به گزارش نگاه فارس، هفته گذشته گزارش تفریغ بودجه ۹۵ از سوی دیوان محاسبات منتشر شد. گزارشی که حواشی زیادی را در محافل اقتصادی کشور ایجاد کرد و بیانگر تخلفات متعدد دولت تدبیر و امید در رعایت قانون بودجه سال گذشته بود. یکی از مهمترین این تخلفات رعایت تنها ۲۰ درصد از احکام قانون بودجه ۹۵ بود. بنابر اعلام دیوان محاسبات ۸۰ درصد احکام بودجه سال گذشته مورد بی مهری دولت روحانی قرار گرفته و رعایت نشده است. همچنین بررسی این گزارش نشان می‌دهد که وزارت نفت هم در مجموع ۱۶ هزار میلیارد تومان از درآمدهای ناشی از فروش گاز و همچنین تحویل خوراک به شرکت‌های پتروشیمی در سال ۹۵ را به خزانه واریز نکرده است. در کنار این مسئله یک میلیارد و ۱۷۷ میلیون دلار از درآمد صادرات نفت هم به صندوق توسعه ملی واریز نشده است. و از همه تر اینکه پول فروش ۷ میلیون بشکه نفت هم در دخل و خرج دولت تکلیف مشخصی ندارد و به نظر می‌رسد که گم شده است.

بخش دیگری از این گزارش نشان می‌دهد که شرکت گاز ۱۱ هزار میلیارد تومان و شرکت ملی نفت ۴۵۰۰ میلیارد تومان به حساب خزانه واریز نکرده‌اند. ۱۵۳ شرکت دولتی هم در سال گذشته براساس گزارش دیوان محاسبات زیان ده شدند تا فستیوال عملکرد ضعیف دولت در اجرای قانون بودجه ۹۵ تکمیل شود.

با این وجود جالب اینجاست که دولت در اقدامی عجیب به گزارش رسمی دیوان محاسبات جوابیه داده است، چیزی که تا به حال سابقه نداشته و اصلا هیچگاه رویه‌ای مبنی بر جوابیه دادن نسبت به گزارشهای رسمی این چنینی وجود نداشته است.

دستگاههای مختلف در اجرای قانون بودجه ۹۵ به مردم معرفی شوند

در همین زمینه  دکتر ساسان شاه‌ویسی، اقتصاددان اظهار کرد: «اگر امروز یک نهاد رسمی مانند دیوان محاسبات رسما اعلام می‌کند چیزی حدود ۲۰ درصد قانون بودجه اجرا شده است، باید پرسید که آیا مابقی آن ارزش نوشتن و اجرا نداشته است؟ آیا دستگاه‌ها خود بهتر مصلحت را تشخیص داده‌اند؟» وی تاکید کرد: «به نظر می‌رسد دادستانی و مقامات مسئول باید از اقدامات بیانیه‌ای فاصله بگیرند و درباره عدم اجرای قوانین موضع‌گیری کنند.
گویا دستگاه‌های مجری عادت کرده‌اند که به رسالت خود عمل نکنند و پاسخگوی عملکرد خود نیز نباشند. آه از نهاد مردم بلند شده است.»

به اعتقاد شاه‌ویسی با انتشار این گزارش فرصت مناسبی برای نقد و به چالش کشیدن دستگاه‌های خاطی که از عهده عملکرد خود بر نمی‌آیند، فراهم شده است. وی ادامه داد: «حداقل باید این دستگاه‌ها به جامعه معرفی شوند و مجلس درباره بودجه در دست آنان اقداماتی را صورت دهد. باید قبل از تصویب بودجه سال ۹۷ دستگاه‌هایی که مطابق قانون بودجه عمل کرده‌اند مورد تشویق قرار گیرند و با دستگاه‌هایی که از عهده عملکرد خود برنیامده‌اند، برخورد شود