نگاه فارس
تشریح زوایایی دیگر از نشست رأی اعتماد به وزرای دولت دوازدهم در مجلس

وزرای موردنظر ۳ فراکسیون مجلس چه کسانی بودند؟

۵ شهریور ، ساعت ۱۱:۳۷

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی زوایایی دیگر از پشت پرده نشست رأی اعتماد به وزرا و گرایش ۳ فراکسیون مجلس نسبت به آنان را تشریح کرد.

به گزارش نگاه فارس به نقل از خبرگزاری فارس از شیراز، داریوش اسماعیلی امروز صبح در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در مجلس دهم سه فراکسیون فعال وجود دارد، اضافه کرد: مجلس شورای اسلامی از فراکسیون نمایندگان ولایی با ۱۲۰ عضو، فراکسیون امید با ۱۰۰ عضو و فراکسیون مستقلین ولایی با ۷۰ عضو تشکیل شده است.

وی یادآور شد: در ادوار گذشته مجلس دو فراکسیون بیشتر نداشتیم و در بیشتر موارد یک فراکسیون اقلیت و یک فراکسیون اکثریت بود و یا اگر تعداد بیشتری فراکسیون سیاسی وجود داشت یک فراکسیون اکثریت و دیگر فراکسیون‌ها اقلیت را تشکیل می‌دادند و به همین دلیل در فراکسیون اکثریت هر تصمیمی که گرفته می‌شد؛ تقریباً نتایج رأی اعتماد به وزرا برخاسته از تصمیم در آن فراکسیون بود.

عضو شورای مرکزی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی هیچ‌یک از فراکسیون‌ها، اکثریت مطلق را ندارند و با توجه به اینکه عقاید مختلفی دارند، ممکن است نظرات مختلفی را بر روی وزرا داشته باشند.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: فراکسیون امید تصمیم داشت تا وزرای پیشنهادی کشور، آموزش‌وپرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات و فرهنگ و ارشاد اسلامی را حمایت نکند و رأی اعتماد ندهد.

وی گفت: فراکسیون مستقلین نیز وزرای پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات، کشاورزی و نیرو را در لیست قرار داده بود که حمایت نکند و از نمایندگان مجلس رأی اعتماد نگیرند.

نماینده مردم خرامه، سروستان و کوار در مجلس شورای اسلامی افزود: نظر اعضای فراکسیون ولایی بر این بود که وزرای پیشنهادی راه و شهرسازی، کشاورزی، نیرو و کم‌وبیش وزیر نفت را موردحمایت قرار ندهد.

اسماعیلی گفت: مواضع حمایتی از وزرای پیشنهادی دو فراکسیون امید و نمایندگان ولایی مقابل هم بود و فراکسیون مستقلین ولایی مابین این دو فراکسیون نظر داشتند.

وی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران که اگر دو فراکسیون مستقلان ولایی و امید اتفاق‌نظر داشتند که از وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات حمایت نکنند، اما چگونه شد که آقای آذری جهرمی توانست رأی اعتماد لازم را کسب کند؛ افزود: در هیچ‌یک از فراکسیون‌ها بر این شکل نیست که افراد کاملاً مطابق نظر فراکسیون عمل کنند و زمانی که یک فراکسیون تصمیم می‌گیرد و همه افراد چشم و گوش بسته و تشکیلاتی و بر اساس آن تصمیم عمل نمی‌کنند.

رئیس کمیته ارزیابی‌کننده برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت فراکسیون ولایی ادامه داد: ممکن است برخی نمایندگان نسبت به وزرای پیشنهادی مستقیماً شناخت داشته باشند و یا برخی نمایندگان ارتباطات شخصی با وزیری داشته باشند، بنابراین نمی‌شود که همه اعضای فراکسیون از تصمیم گرفته‌شده در فراکسیون تبعیت کنند.

اسماعیلی افزود: لیست وزرای پیشنهادی که از طرف رئیس‌جمهور معرفی شده بود مجموعه اصلاح‌طلب و معتدلین را تشکیل می‌داد؛ بنابراین اینکه تصور بشود فردی با ایده اصولگرایی وارد این کابینه شده و یا مورد تائید اصولگرایان کشور باشد و در این کابینه حضور داشته است، عملاً چنین چیزی نبوده است.

وی اضافه کرد: افرادی که در لیست حزب اعتدال و توسعه و اصلاح‌طلب بودند مجموعه این کابینه را تشکیل دادند اما مجموعه اصولگرایان مجلس به جهت همکاری با دولت و رفع مسائل و مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم بیکاری همراهی و همکاری خوبی را با دولت انجام دادند.

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی اعلام کرده بود که اگر نمایندگان مؤمن، متعهد و متخصص معرفی شوند موردحمایت فراکسیون قرار می‌گیرند.

اسماعیلی ادامه داد: فراکسیون امید و مستقلان ولایی تمام تلاش خودش را انجام دادند تا وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات رأی اعتماد کسب نکند، اما آقای آذری جهرمی تنها وزیری بود که موردحمایت کامل نمایندگان فراکسیون ولایی بود و توانست رأی اعتماد لازم را کسب کند.

وی بیان کرد: وزیر پیشنهادی نیرو که حتی از افراد بیرون از مجلس هم به شکلی شاید به کابینه معرفی شده بود و فراکسیون امید با تمام توان حمایت می‌کرد، موردحمایت نمایندگان فراکسیون ولایی نبود و رأی اعتماد لازم را کسب نکرد.

عضو شورای مرکزی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی یادآور شد: رئیس فراکسیون امید مصاحبه کرده بود و در مصاحبه خود عنوان کرده بود که برخی از اعضای فراکسیون امید رأی خود را جدا از نظر فراکسیون دادند.

وی علت این امر را عدم اعتماد برخی اعضای فراکسیون امید به تصمیمات جمعی فراکسیون دانست و افزود: از همان روزهای اول مشخص بود که یک اختلاف مشخصی در فراکسیون امید رخ داده است و برخی افراد سرشناس این فراکسیون نسبت به لیست و تصمیمی که نسبت به حمایت و عدم‌حمایت وزرای پیشنهادی گرفته‌شده، مواضع مختلفی نشان داده بودند.

اسماعیلی بیان کرد: برخی اعضای فراکسیون امید معتقد بودند که رئیس فراکسیون امید شخصاً اعمال‌نفوذ می‌کند و نظرات شخصی را به‌عنوان نظر جمعی فراکسیون پیش می‌برد و تصمیمات گرفته‌شده نظر جمعی فراکسیون امید نبوده است.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *