نگاه فارس
استاندار فارس؛

یکی از بزرگ‌ترین مفاسد کشور رانت اطلاعاتی است/ هرگز با مردم جز باصداقت و راستی سخن نگویید

۷ شهریور ، ساعت ۱۲:۳۷

استاندار فارس، یکی از بزرگ‌ترین مفاسد کشور را رانت اطلاعاتی دانست و گفت: باید از تبعیض در سیستم اداری پرهیز شود.

به گزارش نگاه فارس، به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری فارس، سید محمدعلی افشانی، در آیین بیستمین جشنواره شهید رجایی در شیراز با بیان اینکه وضعیت استان مطلوب‌تر شده است، اظهار داشت: این بدان معنا نیست که ما نسبت به وجود مشکلات آگاهی نداریم و یا اینکه تصور می‌کنیم عملکرد ما بسیار مطلوب است بلکه معنای آن این است که ما نسبت به گذشته بهتر و صحیح‌تر قدم برمی‌داریم و شاخص‌هایی که مبنای ارزیابی عملکرد همه ماست از مطلوب‌تر شدن شرایط حکایت دارد.

وی خطاب به مدیران و کارکنان دستگاه‌های اجرایی استان تصریح کرد: هرگز با مردم جز باصداقت و راستی سخن نگویید.

استاندار فارس ادامه داد: اگر بحث افتتاح پروژه مطرح است پروژه‌ای که در لیست افتتاح قرار می‌گیرد باید کاملاً به اتمام رسیده باشد و از لحظه افتتاح ارائه خدمات به مردم را نیز آغاز کند و محصولات تولیدی آن‌هم روانه بازار شود.

 افشانی افزود: در حقیقت باید ملاک و مبنای بهره‌برداری از پروژه‌ها را بهره‌مندی مردم از خدمات آن بلافاصله پس از افتتاح قرار دهیم.

وی اظهار کرد: بر همین اساس، در هفته دولت امسال بیش از یک هزار پروژه را با سه هزار میلیارد تومان اعتبار در تمام نقاط شهری و روستایی استان آماده افتتاح داریم که بخشی طی روزهای اخیر مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

استاندار فارس ادامه داد: این سه هزار میلیارد تومان پروژه به‌جز ۲ هزار و ۸۷۰  میلیارد تومان پروژه‌ای است که در فاصله زمانی دهه فجر پارسال تا قبل از هفته دولت امسال در استان به بهره‌برداری رسید.

 افشانی، بیکاری و خشک‌سالی را ۲ مشکل اساسی پیش روی استان دانست و گفت: قطعاً این ۲ مشکل تا سال‌ها با ما همراه خواهد بود اما آنچه مهم است اینکه به علت مجموعه فعالیت‌ها و کوشش‌های انجام‌شده توسط کارمندان، کارگران و مدیران دستگاه‌های اجرایی و در سایه هماهنگی بخش خصوصی و دولتی امروز شرایط نسبتاً خوبی را در استان شاهد هستیم.

وی، با اشاره به امنیت و آرامش حاکم بر فضای استان افزود: امروز در استان شاخص‌ها به‌گونه‌ای بهبود پیداکرده که بنا به گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در فارس پس از ۱۲ سال یک درصد از متوسط کشوری کمتر شده است.

استاندار فارس، یکی از مباحث مهم که طی ۲ سال گذشته با جدیت دنبال شده را مسئله سهم اعتبارات ملی استان دانست و تصریح کرد: ازآنجاکه ۸۴ درصد اعتبارات عمرانی ما اعتبارات ملی و تنها ۱۶ درصد آن استانی بود، بنابراین ما نیز همه‌وقت و توان خود را بر روی پروژه‌های ملی گذاشتیم.

 افشانی تصریح کرد: مجموعه پیگیری‌ها در مرکز سبب شد که میزان تخصیص‌های ملی استان در سال ۹۴ و ۹۵ به بالای ۱۰۰ درصد برسد و این پول وقتی وارد استان می‌شود اشتغال ایجاد می‌کند.

استاندار فارس، در خصوص ارتقاء جایگاه استان در بحث نسبت مصارف به منابع بانک‌ها هم گفت: مدیران بانک‌های استان در مقایسه با کشور کار ارزشمندی کردند به‌نحوی‌که سیستم بانکی ما موفق شد در سال‌های ۹۴ و ۹۵ با ۲ رتبه بهبود شرایط از رتبه ۲۹ به رتبه ۲۷ کشور برسد.

وی تصریح کرد: همچنین طی ۲ سال گذشته بیش از یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی اعتبار به بخش صنعت استان داده شد که این معادل ۴۴ درصد کل پرداخت‌های صنعتی کشور توسط این صندوق است که بخش قابل‌ملاحظه‌ای از آن پرداخت‌شده و بخشی از پروژه‌ها امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

استاندار فارس افزود: همچنین حدود ۲ میلیارد دلار نیز از محل فاینانس برای پروژه‌های مهم استان گشایش اعتبار شد که ازجمله این پروژه‌ها می‌توان به فولاد نی‌ریز و سیمان خاکستری نی‌ریز اشاره کرد.

وی، یکی از کارهای بزرگ در حال انجام در استان را بحث استفاده از انرژی خورشیدی دانست و تصریح کرد: این صنعت قطعاً آینده استان فارس را متحول خواهد کرد.

 افشانی گفت: حدود یک و نیم ماه پیش شاهد آغاز به کار بزرگ‌ترین کارخانه تولید پنل های خورشیدی توسط بانک حکمت ایرانیان بودیم و هم‌اینک نیز بیش از ۱۰۰ مزرعه تولید انرژی خورشیدی در استان تقاضای مجوز کرده‌اند که برای ۳۱ مورد آن‌ها پروانه فعالیت صادرشده و سه مورد هم عملیات اجرایی آن‌ها با ۲ هزار و ۳۰۰ مگاوات آغاز شده است.

استاندار فارس افزود: در بحث شرکت‌های دانش‌بنیان نیز تعداد این شرکت‌ها از ۳۶ شرکت در سال ۹۴ به ۹۸ شرکت در پایان سال ۹۵ رسید و هم‌اینک نیز تعدادی در حال طی مراحل اخذ مجوز هستند.

 افشانی، در خصوص وضعت تونل‌های تنگه ابوالحیات هم گفت: این نقطه به دلیل تصادف‌های متعددی که در آن روی می‌دهد یکی از نقاط پر تلفات کشور است که برای رفع این مشکل اجرای ۲ تونل ۴۳۰ و ۱۸۰ متری در دستور کار قرار گرفت که از تونل نخست ۷۰ متر و از تونل دوم نیز ۳۰ متر دیگر باقی‌مانده است که این پروژه سال آینده به‌طور کامل به اتمام خواهد رسید.

وی ادامه داد: خط آهن گل گهر به شیراز نیز که اجرای آن متوقف‌شده بود با ۵۰ میلیارد تومانی که در انتهای سال ۹۵ از محل اوراق مالی به آن تخصیص یافت فعالیتش آغاز شد و امسال هم ۶۲ و نیم میلیارد تومان برای این پروژه اعتبار در نظر گرفته شده است.

استاندار فارس افزود: خط آهن شیراز – بوشهر نیز که ابتدا بنا بود به طول ۲۵۰ کیلومتر تا فراشبند احداث شود باهدف دست‌یابی به دریا و بازارهای هدف به ۴۵۰ کیلومتر یعنی تا بوشهر اصلاح و تصویب شد.

 افشانی گفت: همچنین دولت سال گذشته مبلغ ۲۵۰ میلیارد تومان برای توسعه فرودگاه شیراز تصویب و ابلاغ کرد که ۵۰ میلیارد تومان از این مبلغ برای توسعه فرودگاه هزینه شد.

وی افزود: در حوزه صنعت نیز این استان در طرح ارتقاء تولید بهترین عملکرد را در کشور داشت که طی آن به ۴۸۲ واحد صنعتی کوچک و متوسط ۶۳۳ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد که عملکرد فارس در این زمینه ۱۲۲ درصد در مقابل ۶۲ درصد متوسط کشوری بود.

استاندار فارس گفت: در حوزه گردشگری هم طی ۲ سال گذشته پرداخت تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی به چهار هتل در شیراز به تصویب رسید.

 افشانی، تغییر الگوی کشت را ازجمله اقدامات انجام‌شده در حوزه کشاورزی دانست و افزود: با توجه به اینکه سال گذشته شاهد افتتاح یک واحد کارخانه روغن‌کشی از دانه‌های روغنی در استان بودیم، رغبت کشاورزان برای کشت دانه‌های روغنی هم بیشتر شده به‌نحوی‌که کشت کلزا و گل‌رنگ که از مهم‌ترین دانه‌های روغنی است از ۶ هزار و ۸۰۰ به ۲۲ هزار و ۵۰۰ هکتار رسیده و میزان خرید این دانه‌ها از کشاورزان نیز از پنج هزار تن به ۲۳ هزار تن افزایش یافت.

وی افزود: شورای عالی آب در جلسه بررسی مشکلات حوزه آب استان مصوب کرد که سالانه در سطح حدود ۷۰ هزار هکتار از اراضی فارس آبیاری نوین انجام شود که برای رفع مشکلات حوزه آب استان بیش از پنج هزار میلیارد تومان نیز مصوب و ابلاغ شد.

استاندار فارس، در خصوص استخراج آب‌های عمیق استان هم گفت: یک کار بزرگ که از حدود یک و نیم سال پیش با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز کردیم بحث استفاده از آب‌های عمیق استان بود.

 افشانی اضافه کرد: این احتمال وجود دارد که در عمقی بالاتر از هزار متر روان آب فراوانی باشد که الآن کارهای مطالعاتی آن انجام‌شده و در مرحله گمانه‌زنی قرار دارد.

وی افزود: اگر این مهم محقق شود شاهد یک تحول عظیم در استان خواهیم بود.

استاندار فارس، در بخش دیگری از سخنان خود، ضمن تأکید بر لزوم تغییر ساختارهای سازمانی در دستگاه‌های اجرایی افزود: مدیران علاوه بر بازنگری در ساختارهای سازمانی، باید نسبت به استقرار سیستم مدیریت کیفیت در سازمان متبوعشان نیز اقدام کنند.

 افشانی اضافه کرد: از سلامتی سیستم نباید غافل شد چراکه اگر سیستم درست کار کند با منابعی که در اختیار هر مجموعه‌ای است قطعاً راندمان کار نیز بالاتر خواهد رفت.

وی گفت: باید در جهت سالم‌سازی سیستم بکوشیم و قانون را مبنای عمل خود قرار دهیم.

استاندار فارس، یکی از بزرگ‌ترین مفاسد کشور را رانت اطلاعاتی دانست و گفت: باید از تبعیض در سیستم اداری پرهیز شود و در همه حوزه‌ها به عدالت رفتار کنیم.

وی اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین وجوه عدالت قرار گرفتن هر چیز سرجای خودش است و هیچ‌چیز بهتر از اینکه انسان‌ها سرجای خودشان باشند نیست.

 افشانی ادامه داد: اگر مدیری در جایگاهی که استحقاق آن را دارد قرار بگیرد این بزرگ‌ترین وجه عدالت برای مردم خواهد بود.

استاندار فارس اضافه کرد: باید با شناسایی کارمندان سالم، متعهد و پرکار، زمینه رشد آن‌ها را فراهم کنیم تا فردا و فرداها مردم از یک انسان سالم، متفکر، پرتلاش و دلسوز بهره‌مند شوند و چنانچه چنین انسان‌هایی را از رسیدن به جایگاهی که حق آن‌هاست محروم کردیم و افرادی را بنا به سفارش دیگران در جایگاهی به کار بگماریم، بزرگ‌ترین خیانت را به مردم کرده‌ایم.

وی افزود: باید افراد توانمند، پرتلاش و مستعد را بشناسیم و آن‌ها را رشد دهیم و اگر چنین شود آینده فرزندان ما تضمین شده است.

استاندار فارس، بر لزوم حمایت از مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان نیز تأکید کرد و افزود:همه دستگاه‌های اجرایی باید نیازهای خود را از طریق خرید محصولات تولیدی این شرکت‌ها در استان تأمین کند مگر اینکه کالای موردنیازشان در استان موجود نباشد و یا باقیمت پایین‌تری بتوانند تهیه کنند.

 افشانی، ضمن قدردانی از تلاش‌های تمام مدیران و کارکنان دستگاه‌های اجرایی استان افزود: اگر امروز در استان به موفقیتی دست یافته‌ایم به خاطر عملکرد و کارنامه تک‌تک شما است.

وی افزود: مهم‌ترین شاخص ارزیابی ما رضایت مردم است و همه باید بکوشیم و اجازه ندهیم که شرایط مطلوب و آرام امروز استان دچار مشکل شود.

در این مراسم از مدیران و کارمندان نمونه استان در دستگاه‌های مختلف اجرایی تقدیر شد.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *