نگاه فارس
در شورای فرهنگ عمومی استان فارس چه گذشت؟

از حضور مسئولان در مساجد و پاسخگویی مدیران خرد به مردم تا نداشتن پشتوانه قانونی مردم درصورت توهین مدیران

۲ بهمن ، ساعت ۱۰:۵۹

یکصد و دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس با موضوع فرهنگ‌سازی و جذب سرمایه‌ اجتماعی و ارائه نظر های برخی از مسئولان استانی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار نگاه فارس، یکصد و دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس شب گذشته با حضور مسئولان ارشد استانی و تعدادی از مدیران با موضوع فرهنگ‌سازی و جذب سرمایه‌ اجتماعی در دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان برگزار شد.

این جلسه که بدون حضور نماینده ولی‌فقیه در استان فارس برگزار گردید دو طرح در راستای موضوع مطرح گردید و مدیران به بررسی طرح‌های عنوان شده پرداخته و نقطه نظرات  خود در این راستا را بیان کردند.

مسجد محلی برای تجمع مردمی با حضور مسئولان استانی

توسط لیلا دودمان، عضو شورای شهر ارائه دهنده یکی از طرح ها بود که وی مسجد را مکانی برای جذب سرمایه‌های اجتماعی معرفی کرد و گفت: مسجد می‌تواند به عنوان محلی برای تجمع مردمی با حضور مقامات ارشد استان، در جذب سرمایه‌های اجتماعی و کاهش آسیب‌ها مرکزیت بگیرد.

دودمان با تأکید بر ثبات مسجد به عنوان جلسات و میزگردهای مهم بیان کرد: مسجد حتی برای میزگردهای صدا و سیما می‌تواند مکان مناسبی باشد، تا مردم بتوانند به راحتی حقوق خود را مطالبه کنند.

عضو شورای شهر شیراز تصریح کرد: راه‌اندازی گروه‌های روی خط(On Call) فرهنگی و اجتماعی جهت ایجاد فشار برای تحقق مطالبات اجتماعی، پاسخگویی روابط عمومی‌ها به تمام ارتباطات و تجمعات حوزه خود به صورت رسانه‌ای، اطلاع‌رسانی تغییرات مدیریتی و پستی از طریق رسانه‌ها به عموم مردم و بیان واقعیت‌های مسائل مردم به صورت روشن از طریق رسانه ملی واحد استان از راهکارهای جذب سرمایه‌های اجتماعی است.

جذب اعتماد مردم با تغییر اختلافات انتخاباتی به رفاقت/ نمایش دستاورد های ۴۰ ساله انقلاب  

سید محمد رضی حدائق، رئیس اتاق فکر شورای فرهنگ عمومی استان فارس، با تأکید بر استفاده از مشارکت مردمی در تمام حوزه‌ها، افزود: این طرح‌ها با هدف ترویج فرهنگ پاسخگویی مطرح شدند که در این زمینه می‌توان چهار پیشنهاد را مطرح کرد.

حدائق اولین قدم را آسیب‌شناسی خواند و اظهار کرد: برای جذب اعتماد مردم ابتدا باید مسئولان با هم همدل شوند و اختلافات دوره انتخابات را به رفاقت تغییر دهند، دومین قدم بیان دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب به مردم است، مردم بعد از آگاهی باید بتوانند به مسئولان دسترسی داشته باشند.

رئیس اتاق فکر شورای فرهنگ عمومی استان فارس تأکید کرد: طرح مسجد محوری با همراهی مسئولان سبب افزایش سرمایه اجتماعی می‌شود، این نیازمند حضور مسئولان ارشد در مساجد استان و شهرستان‌ها است، بلند شدن مدیران از پشت میز و حضور در بین مردم سبب تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری مؤثر می‌شود.

عقب‌نشینی در بحث ارزش‌ها سبب رشد آسیب‌های اجتماعی/ برگزاری جلسات ادارات در ساعات غیر اداری

در ادامه جلسه، سرهنگ حمیدرضا گرامی، مدیرکل اداره حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، عقب‌نشینی در بحث ارزش‌ها سبب رشد آسیب‌های اجتماعی می‌شود، بعد از جنگ به دلیل فاصله‌ها آسیب‌ها را در پی داشتیم و طرح‌های مانند مسجد محوری قبل از اجرا باید مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.

گرامی یادآور شد: طرح مسجد محوری بر اساس مطالبه اعتماد اجرا شود، چرا که در صورت عدم تحقق مطالبات مردمی سبب ضعف اعتماد مردمی می‌گردد.

وی افزود: برای جلوگیری از اتلاف وقت پاسخگویی به مردم، بهتر است جلسات ادارات در ساعات غیر اداری برگزار شود تا مسئولان بتوانند در ساعات اداری به اجرایی کردن مصوبات پیشین بپردازند، این کار جلب اعتماد و کاهش فاصله مردم و مسئولان را به همراه دارد.

عدم اعتماد نشان از عملکرد ناصحیح

رجبعلی راهی، مدیرکل بنیاد شهید استان فارس، در ادامه صحبت‌های دیگران، عنوان کرد: عدم اعتماد نشان از عملکرد ناصحیح بوده است، بنابراین باشد مسیر گذشته را بررسی و هر جا راهی را اشتباه رفتیم آن را تصحیح کنیم، باید برنامه‌هایی که نتیجه نداده را اصلاح کرد.

مهم ترین مشکل افزایش فاصله مردم با حاکمیت /مدیران خرد بتوانند پاسخگوی مردم

سید مرتضی موسوی، مدیرکل بهزیستی استان فارس، مهم‌ترین مشکل را افزایش فاصله مردم  با حاکمیت خواند و تأکید کرد: در درجه اول باید برای کاهش این فاصله تلاش کرد، مردم نمی‌توانند بدون واهمه با مدیران صحبت کنند، ابتدا باید در فرهنگ‌سازی گفتمان بدون واهمه و نگرانی ورود کرد.

موسوی با بیان اینکه دروغ‌گویی را از کودکی به فرزندان خود آموزش می‌دهیم، گفت: در مدیرت نوین امروزی، مسئول ارشاد نیاز به بازدید روستا به روستا نیست، بلکه باید طوری آموزش داده شود که مدیران خرد بتوانند پاسخگوی مردم باشند، اینکه مردم به سراغ مدیران ارشد می‌آیند به دلیل ضعف پاسخگویی در سطوح مدیریتی پایین‌تر است.

وی بیان کرد: اگر مردم فضای آزادی برای بیان مطالبات خود داشته باشند، شاهد اعتراضات خیابانی نخواهیم بود، بنابراین باید سمت اکرام مردم گام برداریم و کم‌کاری مدیریتی را جبران کنیم.

اگر مدیری توهین کند، مردم هیچ پشتوانه قانونی ندارند

سلیمان مهدوی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر فارس، از مدیران به دلیل فصلی عمل کردن در اکرام مردم در فصول انتخاباتی و به فراموشی سپردن مطالبات آنها بعد از انتخابات گلایه کرد و اظهار کرد: اهمیت امر به معروف و نهی از منکر در حاشیه قرار گرفته و همین سبب بروز برخی از آسیب‌ها شده است.

وی افزود: این فریضه باید دوسویه انجام شود و مردم بتوانند مدیران را امر به معروف و نهی از منکر کنند، باید طبق اصل هشتم قانون اساسی نظارت مردم بر دولت و دولت بر مردم افزایش یابد تا اعتماد نیز افزایش یابد. اما اگر فردی حرفی بزند توهین تلقی شده و با او برخورد می‌کنند در صورتی که اگر مدیری توهین کند، مردم هیچ پشتوانه قانونی ندارند.

انتقادهای نا به جا و تضعیف حاکمیت راهکار غلطی برای جلب اعتماد

سهراب مختاری، مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، با اشاره به نقاط قوت و ضعف طرح، بیان کرد: طرح فقط به بیان سرمایه اجتماعی حاکمیت نزد مردم پرداخته و ما سرمایه اجتماعی مردم نزد یکدیگر را از دست دادیم.

مختاری انتقادهای نا به جا و تضعیف حاکمیت را راهکار غلطی برای جلب اعتماد خواند و متذکر شد: سیاسیون برای رسیدن به اهداف سیاسی خود، نظام و حاکمیت را در همه قوا به چالش می‌کنند، اما در حقیقت افزایش اعتماد سبب افزایش سرمایه اجتماعی می‌شود و نباید از این امر غفلت کرد.

شنیدن سخن علاوه بر ایجاد ارتباط و کاهش سوءتفاهم سبب ایجاد راهکارهای جدید

حجت‌الاسلام سید علی اکبر جعفری، رئیس اداره زکات کمیته امداد استان فارس گفت: شنیدن سخن علاوه بر ایجاد ارتباط و کاهش سوءتفاهم سبب ایجاد راهکارهای جدید هم می‌شود، مسئولان باید از مشکلات مردم باخبر و برای آن برنامه‌ریزی کند، وظیفه مسئول برای افزایش سرمایه اجتماعی توسط قانون بیان شده، بنابراین باید در مسیر اجرا به بررسی وظایف پرداخته شود.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *