نگاه فارس
سخن سردبیر:

فرجام دل‌خوشی به شیطان تا یوم القیامه

۲۸ دی ، ساعت ۱۲:۰۹

دو سال از اجرای برجام و بیش از ۴ سال از تلاش‌های بسیار برای رسیدن به یک متن املا شده می‌گذرد. چه تلاش‌های بسیاری، از پیاده‌روی و توئیت ها و خودکار پرت کردن‌ها و امضاهای تضمینی!

به گزارش نگاه فارس؛ سخن سردبیر: تلاش‌هایی که امروز به‌خوبی نتایج آن مشخص است، در حالی دومین سالگرد اجرای برجام را پشت سر می‌گذاریم که دیگر خبری از کارناوال‌های شادی و پای‌کوبی برای فتح الفتوح و معجزه قرن در کار نیست. نه‌تنها عموم مردم حتی روزنامه‌هایی که روزی در تیترهایی منحصربه‌فرد و خیالی در تعریف برجام می‌پرداختند در دومین سالگرد برجام سکوت کرده‌اند. برعکس در این روزها عده‌ای در حال منحرف کردن افکار با جملات سیاسی در حوزه دین هستند.
شاید عده‌ای علت فرجام تقریباً هیچ برجام دیکته شده توسط امریکا را رفتارهای رئیس‌جمهور فعلی امریکا بدانند؛ اما رهبر معظم انقلاب که از همان ۴ سال گذشته بارها و بارها گفتند به مذاکرات خوش‌بین نیستند و تجربه و شناخت طرف مقابل این درس را به ما داده است، سه‌شنبه در دیدار با شرکت‌کنندگان در کنفرانس اتحادیه بین‌المجالس سازمان همکاری اسلامی در سخنان خود فرمودند: ((حالا این شخصی که امروز سر کار است، این چیزها را عریان بیان می‌کند؛ دیگرانی هم که قبل از او بودند [این کارها را] انجام می‌دادند، منتها به این عریانی نبود؛ این یکقدری عریان‌تر و آشکارتر حرف میزند.)) و این خوی امریکای استکباری است.

اگر امروز باتجربه‌ای گران‌بها و چه‌بسا سنگین به ۴ سال گذشته و مذاکرات نگاه کنیم و قصد بزک کردن برجام و مذاکرات با شیطان بزرگ را نداشته باشیم هیچ‌نداریم که اگر بود جناب رئیس‌جمهور در سخنان خود دم از بی‌اعتمادی امریکا نمی‌زدند!
قابل‌اعتماد نبودن به امریکا که حرف تمام کسانی بود که دولت و تیم مذاکره‌کننده از ۴ سال گذشته تاکنون آن‌ها را با الفاظ و القاب مختلف بهره‌مند کرده‌اند و آن‌ها را بی‌سواد در این زمینه می‌دانستند. بازهم جای شکرش باقی است به عقب برنگشته‌اند!

اما شاید به قول رئیس‌جمهور اثرات برجام الی یوم القیامه پابرجا باشد؛ امروز تیم مذاکره‌کننده برای حفظ آبرو و تلاش چندساله خود یا باید برجام های بعدی و مذاکرات موشکی و منطقه‌ای را شروع کند تا طرف آمریکایی راضی به حفظ برجام شود یا اینکه ضمن عدم پذیرش مذاکره در خصوص مؤلفه‌های امنیت ملی کشور، در برجام بماند و محدودیت‌هایی را که امضا کرده ادامه دهد و امریکا حتی تعلیق تحریم‌هایی که فقط روی کاغذ برداشته می‌شد را برندارد و تحریم‌هایی بیشتری اعمال شود و هیچ نصیبش نشود!

اگر برجام های ۲ و ۳ را آغاز کنیم، باوجود همین برجام فعلی که هیچ دستاوردی نداشته و سرمایه هسته‌ای کشور را پر از بتن کرده است، باید مؤلفه‌های امنیتی و قدرتمان را کنار بگذاریم و منتظر باشیم تا ۱۴۰۰ دیگر نامی از انقلاب باقی نماند. (رهبر انقلاب بارها در سخنانشان فرموده‌اند که هدف نهایی امریکا از برجام های بعدی نهایتاً خود انقلاب اسلامی است.)
فرجام اعتقاد به کدخدا و افرادی باهوش و مؤدب خسارت‌های محضش الی یوم القیامه در تاریخ خواهند ماند.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *