نگاه فارس
العربی الجدید:

نتایج همه‌پرسی جدایی کردستان عراق ساختگی است

۱۹ مهر ، ساعت ۱۱:۳۱

یک روزنامه‌ عربی چاپ لندن در یادداشتی، ضمن اشاره به روابط دیرینه بین رهبران منطقه کردستان با رژیم صهیونیستی، نتایج اعلام شده از سوی این منطقه را ساختگی و غیر قابل استناد خواند.

به گزارش نگاه فارس، روزنامه‌ «العربی الجدید» چاپ لندن در یادداشتی، نتایج همه‌پرسی اخیر جدایی کردستان عراق را غیر واقعی  و ساختگی دانست.

در ابتدای این یادداشت، عنوان شده است که حضور صهیونیست‌ها در همه‌پرسی جدایی کردستان که در ۲۵ سپتامبر (سوم مهر) برگزار شد، از ویژگی‌های بارز این همه‌پرسی بود؛ به گونه‌ای که تصویر «مسعود بارزانی»، رئیس منطقه کردستان عراق در دفتر خود به صورت گسترده‌ای منتشر شد و «برنارد هنری لیفی»، در سمت راست و «برنار کوشنر» در سمت چپ وی قرار داشتند.

افزون بر این، پرچم‌های اسرائیل به نشانه خوشحالی از این رویداد در اربیل مشاهد شد  و برخی از سیاست‌مداران رژیم صهیونیستی در حمایت از این همه‌پرسی اظهاراتی را به زبان آوردند.

این یادداشت همچنین به خبری که اخیرا در وبگاه‌های خبری فرانسه در خصوص توافق بین بارزانی و «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی منتشر شده، اشاره می‌کند. براساس این توافق، قرار است ۲۰۰ هزار خانواده اسرائیلی با اصالت کردی در شمال عراق اسکان داده می‌شوند.

خانم «ولاء سعدی السامرائی»، نویسنده این یادداشت می‌نویسد، وجود این تعداد اسرائیلی طبیعتا ملت‌های منطقه و در رأس آن‌ها، مردم عراق را تحریک خواهد کرد و هدف از این کار، تأمین منافع اسرائیل و بر هم زدن ثبات عراق و تجریه این کشور است.

در بخش دیگری از این یادداشت به روابط «ملا مصطفی بارزانی»، پدر مسعود بارزانی با رژیم اسرائیل و نقش وی در مهاجرت کردهای یهودی از عراق به فلسطین اشغالی، گذاشتن اطلاعات در اختیار مقامات اسرائیلی و دریافت سلاح از آن‌ها اشاره شده است.

گذشته از این، مقامات سیاسی کُرد بیش از ۱۰۰ میلیون دلار به «پیتر گالبریت»، یکی از مستشارهای آمریکایی مهم  بارزانی دادند تا بند ۱۱۵ را در قانون عراق ورارد کرده تا از این طریق، دست کردها را در اتخاذ تصمیم‌های مختص به منطقه کردستان باز بگذارد.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *