نگاه فارس
استاندار فارس؛

انباشت مطالبات مردمی نشان از وجود اشکال در عملکرد مسئولین دارد

۲ بهمن ، ساعت ۱۲:۴۴

تبادار با اشاره به ۲ برنامه ملاقات عمومی خود با مردم در ۲ ماه گذشته گفت: این که امروز مطالبات مردم از دهه های گذشته انباشته شده است نشان دهنده وجود اشکال در عملکرد مسئولان است.

به گزارش خبرنگار نگاه فارس، اسماعیل تبادار استاندار فارس شامگاه یکشنبه در یکصد و دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس افزود: بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی مشارکت عمومی و افزایش سطح آگاهی است.

وی افزود: این نوع جذب سرمایه اجتماعی را در پیروزی انقلاب اسلامی مشاهده کرده ایم که علاوه بر مشارکت اجتماعی در تغییر حاکمیت، شاهد اعتماد مردم در پیروزی جنگ تحمیلی هشت ساله بودیم.

استاندار فارس بیان کرد: طرح مباحث از رسانه ها و انتساب برخی مطالب به مسئولان و فرزندان آنها از یک سو و دامن زدن به مطالبات و انتظارات غیرواقعی از سوی دیگر، زمینه ساز کاهش اعتماد عمومی است و از این رو باید از طرح این مباحث پرهیز شود.

تبادار با بیان اینکه در حالی که سرمایه اجتماعی حاصل مشروعیت ناشی از مردم و اعتماد عمومی است، اظهار کرد: برخی افراد با طرح مباحث بی پایه در زمینه تملک برخی کارخانه ها توسط خانواده برخی مسئولان و طرح اتهامات بی پایه به برخی مدیران به طور مداوم به دنبال پاک کردن و آسیب زدن به سرمایه اجتماعی هستند.
پرهیز مدیران از طرح وعده های غیرواقعی

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت پرهیز مدیران از طرح وعده های غیرواقعی به مردم افزود : باید فرهنگ پاسخگویی مسئولان و کارمندان دستگاه ها و نهادها به مردم و همچنین مطالبه گری مردم در چارچوب حقوق قانونی به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود.

تبادار با اشاره به طرح مقاله های علمی در زمینه راهکارهای ارتقای سرمایه اجتماعی در آغاز این نشست گفت: برای تقویت اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی باید نگاه جامعی به مسائل اجتماعی داشت و نمی توان در این زمینه نسخه ای واحد ارائه کرد.

وی با اشاره به طرح پیشنهاد تقویت حضور مدیران در مساجد با هدف تقویت ارتباط مردم و مسئولان در این نشست افزود: اگر در جامعه به چارچوب برگرفته از دین، یعنی قانون مداری توجه کنیم و آن را در همه ارکان تسری دهیم و اگر ادارات به وظایف ذاتی خود در چارچوب قانون عمل کنند، دیگر نیازی نیست که مدیران برای تقویت ارتباط با مردم ناگزیر به اتخاذ چنین راهکاری شوند.

حل بسیاری از مشکلات مردم با در نظر گرفتن وظیفه ذاتی، صداقت و مسئولیت پذیری 

استاندار فارس گفت: اگر در ادارات به وظیفه ذاتی خود آگاه باشیم و صداقت و مسئولیت پذیری را در چارچوب کاری در نظر بگیریم بسیاری از مشکلات مردم برطرف می شود.

تبادار در ادامه با اشاره به ۲ برنامه ملاقات عمومی خود با مردم در ۲ ماه گذشته گفت: این که امروز مطالبات مردم از دهه های گذشته انباشته شده است نشان دهنده وجود اشکال در عملکرد مسئولان است.

وی افزود: بخشی از این مطالبات در چارچوب وظایف ما مدیران است مانند درخواست مردم برای اشتغال و تسهیلات درمان و بخشی دیگر در چارچوب قانونی وظایف مدیران نیست که باید تبیین شود.

استاندار فارس با دعوت از استادان دانشگاه و متخصصان حوزه اجتماعی برای ارائه الگوی عملیاتی و اجرایی در زمینه تقویت سرمایه اجتماعی گفت: حضور گسترده مردم در صحنه و خلق جلوه های زیبا در طرفداری از نظام در ناآرامی های اخیر سبب شد آرامش برای جامعه فراهم شود و این فرصتی است که مردم به مدیران داده اند تا در رفتار و گفتار خود تجدید نظر کنند.

نمی توان در پاسخ به مطالبات عقب مانده مردم، اقدامی خارج از حد تصور و در حد شق القمر

وی ادامه داد: نمی توان در پاسخ به مطالبات عقب مانده مردم، اقدامی خارج از حد تصور و در حد شق القمر داشت اما باید در مسیر حل مشکلات گام برداشت.

تبادار در این نشست درباره پیشنهاد یکی از مدیران مبنی بر تعطیل شدن جلسات درساعت اداری با هدف رسیدگی به امور مردم گفت: این پیشنهاد را راه حلی برای موضوع نمی دانم و بر این باور هستم که اگر مدیران به حوزه کاری خود اشراف داشته باشند و فرهنگ پاسخگویی در مجموعه تحت مدیریت خود به مردم را فراهم کنند گامی در مسیر تقویت اعتماد عمومی خواهد بود.

استاندار فارس اظهار کرد: برگزاری جلسات در ادارات برای دستیابی به راهکارها برای انجام بهتر خدمت به مردم است و در صورت نهادینه شدن فرهنگ پاسخگویی در سطح کارمندان ادارات و پرهیز از ایجاد نارضایتی توسط آنها می توان گام های خوبی در مسیرتقویت اعتماد عمومی برداشت.

رسانه های منصف و تکلیف مدار که در مدار قانون حرکت می کنند

تبادار در ادامه نقش رسانه ها در تقویت آگاهی در جامعه را مهم توصیف کرد و گفت: رسانه های منصف و تکلیف مدار که در مدار قانون حرکت می کنند و رکن چهارم دموکراسی محسوب می شوند نقش مهمی در آگاهی بخشی به مردم در زمینه حقوق آنها و چهارچوب پیگیری آنها دارند.

 

 


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *