نگاه فارس

برای جواب به سؤالتان اول با آب و صابون دست و رویمان را شستیم!

۱ مهر ، ساعت ۱۷:۳۹

امروز زنگ اول مهر دوباره درآمد. یکی از سنت‌هایی که چندین سال است از دولت‌های قبل اتفاق می‌افتد طرح سؤال رئیس‌جمهور از دانش آموزان است.

به گزارش نگاه فارس، امروز زنگ اول مهر دوباره درآمد. یکی از سنت‌هایی که چندین سال است از دولت‌های قبل اتفاق می‌افتد طرح سؤال رئیس‌جمهور از دانش آموزان است. سال‌هایی که این چند سال گاها رنگ و بوی سیاسی و حتی با نیم‌نگاهی به شعارهای دولت‌ها طرح می‌شود.

سال گذشته رئیس‌جمهور در سؤالی کاملاً تخصصی از ریشه خشونت‌ها پرسید یا دو سال قبل از فرصت‌های کشور بعد از توافق هسته‌ای سؤال کرد و از اینکه این سؤال‌ها بیشتر شبیه به تز پایان‌نامه‌های رشته‌های حقوق و علوم سیاسی است بگذریم، امسال حسن روحانی در سؤال اول مهر خود از دانش آموزان پرسید که در محیط مدرسه تحمل افکار دیگران، احترام به افکار دیگران و اخلاق و ادب را چگونه تمرین کنیم؟

هر چه فکر کردم که احتمالاً دانش آموزان چگونه به این پرسش جواب خواهند داد به چند مورد جواب رسیدم:

باید آن مخالف من که زبان صحبت کردن با من و دیگر دوستانم را بلد نیست، اول دست و صورت را با آب و صابونی که شما رئیس‌جمهور در انتخابات به رقیبتان هدیه دادید، بشوید وگرنه با چه رویی می‌خواهد با من حرف بزند!

سپس احتمالاً به دلیل کمی خنک شدن آب‌وهوا و شرایط فصل پاییز بعد شستن دست و صورتش شاید کمی لرز کند که من او را به‌جایی گرم راهنمایی خواهم کرد که نلرزد! بالاخره اسلام رحمانی برای همین مواقع است دیگر. البته ناگفته نماند که قبلاً در سخنان شما به‌عنوان یک فرد تحصیل‌کرده در خارج و دارای دکترا از دانشگاهی در انگلیس جهنم را مکانی گرم توصیف می‌کردید که می‌شود او را به آن مکان راهنمایی کرد!

بعدازاین مرحله که وی گرمش شد و شرایط صحبت فراهم شد، در همان اول کار از او می‌خواهم که شناسنامه و مدرک تحصیلی خود را به من نشان دهد تا مبادا با فردی بی شناسنامه و بی‌سواد دهن به دهن شوم و وقت گران‌بهای خود را که قرار است تا ساعتی دیگر در اتاق مخصوصم به گذارانم حرام شود!

و همچنین چون لقمه حلال در آیین اسلام به‌شدت مورد تأکید قرارگرفته است، نگاهی هم به لقمه‌ی او می‌اندازم تا خدای‌نکرده از جایی معدود تغذیه نشده باشد!

و پارامتر آخر که بخواهم با این هم‌کلاسی را تحمل‌کنم یک نگاه جزئی هم خواهم کرد ببینم یک‌وقت مانند وزیر امور خارجه کشور دلواپس نباشد و مذاکره با امریکا را بی‌فایده بداند!

اگر تمام این مراحل طی شد شاید این فرد ارزش داشت که با او صحبتی کرد وگرنه اینان که زبان مردم دنیا و خودشان را نمی‌فهمند!


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *