نگاه فارس
سخن سردبیر:

معاون اول راست می گوید یا استاندار؟!

۸ بهمن ، ساعت ۱۶:۰۷

همین ۲ هفته گذشته بود که استاندار تهران در جلسه ای اعلام کرده بود که تا پایان سال ۹۶ ، ۹۷۰ هزار شغل توسط دولت ایجاد خواهد شد اما اکنون بعد گذشت ۲ هفته از آن صحبت معاون اول دولت می گوید در  ۶ ماه گذشته این شغل ایجاد شده است.

به گزارش نگاه فارس، سخن سردبیر: اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور عصر شنبه در جلسه شورای عالی اداری استان فارس و همچنین در مراسم افتتاحیه نخستین مجمع ملی سازمان‌های مردم‌نهاد جوانان خبر از ایجاد ۹۷۰ هزار شغل در ۶ ماه اول سال ۹۶ داده است. سخنی که هر فرد در جامعه و آشنا با اقتصاد و کمی اطلاع از وضع موجود را شگفت‌زده می‌کنند.

معاون اول راست می‌گوید یا استاندار؟

همین ۲ هفته گذشته بود که استاندار تهران در جلسه‌ای اعلام کرده بود که تا پایان سال ۹۶، ۹۷۰ هزار شغل توسط دولت ایجاد خواهد شد. (۱) اما اکنون بعد گذشت ۲ هفته از آن صحبت معاون اول دولت می‌گوید در ۶ ماه گذشته این شغل ایجادشده است. انگار مشکل بزرگ عدم شفافیت در آمارها و بی‌اطلاعی مسئولین از دست آوردهای دولت در دولت یازدهم به دولت دوازدهم هم منتقل‌شده است. مشکلی که صدای حسن روحانی را به‌عنوان رئیس دولت را هم درآورد و یک روز اجازه پرسش از صالحی را نمی‌داد و به رئیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد ارجاع می‌داد و در روزی دیگر بعد از ارائه آمار توسط رئیس بانک مرکزی، وزیر اقتصاد را مسئول آمار اقتصادی بیان می‌کرد.

گزارش مرکز آمار در خصوص بیکاری در ۳ ماهه نخست امسال خبر از افزایش بیکاری نسبت به ۳ ماه پایانی سال ۹۵ می‌دهد. (۲) حال سؤال اساسی اینجا است چگونه در ۳ ماهه بعد که زمان تغییر دولت یازدهم به دوازدهم، وزرا، استانداران، مدیرکلان و … بوده است این‌همه شغل ایجادشده است؟

گله‌مندی که سعی می‌شود دیده نشود

معاون اول رئیس‌جمهور در واکنش به تجمعات و مطالبات مردمی در بعضی از شهرهای کشور در ۸ دی‌ماه، آن‌ها را سیاسی عنوان کرد و به‌نوعی ریشه تجمعات را به رقبای دولت متصل کرد (۳)، انگار بعد از گذشت حدود یک ماه از آن قضیه هنوز معاون رئیس‌جمهور و فرمانده قرارگاه اقتصاد مقاومتی دولت هنوز تحلیل درست و دید واقعی به معیشت و مشکلات مردم ندارد و دوباره همان تحلیل‌ها امروز نیز ارائه می‌دهد و سخن از گشایش‌های اقتصادی پسابرجام زده می‌شود.

پرهزینه‌ترین روش مدیریت برای ایجاد شغل

جهانگیری در قسمتی دیگر از سخنان خود در جلسه شورای عالی اداره استان از انتخاب صحیح‌ترین مسیر برای ایجاد اشتغال سخن گفته است. این‌که کدام اشتغال با کدام آمار جای خود اما سؤال اینجا است معاون رئیس‌جمهور از اوضاع اقتصادی جامعه خبردارند؟

متأسفانه تفکر واردات بی‌رویه و ورود اجناس مصرفی به‌گزاف ترین هزینه‌ها در دوران پسابرجام قاتل اقتصاد ایران اسلامی و سد بزرگ مقابله با اقتصاد مقاومتی شده است. اگر هر فردی کمی از بازار و اقتصاد اطلاع داشته باشد به‌خوبی از تعطیل شدن کارخانه‌های کوچک و بزرگ، بنگاه‌های اقتصادی و … خبر دارد که با نگاه کارشناسانه به موضوع، واردات بی‌رویه اصلی‌ترین متهم بیکاری در کشور است.

اگر به آمار مرکز نگاهی کنیم از واردات بی‌رویه محصولات مصرفی به کشور آگاه می‌شویم (۴). حال چگونه است که معاون رئیس‌جمهور از بهترین مسیرها سخن می‌گوید؟ مسیرهایی که کارگران خارجی را به کارگران و جامعه ایرانی ترجیح داده است و در ادامه هم بابیان این‌که هر که هر چه می‌خواهد بگوید نتیجه انتقادهای کارشناسانه را هم مشخص می‌کند!

سیاسی‌کاری حرف اول و آخر

شاید واقعی‌ترین جمله جناب جهانگیری همین جمله باشد که در جلسه شورای اداری استان گفته است: ((راهکار اصلی مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، سیاسی است))، البته این راهکار برای فرار از پاسخ‌گویی است نه حل مشکلات.

متأسفانه در دولت عده‌ای همه‌روزه در حال دفاع از برجام هستند و کاری به مسائل اقتصادی و تبعات آن ندارند و افرادی در فکر بازگرداندن فتنه گران سال ۸۸ که از طیف سیاسی مطبوع خودشان هستند، به مناسب سیاسی کشور و روزانه دم از آشتی ملی می‌زنند. عده‌ای نیز در مجلس به فکر سوژه آفرینی برای متهم کردن و تقابل با دیگر قوا.

مردم کار می‌خواهند و تلاش نه رفتارهای سیاسی و حزبی که تنها منافع و جیب عده‌ای را پر می‌کند. انگار با این تفاسیر باید امیدی به تدبیر دولت نداشته باشیم.

 

۱- https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/10/25/162894

۲- https://www.isna.ir/news/96041306383

۳- http://www.irna.ir/fa/News/82779382

۴- https://www.mashreghnews.ir/news/774803

 

 


instagram telegram

یک پاسخ به “معاون اول راست می گوید یا استاندار؟!”

  1. […] مسئولین دولتی در تهران و آمارهای سخنگوی دولت و سحنان جهانگیری در جلسه شورای عالی استان فارس ، برای بهتر شدن اوضاع کار و بیکاری […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *