نگاه فارس

چرا ظریف به داووس نمی‌رود؟

۳ بهمن ، ساعت ۱۰:۴۲

 ویترز مدعی شد ایران برای اولین بار در طول سال‌های گذشته در اجلاس جهانی داووس نماینده نخواهد داشت. براساس گزارش رویترز سوئیسی‌ها می‌گویند مشخص نیست علت لغو حضور ظریف با سخنرانی ترامپ در این اجلاس ارتباط دارد یا خیر.

به گزارش نگاه فارس، یک روز پیش از آغاز اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، خبرگزاری رویترز خبر داد که دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در این اجلاس شرکت نمی‌کند.
رویترز مدعی شد ایران برای اولین بار در طول سال‌های گذشته در اجلاس جهانی داووس نماینده نخواهد داشت. براساس گزارش رویترز سوئیسی‌ها می‌گویند مشخص نیست علت لغو حضور ظریف با سخنرانی ترامپ در این اجلاس ارتباط دارد یا خیر.
آفای بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره لغو این سفر در نشست خبری خود گفت: «به علت اجرایی شدن ساختار جدید وزارت خارجه و اهمیت نظارت بر این موضوع تصمیم گرفتند که در این روزها در تهران باشند و برنامه‌ای برای سفر در نظر نگرفته‌اند.»

داووس با سخنرانی ترامپ و مرکل
نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس که هر ساله با حضور شخصیت‌های علمی و سیاسی و تجاری در سوئیس برگزار می‌شود از امروز سه شنبه تا جمعه، با حضور بیش از ۲۵۰۰ نفر از شخصیت‌های سیاسی و تجاری جهان برگزار می‌شود.
حضور دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در نشست امسال موجب تعجب شده؛ زیرا او بارها از این نشست انتقاد کرده بود. انتظار می‌رود او در سخنرانی خود به بیان موفقیت‌هایی که در یک سال نخست دوره ریاست جمهوری‌اش بر آمریکا داشته، اشاره کند.
در نشست امسال امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان سخنرانی خواهند کرد و انتظار می‌رود آنها بر لزوم اقدام مشترک و هماهنگ جامعه جهانی برای غلبه بر ریسک‌های بزرگی که متوجه جهان است تاکید کنند؛ اما ترامپ اعتقادی به اقدامات مشترک ندارد و ایده «اول آمریکا» را پیش خواهد برد.
سال گذشته ظریف در این اجلاس حضور داشت و از جمله انتقاداتی را متوجه سیاست‌های رهبران عربستان سعودی در برابر ایران
کرده بود.

ظهره وند: شرایط آلمان و فرانسه فضای مطلوبی
برای حضور در داووس بر جای نگذاشته است
«ابوالفضل ظهره وند» کارشناس مسائل سیاسی در گفت وگو با روزنامه صبح نو در خصوص لغو سفر محمد جواد ظریف به داووس سوئیس، گفت: بر اساس برآورده قبلی که صورت گرفته مشخص بود که این سفر صورت نگیرد. مقامات آلمان و فرانسه بارها مساله موشکی ایران را مطرح کردند و با این شرایطی که آنها تاکید می‌کنند شرایط و فضای مطلوبی را برای این نشست مهیا نساخته است.
این کارشناس مسائل بین الملل، با اشاره به اینکه اجلاس داووس باید تفاهم آمیز باشد، افزود: شرکت دکتر ظریف در این اجلاس در حالی می‌تواند صورت گیرد که یا طرف‌های غربی سخن خود را در خصوص مذاکرات موشکی پس بگیرند یا دکتر ظریف حرفی برای گفتن داشته باشد که البته لغو سفر نشان می‌دهد که بحثی برای بررسی کردن وجود ندارد.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا لغو این سفر می‌تواند به دلیل سخنرانی ترامپ در این اجلاس باشد یا خیر، گفت: ساختار قدرت بین الملل شاید تأثیر گذار باشد ولی در سال‌های اخیر شاهد این هستیم که قبح این موضوع شکسته شده است و سیستم‌های کلان بین المللی هم با
این گونه موضوعاتی مواجه می‌شوند. لغو این سفر ارتباطی با تعطیلی یا سخنرانی ترامپ در داووس ندارد.
اما روز گذشته و در آستانه برگزاری این اجلاس ظریف در مقاله‌ای در روزنامه فایننشال تایمز ضمن طرح پیشنهاد شبکه سازی امنیتی در منطقه در دوران پس از داعش، خواستار تشویق کشورهای منطقه توسط اروپا برای تحقق این پیشنهاد شد.

منبع:صبح نو


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *