نگاه فارس

صالحی: “سیمان” در تأسیسات اراک ریخته شده ولی نه در “قلبِ راکتور”/ آمریکا در حال تحریک آژانس برای “نقض برجام” است

۶ شهریور ، ساعت ۱۶:۳۳

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه هروقت بزرگان کشور اراده کنند بخش توقف‌شده توانمندی هسته‌ای بازتولید می‌شود، گفت: آمریکا در حال تحریک آژانس برای نقض برجام است.

به گزارش نگاه فارس ، علی اکبر صالحی در جلسه نشست خبری با اصحاب رسانه که ظهر امروز در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، اظهار کرد: سیمان در تأسیسات هسته‌ای اراک ریخته شده است ولی نه در قلب راکتور؛ عکس معروف از تأسیسات آب سنگین اراک نیز فتوشاپ است.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه سیمان در جاهای دیگر تأسیسات ریخته شده است، گفت: هر وقت بزرگان کشور اراده کنند بخش توقف‌شده توانمندی هسته‌ای بازتولید می‌شود، در بخش اصلی راکتور سیمان ریخته نشده و خیلی از صحبت‌ها را به‌دلیل شرایط خاص کشور بازگو نمی‌کنیم.

۱۱ و ۱۲ شهریورماه؛ بازدید جمعی از خبرنگاران داخلی و خارجی از تأسیسات هسته‌ای

وی ادامه داد: در روزهای ۱۱ و ۱۲ شهریورماه جمعی از خبرنگاران داخلی و خارجی که  از منتقدان و موافقان برجام هستند از تأسیسات هسته‌ای بازدید می‌کنند.

صالحی با بیان اینکه برخی از سخنان سبب سوءتفاهم می‌شود، خاطرنشان کرد: نباید در کشور به همدیگر توهین کنیم و سبب شویم که امنیت ملی دچار آسیب شود چون امروز ترامپ به‌دنبال سوژه رسانه‌ای از داخل ایران است.

آمریکا هیچ‌وقت از درب دوستی با ایران وارد نشده است

معاون رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه برجام کار بزرگی بوده و به‌نفع ملت ایران است، گفت: با کره جنوبی قراردادی ۸٫۵ میلیارد دلاری منعقد شده و قراردادهایی با کشورهای اروپایی نیز در حال امضا است.

وی با ابراز اینکه برجام از ۱۰۰ نمره ۷۰ را کسب کرده است، افزود: آمریکا هیچ‌وقت از درب دوستی با ایران وارد نشده است و عدد قابل ملاحظه‌ای با آمریکا در تجارت اقتصادی نداریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با تصریح بر اینکه ترامپ می‌خواهد از برجام خلاص شود، گفت: برجام قرار نیست توانمندی هسته‌ای را از بین ببرد و این قرارداد الگویی برای کشورهای دیگر است.

 آژانس بارها پایبندی ایران به برجام را تأیید کرده است

وی در ادامه با بیان اینکه تنها مرجعی که صلاحیت رسیدگی به پایبندبودن ایران به برجام را دارد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که بارها این مورد را تأیید کرده است، گفت: آمریکا در حال تحریک آژانس برای نقض برجام است. نامه‌ای توسط وزیر امور خارجه به آژانس نوشته شده که در این مورد تذکر داده شده است.

صالحی با اظهار اینکه ایران آغازکننده نقض برجام نخواهد بود، گفت: هیئت نظارت بر برجام در مقابل اقدامات خصمانه آمریکا برنامه‌هایی را مصوب می‌کند.

معاون رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه برهم‌زدن برجام سبب آشفتگی جهان می‌شود، گفت: بارها مسئولان جمهوری اسلامی و وزارت خارجه اعلام کرده‌اند که ایران فراتر از آنچه در قراردادهای پادمان آژانس، متن برجام و پروتکل الحاقی است، مطلبی را نمی‌پذیرد.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *