نگاه فارس
در ششمین جلسه شورای شهر شیراز چه گذشت؟!

وامدار کردن شورای شهر جهت مطالبات اصلاح طلبان

۱۳ شهریور ، ساعت ۱۴:۳۰

ششمین جلسه شورای شهر شیراز با نطق های چهار نفر از اعضای شورای شهر شروع شد که هر کدام از این نطق ها همراه با حاشیه ای همراه بود.

به گزارش خبرنگار نگاه فارس، لیلا دودمان عضو هیئت رئیسه شورای شهر عصر روز گذشته در صحن شورای شهر در اولین نطق جنجالی پیش از دستور خود گفت: این حضور و این جمع، مرهون تلاش تمامی فعالان اصلاح طلبی است که در فرآیند گزینش و دوران تبلیغات برای لیست امید تلاش کردند و اکنون وامدار مطالبات آنها هستیم.

وی با بیان اینکه شهر یک سیستم پویا و زنده است و باید با این پیش فرض با آن مواجه شد،اظهار داشت: شورای شهر نزدیک ترین ساز و کار به مفهوم مردم سالاری است و حاکمیت مردم در این معنا بیشترین تبلور را پیدا می کند، شهرداری به عنوان بزرگترین نهاد عمومی نقطه اتصال بخش خصوصی، بخش دولتی و شهروندان باید مختصات مناسب برای حاکمیت خوب را دارا باشد.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر در ادامه با اشاره به اینکه تلاش خواهیم کرد شیراز را بر مبنای هویت فرهنگی آن تعریف کنیم و عموم برنامه ها را بر این زمینه پیش ببریم، افزود: معتقدم و چنان که در طول دوره تبلیغات تأکید داشتم، شیراز شهری تراز است و باید با اندیشه و تلاشمان در تراز شیراز قرار بگیریم، هویت شهری شیراز را با لحاظ ابعاد هنری، ادبیات، تاریخ، مذهبی و گردشگری مورد توجه قرار خواهیم داد.

دودمان ادامه داد: برنامه ریزی توسعه پایدار شهری را با تمرکز بر «مدیریت یکپارچه ی شهروند محور و مشارکتی» پیش خواهیم برد، بنابراین تلاش خواهیم کرد از پتانسیل نهادی مدنی،NGO ها، خانه احزاب و گروه های سیاسی و اجتماعی در حاکمیت واقعی مردم کمک بگیریم و با آنها و از طریق آنها کارها را پیش ببریم.

وی گفت: تلاش خواهیم کرد رویکردهای سازه محور را به رویکردی اجتماعی، فرهنگ محور و انسان محور تغییر دهیم،در اجرای پروژه های عمرانی، ارزیابی تأثیرات اجتماعی، فرهنگی، زیست محیطی به عنوان یک اولویت جدی مد نظر خواهد بود.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر تصریح کرد: در تمامی طراحی های جدید و اصلاح طراحی های پیشین توجه به جایگاه و حقوق معلولان و تسهیل شرایط رفت و آمد برای آنها از اولویت کامل برخوردار خواهد بود.

دودمان بیان کرد: پتانسیل شهر فرهنگی شیراز از لحاظ گردشگری سلامت ، مذهبی، تاریخی و فرهنگی یکی از محورهای درآمدزایی پایدار و هویت یابی شهری تعریف خواهد شد.

وی اظهار داشت: توجه به بافت تاریخی شیراز و حفظ ساختمان ها و  خانه های تاریخی به عنوان بخشی از هویت و عقبه تاریخی شهرنشینی، از اولویت کامل برخوردار خواهد بود و تلاش خواهد شد برنامه های در دست اجرایی که برای این امر خطرناک و آسیب رسان هستند متوقف شده و از روند اجرایی کنار گذاشته شوند.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر گفت: یقیناً تمامی این ابعاد و ابعادی که در این بحث طرح نگردیده ، همگی بر نگرش سیستمی به شهر مربوط است و لازم است با رویکردی آینده نگرانه و همه جانبه هر کدام از این ابعاد را در پازل توسعه ی پایدار شهری شیراز در نظر بگیریم تا حافظ و تقویت کننده ی فرهنگ تاریخی شیراز باشیم.

دودمان در پایان بیان داشت: برای شهردار منتخب، جناب آقای مهندس معافیان، آرزوی موفقیت و سلامتی دارم و امیدوارم بتوانیم با همدلی همکاران در شورا و بدنه ی شهرداری بخشی از مشکلات مردم را حل کنیم.

 

صبوری: شورای پنجم دستور توقف هیچ پروژه عمرانی را نداده است

ابراهيم صبوري، نایب شوراي اسلامي شهر شيراز عصر روز گذشته در صحن شورای شهر در نطق پیش از دستور خود گفت: روی سخنم امروز به کسانی است که خود را داعیه دار ولایت می دانند اما بی اعتنا به سخنان مولایمان علی (ع) هستند .

وی ادامه داد: مگر مولایمان علی به مالک آن زمانی که اورا به امارت مصر منصوب کرد نگفت:«ای مالک مهربانی به رعیت و دوست داشتن آنها در حق ایشان را شعار دل خود ساز.چونان حیوانی درنده مباش که خوردنشان را غنیمت شماری،زیرا آنان دو گروهند یا همکیشان تو هستند یا همانندان تو در آفرینش.»

نایب شوراي اسلامي شهر شيراز اظهار داشت: ۱۴۰۰سال پیش زمانی که بشریت در تاریکی بود روشنایی سخن علی(ع) ما را هدایت به گرامیداشت حقوق انسانها می کرد.انسانی که یا همکیش ماست یا همنوع ما.

صبوری با بیان اینکه چه شده است که دفاع از حقوق شهوندی و تشکیل کمیسیون حقوق شهروندی باید مورد طعنه دوستان ،در شورای گذشته باشد، افزود:مایه افتخار شورای پنجم است که مدافع حقوق شهروندان باشد.

وی اظهارداشت: امیدوارم خداوند به همه ما تقوا عنایت کند تا پیرو ولایت علی (ع) باشیم ،نه اینکه در گفتار، شعار پیرو ولایت بودن بدهیم و در کردار خلاف آن را اثبات کنیم.

نایب شوراي اسلامي شهر شيراز با بیان اینکه مایلم به نکته دیگری که برادر عزیزمان عضو شورای چهارم در نامه خود به مردم به آن پرداخته بود و شورای پنجم را متهم به در پیش گرفتن راهی جز آبادانی این شهر کرده بود بپردازم، بیان داشت: تلفیق دو کمیسیون عمران و حمل و نقل به گواه کارشناسان و علمای این فن یکی از هوشمندانه ترین تصمیمات شورای پنجم بوده است زیرا امروز همه ما میدانیم بیش از ۸۰ درصد پروژه های عمرانی شهر شیراز در زمینه حمل و نقل می باشد و هماهنگی این دو باعث پیشرفت روز افزون شهرمان شیراز خواهد شد .

صبوری با بیان اینکه بی تردید شورای پنجم حامی پروژه های عمرانی است و تمامی تلاش خود را در جهت تسهیل و تسریع در پروژه های عمرانی به کار خواهد گرفت، تصریح کرد:  از همین تریبون اعلام میکنم شورای پنجم دستور توقف هیچ پروژ ه عمرانی را نداده است و پر قدرت بر ادامه روند توسعه عمرانی شهر شیراز تاکید دارد .

وی در ادامه با بیان اینکه از این تاریخ به بعد تمامی پروژه های عمرانی می بایستی دارای پیوست فرهنگی اجتماعی و توجیه اقتصادی باشد، بیان کرد: از لحاظ شاخص های توسعه پایدار می بایستی هیچ آسیبی به مسائل زیست محیطی شهر شیراز وارد نکند .

نایب شوراي اسلامي شهر شيراز در پایان گفت: ما امیدوار هستیم شهر شیراز در آینده نزدیک از لحاظ شاخص های توسعه پایدار به عنوان الگوی کلانشهر های ایران قرار بگیرد و شهر زیست پذیر و انسان محور باشد، باز هم دعا می کنم خداوند به ما تقوا در گفتار و کردار عنایت فرما .

مقیمی: اصلی ترین برنامه ی خود را ادای دین و بازگرداندن حرمت و اخلاق به مجموعه ی نیروهای مدیریتی

قاسم مقیمی، عضو شورای اسلامی شهر شیراز در نطق پیش از دستور خود گفت: هدف مشترک من و شما شهروندان و شهرنشینان شیراز، پاسداشت احیاء و رونق ارزشهای تاریخی، فرهنگی هنری و زیست محیطی “مادر شهر” شیراز در حوزه های ملی و بین المللی و بستر سازی و تأمین سلامت جان  و روان مردمان این شهر خواهد بود.

وی ادامه داد: اصلی ترین برنامه ی خود را ادای دین و بازگرداندن حرمت و اخلاق به مجموعه ی نیروهای مدیریتی، اجرایی و خدماتی شهرداری اعم از رسمی، شرکتی، پیمانی و قراردادی و اتخاذ تصمیمی در جهت قراردادن آنها در رأس امور شهرداری می دانم.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه بی گمان کرسی های مدیریت شهرداری زیبنده نیروهایی از جنس تلاش و تعهد است، گفت بحمدالله در شهرداری شیراز بی شمار نیروها با تحصیلات عالیه کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری حضور دارند و سزاوار است با انتخاب افراد خلاق و خوش فکر از این مجموعه و تلفیق آنها با سایر همکاران مجرب و متخصص مأمور به خدمت از سایر بخش ها، سازمان ها، ادارات و نهادها در شهرداری شیراز، بسته ی مدیریتی دانا، کارا و برنا را در سطوح مدیریتی شهرداری شیراز شاهد باشیم.

مقیمی اظهار داشت : بی تردید ، نیروی شهرداری اگر در مقام و منزلت خود نباشد تبعاً آسیب های روانی بر آنها و خانواده هایشان مترتب خواهد شد و به مرور بین آنها و سیستم، فاصله ایجاد شود و حس تعلق خاطر آنها به محیط کاری را کاهش می دهد و نهایتاً بازده خدمات به ارباب رجوع را متأثر خواهد نمود.

وی در ادامه گفت: از این رو،ایجاد کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی بهداشتی و درمانی ویژه ی نیروهای شهرداری، مجتمع های مدرن و چند منظوره رفاهی و خدماتی مخصوص نیروهای شهرداری جهت تأمین مایحتاج زندگی و انجام و اجرای جشن ها و مناسب ها در طول سال، سالن های فرهنگی و ورزشی استاندارد، مراکز آموزشی پیشرفته و مجتمع های تفریحی و اقامتی در شهرهای مذهبی و سیاحتی کشور جهت اقامت نیروهای شهرداری و نظایر اینها از مواردی است که می تواند روند زندگی اجتماعی این نیروها را تسهیل نماید.

نهایتاً لازم است به عنوان عضو شورای شهر سعه ی صدر، متانت و صبوری چندین ساله ی نیروهای شهرداری تقدیر نمایم که با تحمل برخی بی مهری ها، چرخ خدمت رسانی شهرداری شیراز را خالصانه و عاشقانه بر دوش خود به حرکت درآورند.

 

امامی: نظارت دقیق بر درآمد و هزینه‌های شهرداری/ به دور از منافع گروهی و شخصی به پیشرفت شیراز، کمک کنیم

نوذر امامی عضو هیئت رئیسه شورای شهربا اشاره به سوگند نامه اعضای شورای اسلامی شهر شیراز در روز تحلیف بر رعایت قانون اساسی، قوانین و مقررات کشور، فراهم نمودن زمینه های تحقق عدالت و انصاف بیان کرد: مادامی که در شورای اسلامی شهر عضویت داریم، پاکدستی،امانت‌داری، پاسخگویی، شفاف سازی، حق‌گویی، اخلاق مداری و تواضع در مقابل مردم را سرلوحه کار خود قرار دهیم.

وی ادامه داد: در همین رابطه از اصحاب رسانه و خبرنگاران ارزشمند که چشم وگوش مردم شریف این مرز و بوم هستند، می‌خواهم که  یار و مددکار ما باشند تا زمینه های فساد و سوءاستفاده از فرصت طلبان گرفته شود و در این راه از هیچ مانعی نترسیم و بدانیم جامعه ومردم ترسو مستحق آزادی وعدالت نخواهند بود.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر تصریح کرد: بر کسی پوشیده نیست که امروز کلان شهر شیراز علیرغم همه تلاشهای صورت گرفته، از معضلات بی‌شماری رنج می‌برد؛ بنابراین در آغاز این دوره ایجاد کارگروههای مشترکی با عضویت اعضای شورای شهر، شهردار محترم، نمایندگان محترم مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی و استانداری محترم با برگزاری جلسات منظم و ساختارمند، می‌توانند به ایده آرمانی مدیریت واحد شهری کمک نمایند و این امر مهم را تحقق بخشند.

امامی با بیان اینکه یکی از وظایف مهم شورای شهر و مدیریت شهری، موضوع حسابرسی و نظارت دقیق بر درآمد و هزینه شهرداری است، گفت: پیشنهاد می‌کنم تمهیداتی در شورا اندیشیده شود تا برای توزیع اعتبارات و تخصیص و ابلاغ بودجه و نهایتاً تفریغ آن، حسابرسی دقیق صورت پذیرد.

وی مکانیزه کردن کامل سیستم اطلاعات و مصوبات ادوار شورا و سوابق و آرشیو مصوبات، برای جلوگیری از تصویب مصوبات تکراری را ضروری دانست.

این عضو شورای شهر بر تقویت و گسترش مرکز پژوهش‌های شورا تاکید کرد و افزود: چنین مرکزی می‌تواند پژوهش محوری را در شورا نهادینه کرده و از اتخاذ مواضع آنی و غیرکارشناسی جلوگیری کند.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی با اشاره به رکود درساخت و سازها و‌ کاهش در آمد شهرداری‌ها از این ‌محل یادآور شد: مواجهه منطقی با این وضعیت با فراهم کردن بستر مشارکت و سرمایه‌گذاری برای بخش خصوصی و کاهش اتکاء درآمدهای شهرداری از عوارض که غالباً به قشر کم‌درآمد جامعه فشار می آورد، به ایجاد درآمد پایدار را یک ضرورت اجتناب ناپذیر می‌دانم و اعتقاد دارم می‌توان شیراز را به یکی از بزرگترین مراکز توریستی وگردشگری منطقه خاورمیانه تبدیل کرد و باید از تجربه کشورهای منطقه خلیج فارس خارج از تعصب درس ها آموخت.

وی تصریح کرد: توجه خاص به پل‌سازی در ظرف سالهای گذشته برای رفع نگرانی از مردم ‌در بحث ترافیک، شهر را تا حدود زیادی از المانهای اصلی و استانداردهای درخور یک ‌کلان شهر مخصوصاً در بخش های فرهنگی، هنری، معماری و ‌فضای سبز دور کرده است که باید برای جبران آن تلاش کرد.

امامی در پایان سخنان خود تاکید کرد: همه ما امروز بایستی به دور از منافع گروهی و شخصی به پیشرفت شیراز، شهر دوست داشتنی خودمان کمک کنیم؛ ما در مقابل افکار عمومی ومردمی که به ما برای تغییر درشهر دل بسته‌اند مسؤول هستیم.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *