نگاه فارس

بی سابقه ترین تحلیف تاریخ ایران

۱۱ مرداد ، ساعت ۱۲:۱۷

 
مشاور وزیرخارجه از حضور نمایندگان و مقامات حدود ۱۰۰ کشور در مراسم تحلیف حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور منتخب دولت دوازدهم خبرداد. همچنین برای برگزاری مناسب مراسم و رفاه حال شهروندان تهرانی، کلیه دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی در شهر در روز شنبه چهاردهم مرداد ماه تعطیل اعلام شده است.

به گزارش نگاه فارس، حسین شیخ‌الاسلام، با اشاره به مراسم تحلیف دکتر حسن روحانی که عصر شنبه هفته آینده در محل مجلس برگزار خواهد شد، گفت: دعوت‌های بسیار خوبی از مقامات کشورهای مختلف منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای شده و پیش‌بینی ما این است که مقامات و نمایندگان حدود ۱۰۰ کشور در مراسم تحلیف حضور داشته باشند که این مهم نشانگر اهمیت ایران برای کشورهای منطقه و جهان است.
 وی میهمانان را در سطح رهبران و روسای جمهور، روسای مجالس، وزیران و مسئولان سیاست خارجی کشورهای اروپایی، آمریکایی و برخی کشورهای منطقه اعلام کرد.
 از این جمله می توان به حضور فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دیمیتری راگوزین معاون نخست وزیر روسیه، روسای جمهور مولداوی و ارمنستان، هیئتی بلندپایه از کشورهای قطر، عمان، ترکیه و کیم یونگ نام رئیس کنگره ملی خلق کره شمالی و مرد شماره دو این کشور، فرستاده ویژه رئیس جمهور چین و… اشاره کرد.
 رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس هم گفت که از مقامات عالی رتبه تاکنون حضور هفت رئیس جمهور و ۱۸ رئیس مجلس در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور قطعی شده است.
 وی این مراسم را بی سابقه ترین مراسم تحلیف در تاریخ جمهوری اسلامی خواند و گفت: کشورهای ۱+۵ با هیئت‌هایی از روسیه در سطح معاون رئیس جمهور، فرانسه و آلمان در سطح وزیر مشاور در امور خارجه، انگلستان معاون وزیر خارجه و چین در سطح معاون نخست وزیر در این مراسم حضور خواهند داشت.
محمود واعظی وزیر ارتباطات هم با اشاره به همزمانی مراسم تحلیف در ایران با تعطیلات تابستانی بسیاری از کشورهای جهان، گفت: در عین حال براساس آخرین رایزنی صورت گرفته شاهد حضور خیلی خوب شرکت کنندگان زیادی از کشورهای مختلف با رده های مقامی بالا در این مراسم خواهیم بود.
 محسن حاجی میرزایی دبیر هیئت دولت از تعطیلی شهر تهران در روز شنبه روز تحلیف ریاست جمهوری خبر داد و گفت: با توجه به شرکت گسترده هیئت های خارجی در مراسم تحلیف دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری و به منظور برگزاری مناسب و شایسته مراسم مذکور و ایجاد تسهیلات لازم در رفت و آمد هیئت‌های خارجی و رفاه حال شهروندان تهرانی کلیه دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی (غیر از اورژانس و نهادهای امدادی) در روز شنبه چهاردهم مرداد در شهر تهران تعطیل است.
معاون وزیر کشور: سطح حفاظت از مجلس را از «حساس» به «حیاتی» تغییر داده‌ایم
موضوع تأمین امنیت مراسم تحلیف از موضوعاتی بود که روز گذشته مورد اشاره مسئولان امر بود؛ معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور، ضمن ارائه توضیحاتی در این زمینه، مسئول تأمین امنیت کلی مراسم را قرارگاه ثار ا… تهران اعلام کرد.
 حسین ذوالفقاری تصریح کرد: با توجه به شمار بالای هیئت‌های شرکت کننده در این مراسم، سطح حفاظت از مجلس را از «حساس» به «حیاتی» تغییر داده‌ایم. به گفته ذوالفقاری وظایف سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و پدافند هوایی در این مراسم مشخص شده و شورای امنیت کشور روز گذشته دوشنبه جلسه فوق العاده ای را با موضوع امنیت مراسم تحلیف ترتیب داده است.

instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *