نگاه فارس
داور دشتی:

تخم لق عبور از روحانی

۱۰ بهمن ، ساعت ۱۵:۳۲

نوعی عجله‌زدگی سیاسی بر فضای کشور حکمفرما شده، گویی همه می‌خواهند زود به پایان قصه برسند، بدون اینکه هزینه‌های لازم را بپردازند یا به لوازم بازی وفادار باشند.

گروه سیاسی نگاه فارس، داور دشتی: نوعی عجله‌زدگی سیاسی بر فضای کشور حکمفرما شده، گویی همه می‌خواهند زود به پایان قصه برسند، بدون اینکه هزینه‌های لازم را بپردازند یا به لوازم بازی وفادار باشند.
۳ سال تا پایان دولت روحانی زمان باقی است؛ ۳ سالی که نباید از ۴ سال دوره قانونی ریاست‌جمهوری محسوب شود بلکه ۳ سال از ۸ سال دوره ریاست‌جمهوری روحانی باقی است.
در سال ۹۲ اصلاح‌طلبان با حمایت تمام قد از روحانی در رسیدن او به پاستور نقش مهمی بازی کردند و رئیس‌جمهور یازدهم هم در چینش کابینه سهمی برای حامیان انتخاباتی خود قائل شد اما در آن مقطع توجه او به اعضای حزب اعتدال و توسعه (بخوانید کارگزاران) موجبات برخی گلایه‌ها از سوی اصلاح‌طلبان را فراهم کرد که البته چندان علنی و عیان نشد.
انتخابات دوازده سعی داشتن با ایجاد فضای تردیدِ حمایت مجدد از روحانی، عملکرد ضعیف روحانی را از خود جدا بدانند، اما جهانگیری، کاندید ضربه گیر روحانی شد تا نشان دهند همچنان روحانی اصلی ترین کاندید آنهاست. با آغاز ریاست‌جمهوری دوازدهم بود که زمزمه فاصله میان روحانی و اصلاح‌طلبان شنیده شد و این موضوع تا جایی پیش رفت که برخی به صراحت از جدایی اسحاق جهانگیری که معاون اول روحانی است از دولت خبر دادند، ولی جهانگیری همچنان معاون اول است.
گفتگوی ملی، ائتلاف و پارسا اصطلاحات جدیدی است که نشان از بازی جدید اصلاحات دارد. وجه مشترک همه این بازیها، درگیر کردن جامعه به بازی انتخابات است تا از عملکرد ضعیف روحانی فرار کنند. عارف گفتگوی ملی را نوعی رویکرد ائتلافی، ملی و ارزشی میداند و در ائتلاف با اصولگرایان می خواهد سهم و مسئولیت شکل دهندگان ائتلاف با صراحت اعلام شود. روزنامه های زنجیره ای هم که تعدادی از مدیران آنها وابسته به فراکسیون امید هستند بر طبل ائتلاف می زنند.. در بین خود اصلاحطلبها هم تعداد زیادی از عملکرد عارف راضی نیستند و جمنای اصلاحات یعنی پارسا را میخواهند تشکیل دهند.
عدم توجه به اعتراضات احزاب مختلف اصلاح طلب به شیوه مدیریتی شورای سیاست گذاری و نگرانی از شکست در انتخابات های آینده و همچنین دلخوری مردم از جریان اصلاحات سبب شد تا شورای‌هماهنگی و چندین حزب به فکر آن باشند که تشکیلات جدیدی را به اسم پارسا تشکیل دهند.
پارسایی نماینده شیراز و سخنگوی فراکسیون امید با پارسا مخالف است و نحوه عملکرد لیست امید را عامل موفقیت میداند نه توجه به مطالبات مردم.
شاید این اظهارات پارسایی از محدود اظهاراتی باشد که اعلام میکند آنها پروژه عبور از روحانی را کلید زده اند. او گفته؛ روحانی هیچگاه خود را از اصلاح طلبان ندانست و ما نیز انتظار اصلاح طلبی از وی نداریم، از این رو معتقدیم اگر بخشی از وعده های ريیس جمهور عملیاتی نشده، ایرادی را متوجه شورای سیاست گذاری نمی کند و نباید تشکیلات جدید دیگری راه اندازی شود.
این جریان با عبور از دولت (آقای روحانی)، می‌خواهد خیلی زود خود را به انتخابات ۱۴۰۰ منتقل کند و بدون اینکه هزینه‌های حمایت بی‌چون‌وچرای خود را از دولت کنونی بپردازد، با اقداماتی حساسیت‌برانگیز نظیر، مال خود کردن رأی ندادن به کلیات بودجه -که ادعایی واهی است و فهرست مذکور در مجلس فاقد اکثریت لازم است- یا انتقاد از مصاحبه‌های مطبوعاتی رییس‌جمهور، جای مدعی منتقد وضع موجود بنشیند و در عمل حافظه تاریخی ملت را به هیچ انگارد.
آنچه تقدیر سیاسی اصلاح‌طلبان را به مخاطره افکنده است، نادیده انگاشتن مطالبات مردم و ترسیم نادرست از اتفاقات چند هفته اخیر است. در زمان کنونی شواهد نشان می‌دهند که هرچه اصلاح‌طلبان خواسته و ناخواسته به سمت «انتخابات و ائتلاف» گام بر میدارند؛ همان اندازه از روحانی خود را جدا میکنند.
این جریان چندان تمایلی ندارد تا از گذشته خود درس بگيرید و همچون جریانی منفعل، بحران‌زده و بدون برنامه تنها نظاره‌گر وخیم شدن اوضاع جامعه هست و خود را برای فعالیت مجدانه در صحنه تجهیز و آماده نشان نمی‌دهد. آنها باید بدانند هر جرياني كه براي مردم خدمت كرد و پاسخگو بود می ماند؛ در غير اين صورت ملت در زمان لازم با بیرون راندن از جریان انقلاب، پاسخ سياسي بازي‌ها آنها را خواهد داد.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *