نگاه فارس

باید های استاندار فارس که باید در حوزه اقتصاد مقاومتی در استان فارس داشته باشیم

۱۰ مرداد ، ساعت ۱۶:۵۸

استاندار فارس، در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان از باید هایی که باید در حوزه اقتصاد مقاومتی انجام شود با مسئولین ستاد اقتصاد مقاومتی استان فارس سخن گفت.

به گزارش خبرنگار نگاه فارس، مهندس سید محمدعلی افشانی،استاندار فارس، در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان با اشاره به اینکه در دنیایی که دانش حرف اول را می زند و کسی که به دانش دسترسی بیشتری دارد دست بالاتر را نیز دارد افزود: باید بکوشیم تا دانش را در عمل وارد عرصه کنیم  و از آن نهایت استفاده را ببریم، البته طی سال های گذشته اقداماتی در این زمینه انجام گرفته اما انتظار داریم امسال به گونه ای رفتار شود که در پایان سال بتوانیم در بحث دانش بنیان کردن، بابه کارگیری علم و تغییر تکنولوژی در حوزه های مختلف کارنامه قابل قبولی ارائه دهیم.

وی، گفت: انتظار ما از دانشگاه ها و پارک علم و فناوری این است که راه را برای سایر دستگاهها به گونه ای همواره کنند که آنها با تاکید بر علم و دانش وارد مسیر دانش بنیان شدن شوند.

استاندار فارس با بیان اینکه امروز سرمایه اصلی دانش انسان ها است و سرمایه اجتماعی و سرمایه انسانی نیز حاصل همین دانش است، بیان کرد:کسی می تواند جایگاه برتری داشته باشد که بتواند از این دانش در حوزه عملکردی به محو مطلوب استفاده کند، در این حوزه دستگاههای متولی به عنوان هدایت گر باید به گونه ای عمل کنند که بتوانند نقش تصمیم ساز را برای دیگران ایفا کنند.

 

استقرار منطقه ویژه علم و فناوری در فارس با جدیت دنبال شود

افشانی ادامه داد: پنج استان تهران، فارس، خوزستان، سمنان، هرمزگان خواستار استقرار منطقه ویژه علم و فناوری هستند که از ۲ سهمیه در نظر گرفته شده یک منطقه سهم تهران است و چهار استان دیگر پیگیر استقرار این منطقه هستند.

وی افزود: مسئولان و متولیان امر در فارس نیز باید این مساله را با جدیت دنبال کنند تا شاهد استقرار منطقه ویژه علم و فناوری در این استان باشیم چرا که این را حق فارس می دانیم.

 

وظیفه رسانه ها، آگاه سازی مردم نسبت به حقوقشان است

استاندار فارس، در بخش دیگری از سخنان خود، ضمن تاکید بر لزوم کوشش رسانه ها برای آگاه کردن مردم نسبت به حقوقشان گفت: در بین قوانین یک سری احکامی وجود دارد که اگر مردم نسبت به آنها اطلاع و آگاهی داشته باشند می توانند با استفاده از آنها اقدام به سرمایه گذاری، فعالیت اقتصادی و ایجاد اشتغال کنند که البته تاکنون نیز رسانه ها در این زمینه اقداماتی انجام داده اند اما انتظار است که بیش از گذشته بر روی این موضوع کار شود.

وی، موفقیت های به دست آمده در استان را نیز حاصل همکاری و همراهی تمامی مجموعه دانست و افزود: ادامه این مسیر و دستیابی به موفقیت های بیشتر نیازمند تداوم این همراهی و همکاری است که امیدواریم تمام مجموعه ها در این زمینه تلاش و کوشش بیشتری داشته باشند.

استاندار فارس اظهار کرد: همانگونه که در سال گذشته کارنامه قابل قبولی در استان داشتیم امسال نیز که سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده باید تلاش کنیم کارنامه ای به مراتب بهتر از سال قبل ارائه دهیم.

وی، از مدیران استان خواست که اقدامات و فعالیت هایی را که در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی انجام داده اند به دبیرخانه اقتصاد مقاومتی ارائه دهند.

افشانی افزود: اگر مدیران اقدامات خود را ارائه و مطرح نکنند هم باعث تضییع حق استان و هم حق خود می شود چرا که رتبه بندی استان ها در این زمینه بر اساس گزارش ها و اطلاعات و آمار ارائه شده صورت می گیرد.

باید صادرات مبتنی بر دانش را دنبال کنیم

استاندار فارس، ضمن تاکید بر لزوم تلاش برای دانش بنیان شدن صادرات استان گفت: با توجه به اهمیت موضوع، باید این مساله به شکل جدی از سوی مسئولان و متولیان امر دنبال شود.

افشانی با اشاره به اینکه وضعیت صادرات استان در مقایسه با سال قبل بهتر است و از نظر ارزشی شاهد رشد صادرات بوده ایم، ادامه داد: امروز در حوزه صادرات باید با توجه به شرایط حاکم قدم برداریم که برای این کار نیز دانش و تلاش نیاز است، در بازار امروز رقابت بسیار سنگین است و بحث بازاریابی و صادرات را باید با جدیت دنبال کنیم.

وی، بیان هر جمله ای را در دنیای اقتصاد تاثیرگذار دانست و افزود: چوب اقتصاد چوب تادیب است و نمی شود در مورد مسائل اقتصادی اظهار نظر کرد و در جایی گریبانت را نگیرد.

استاندار فارس  با بیان اینکه با سه برابر شدن نرخ ارز ناگهان سرمایه مردم یک سوم شد و این همان چوب تادیب اقتصاد است، ادامه داد: همان کسانی که روزی قطعنامه ها را کاغذ پاره می خواندند و با خنده مسائل را بیان می کردند دیدند که در آخر مسائل و مشکلاتی که به واسطه عملکرد آنها ایجاد شده از افزایش نرخ ارز و تورم گرفته تا عدم حضور سرمایه گذار، چگونه دامن مردم را گرفت.

نگاه ها باید به سمت مردم و بخش خصوصی باشد

استاندار فارس، با اشاره به تغییراتی که در نگاه از دولتی بودن به خصوصی بودن ایجاد شده افزود: به رغم تغییرات ایجاد شده اما هنوز فکر غالب نگاه به دولت و منابع دولتی است که این نگاه باید به مردم و بخش خصوصی تغییر کند.

وی اظهار کرد: قطعا اگر مردم و بخش خصوصی را به درستی ساماندهی وهدایت کنیم و تصمیم سازی و تصمیم گیری درستی در این حوزه داشته باشیم،موفقیت ما در این حوزه به مراتب بیشترخواهد بود، البته حمایت دولت در جای خودش خواهد بود اما تا تمام نگاه ها به دولت و حمایت های دولتی است تحول بنیادی شکل نمی گیرد.

معاون سابق وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: در اکثر کشورهای دنیا توسعه اقتصاد متکی به بخش خصوصی است و دولت سیاست گذار است و ما نیز باید همین مسیر را دنبال کنیم.

باید برای زمین های روستایی برنامه داشته باشیم

استاندار فارس، با اشاره به اینکه برای جامعه روستایی و تولید کنندگان باید برنامه وجود داشته باشد گفت: ما تمام امکانات و خدمات زیربنایی را به روستاها برده ایم اما وقتی به اشتغال روستاها کم توجه کردیم روستاها متروکه و مهاجر فرست شدند.

افشانی افزود: باید برای زمین های روستایی برنامه داشته باشیم و اگر چنین شود علاوه اینکه از مهاجرت روستائیان به شهرها جلوگیری می شود، شاهد مهاجرت معکوس (از شهرها به روستاها) نیز خواهیم بود و باید برای استفاده درست جامعه روستایی و تولید کنندگان از آب، زمین و انرژی باید برنامه داشته باشیم.

استاندار فارس ادامه داد: در حوزه صنایع دستی و گردشگری نیز باید در روستاها کار گسترده ای صورت گیرد و در این مسیر لازم است که صنایع دستی از شکل سنتی هزار ساله خارج شود ؛ همانطور که دانش بشری در همه بخش ها تاثیرگذار بود در حوزه صنایع دستی هم می تواند تاثیرگذار باشد.

تحقق شعار روستای بدون بیکار

استاندار فارس، ضمن تاکید بر لزوم تلاش برای تحقق شعار روستای بدون بیکار گفت: این کار را باید به مرور دنبال کنیم و انرژی و توان خود را روی یک روستا بگذاریم و وقتی در جایی این امر محقق شده به سراغ روستای دیگری برویم.

وی، یکی از فرصت های ایجاد اشتغال در روستاها را سرمایه گذاری در حوزه انرژی های نو دانست و افزود: هم اینک در استان حدود ۲ هزار مگاوات ظرفیت در حوزه پنل های خورشیدی مطالعه شده که در بخش خانگی آن نیز این امر می تواند دنبال شود.

افشانی ادامه داد: باید روستائیان را تشویق و ترغیب کنیم که با دریافت تسهیلات اقدام به نصب پنل های خورشیدی برای تولید انرژی کنند و در کنار کسب درآمد حاصل از فروش انرژی تولید شده برای روستائیان شاهد ایجاد اشتغال در روستاها نیز خواهیم بود.

استاندار فارس گفت: همه ما در مقابل جوانان با استعداد و نخبه کشور و استان که یکی از آنها مرحومه مریم میرزا خانی بود مسئول هستیم و باید هر کاری که می توانیم انجام دهیم تا آنها در کشور بمانند و خدمت کنند.

وی افزود: همه ما برای نگاه داشتن جوانان وظیفه دینی و ملی داریم و اگر نتوانیم آنها را ترغیب به ماندن کنیم برای رسیدن به توسعه و پیشرفت فقط می توانیم ادعا داشته باشیم.

کارگروه اقتصاد مقاومتی مرداد ماه سال ۹۶ به پایان رسید ؛گفتني است در اين جلسه مديران استان گزارشي از اقدامات خود در حوزه اقتصاد مقاومتي را ارائه كردند، اقداماتی که شاید می توان گفت در راستای دغدغه های مقام معظم رهبری نبوده است و شاید یک درصد از توان اجرایی و مدیریتی خود را برای انجام دادن این اقدامات گذاشته اند بی توجه به دغدغه های مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی ، امید است در کنفرانس خبری های بعد نماینده دولت در استان و مسئول اول اجرای اقتصاد مقاومتی در استان گزارش هایی از کارهای انجام شده به خبرنگاران ارائه دهند و از باید هایی که به قول مقام معظم رهبری مخاطب اول این سخن ها خود دولت می باشد، گزارشی از کار های انجام شده نه کار های باید انجام بشود تا همه اصحاب رسانه آن را اطلاع مردم استان فارس برسانند.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *