر قرار دهیم این است كه استان فارس در این قضیه پایلوت نبوده است بلكه قرار بوده این طرح در تمام دانشگاه‌های علوم پزشكی كشور انجام شود كه برخی از دانشگاه‌ها به دلایل مختلفی آن را انجام نداده‌اند.

وی در عین حال این نكته را یادآور شد كه ساماندهی و اجرای پزشك خانواده ممكن است در سال‌های اولیه با ارزان‌نگری همراه نباشد بلكه باید در طولانی مدت نگاه كنیم كه آیا نتیجه اجرای پزشك خانوداه در دراز مدت چیست كه شامل شناسایی بیماری‌های غیرواگیری كه اگر شناسایی نمی‌شدند عوارض متعددی را گریبان‌گیر جامعه می‌كردند و در این صورت نیز هزینه درمان هم بالاتر می‌رود .

 

بهادر در ادامه نقش رسانه‌ها را برشمرد و گفت: رسانه‌ها در هر كشوری یك ركن هستند كه باعث آگاهی مردم خواهند شد و در حقیقت این رسانه‌ها هستند كه بسیاری از مسائل را برای مردم روشن می‌كنند و این حق مردم است كه از همه مسائل آگاهی پیدا كنند.

وی افزود: در بسیاری از كشورها خبرنگارانی هستند كه مسائلی را مطرح می‌كنند كه باعث پیشرفت كشور می‌شود لذا جایگاه خبرنگاران در هر جامعه‌ای بسیار مهم است.

بهادر با یادآوری اینكه رسانه‌ها، ركن چهارم دموكراسی هستند، گفت: اهمیت خبرنگار به این موضوع است كه به مردم كمك كرده تا از مسائل و حقایق كشورشان آگاهی پیدا كنند.

افزایش آگاهی مردم، موجب كاهش هزینه‌های سلامت می‌شود

سرپرست دانشگاه علوم پزشكی شیراز با بیان اینكه مسائلی در دانشگاه داریم كه بدون آگاهی مردم امكان ندارد، پیاده شود، گفت: بسیاری از مسائل سلامت ما بستگی به آگاهی مردم دارد و مردم باید آگاهی پیدا كنند تا زمینه بسیاری از بیماری‌ها از بین رفته و به خودشان و جامعه‌شان آگاهی پیدا كنند تا هزینه‌های سلامت یك مملكت كاهش پیدا كند.

وی با تصریح اینكه به دو شكل می‌توانیم به سلامت مردم نگاه كنیم، یكی به شكل درمانی و دیگری به شكل بهداشتی گفت: اگر بتوانیم مردم را با خودمان همراه كنیم، می‌توانیم بسیاری از مسائل را با هزینه‌های كمتری اجرا كنیم كه این كار را اصحاب رسانه می‌توانند انجام دهند اما اگر مردم آگاهی كافی درباره مسائل سلامت خود نداشته باشند، مسلماً هزینه‌های سلامت آنان نیز بالا خواهد رفت بنابراین این وظیفه اصحاب رسانه است كه به مردم آگاهی بخشند.

دانشگاه رأس همه امور و مهم‌ترین قسمت یك كشور است

بهادر با یادآوری این نكته كه دانشگاه رأس همه امور و مهم‌ترین قسمت یك كشور است، زیرا كارش انسان‌سازی است، گفت: جوانان یك مملكت باید در دانشگاه تربیت شوند و برای تولید و تفكر و بسیاری از چیزهایی كه مملكت نیاز دارد، آمده شوند لذا ضروری است كه دانشگاه گاهی اوقات مشكلاتش را در میان خبرنگاران و رسانه‌ها مطرح كرده تا كسانی كه مسئولند، آگاه شوند.

وی، مهم‌ترین سرمایه هر كشور را نیروهای انسانی برشمرد و گفت: اگر دانشگاه‌ها به خوبی فعالیت كنند، مسلماً می‌توانند نیروی انسانی خوبی هم تربیت كرده و در نتیجه كشور رو به توسعه و پیشرفت گذارد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشكی شیراز با یادآوری اینكه این دانشگاه یكی از دانشگاه‌های بزرگ و مادر كشور است، گفت: دانشگاه علوم پزشكی شیراز قطب تأمین سلامت جنوب كشور است كه از اقصی نقاط كشور و حتی خارج از كشور مراجعات زیادی دارد.

افتتاح ۹۰ پروژه در ایام دهه فجر

بهادر در ادامه با اشاره به فرا رسیدن ایام‌الله دهه فجر از افتتاح ۹۰ پروژه این دانشگاه با متراژ ۲۶ هزار متر مربع و اعتباری قریب ۴۵ میلیارد تومان طی این ایام خبر داد و گفت: این پروژه‌ها شامل افتتاح ۳ بیمارستان، مركز جامع سلامت، خانه بهداشت، كلینیك ویژه، شیمی درمانی، اقامتگاه بیمار، پایگاه اورژانس، سالن اجتماعات و خانه پزشك هستند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشكی شیراز در ادامه سخنان خود با بیان اینكه این دانشگاه به عنوان دبیر كارگروه توریسم سلامت بوده و متولی اصلی این كارگاه میراث فرهنگی است، گفت: در چند سال گذشته قریب ۱۰ بیمارستان شیراز مجوز پذیرش توریسم خارجی را داشتند كه اكثراً خصوصی هستند اما توریسم پزشكی نیازمند كار بیشتر است.

وی یادآور شد: شركت‌های توریسمی اجازه گرفتند كه بیمار را به داخل كشور منتقل كنند ولی این موضوع گاهی اوقات مشكلاتی را به همراه دارد و ممكن است شركت‌هایی كه مجوز ندارند، در این امر دخالت كنند و از طرفی ما همیشه نمی‌توانیم آمار واقعی تعداد توریسم‌های وارد شده به كشور را داشته باشیم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشكی شیراز تأكید كرد كه اگر مسائل سیاسی و روابط بین كشورها راحت شود، مسلماً شیراز از جاهای خوبی است كه بیمارانی را می‌تواند از كشورهای مختلف حاشیه خلیج فارس حتی كشورهای شرقی و غربی خود را پذیرش كند.

عدم پرداخت سازمان‌های بیمه‌گر به بیمارستان‌ها و شركت‌های دارویی

وی همچنین به مطالبه دانشگاه علوم پزشكی از سازمان‌های بیمه‌گر بابت عدم پرداختی به بیمارستان‌ها، شركت‌های دارویی و داروخانه‌ها هم اشاره و در این رابطه نیز بیان كرد: اساتید و پرستاران ما به تربیت بیش از ۱۳ و ۶ ماه است كه كارانه خود را به دلیل پراخت های معوقی سازمان‌های بیمه‍‌گر دریافت نكرده‌اند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشكی شیراز ادامه داد: سخن از كیفیت خدمات می‌شود اما واقعیت این است كه چطور امكان دارد رضایت خدمت دهنده مدنظر نباشد و با پرداخت های معوق، دلسری خدمات دهنده ایجاد نشود؟

بهادر با بیان اینكه اگر مشكلات به شكل فعلی بافی بمانند عملا طرحی به نام طرح تحول سلامت باقی نخواهد ماند، گفت: با اجرای این طرح تقریبا توانستیم در حد شان مردم وضعیت ظاهری مراكز درمانی و خدمات دهی را تسهیل كنیم اما با تداوم مشكلات حادث شده ممكن است چیزی از طرح تحول سلامت باقی نماند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشكی شیراز با اشاره به بدهی بیمه‌ها به این دانشگاه نیز گفت: كل بدهی بیمه‌ها به این دانشگاه مبلغ ۷۵۰ میلیارد تومان است كه در این میان تأمین اجتماعی ۴۵۰ میلیارد تومان بدهكار است.

تنها یك تا سه درصد درآمد بیمارستان‌ها خرج آموزش و پژوهش می‌شود

وی در ادامه با بیان اینكه تنها یك تا ۳ درصد درآمد بیمارستان‌ها را خرج آموزش و گاهی اوقات پژوهش می‌كنیم، گفت: به نظر می‌رسد این مبلغ كافی نیست و اگر بخواهیم با آموزش و پژوهش یك كشور ارتقا پیداكند باید هزینه‌های آن هم به خوبی دیده شود.

بهادر ادامه داد: متأسفانه طرح‌های پژوهشی ما درست مثل مطالبات درمانی معوق می‌شوند در حالی كه همه مسئولان باید بدانند برای آموزش و پژوهش باید غیر از درآمدهای اختصاصی بیمارستان‌ها بودجه‌ای در نظر گیرند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشكی شیراز گفت: در بسیاری از كشورها، دانشگاه نسل سوم ایجاد شده است كه تولیدكننده علم است آن هم علمی كه به عمل منجر شده و باعث تولید می‌شود كه وقتی دانشجو فارغ‌التحصیل می‌شود بتواند ایده‌های خود را پیاده كند اما متأسفانه مشكل ما ارتباط بین دانشگاه‌ها و صنعت است كه این ارتباط وجود ندارد یعنی ارتباط بین ایده‌های خلاق و تولید با سرمایه‌گذاری‌ها نیست و لازم است كه این مهم اتفاق افتد تا با افزایش بودجه‌های ملی و نه دانشگاهی خدمات پژوهشی و آموزشی باعث افزایش كیفیت خدمات شویم.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *