نگاه فارس
استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی؛

در دولت یازدهم گروه‌های دیگری از جمله تکنوکرات‌ها و حامیان مرحوم هاشمی به دنبال سهم‌خواهی هستند

۲۶ تیر ، ساعت ۱۵:۲۳

صفرپور استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: در دولت دوازدهم اصلاح طبان با فقدان مرحوم هاشمی، پیروزی روحانی را مدیون خود دانسته و از وی می خواهند که به صورت انحصارطلبی تمامی وزرا از این جریان سیاسی انتخاب شود.

به گزارش نگاه فارس، غلامرضا صفرپور به بررسی سهم‌خواهی در دولت روحانی پرداخت و اظهار داشت: رئیس‌ دولت‌های یازدهم و دوازدهم هرچند با گفتمان اعتدال گرایی در مرحله اول و دوم توانست رأی مردم را جذب کند؛ اما در مرحله اول مدیون مرحوم هاشمی با گفتمان سازندگی و رئیس دولت اصلاحات  با گفتمان اصلاحات بود.
وی افزود: روحانی در سال ۹۲ با عدم تأیید صلاحیت هاشمی رفسنجانی و مظلومیت‌نمایی وی و از طرفی کناررفتن عارف با توصیه خاتمی رأی اورند و از این نظر هر دو گروه از وی سهم‌خواهی داشتند.
این استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی با تصریح بر سهم‌خواهی طیف سازندگی و اصلاحات از روحانی گفت:  بدین ترتیب در چینش وزرا در دولت یازدهم وزرای اقتصادی سهم هاشمی و وزرای فرهنگی سهم خاتمی قرار گرفت.
صفرپور بیان کرد: در مرحله بعد (دولت دوازدهم)  اصلاح طبان با فقدان هاشمی، پیروزی روحانی را مدیون خود دانسته و از وی می خواهند که به صورت انحصارطلبی تمامی وزرا از این جریان سیاسی انتخاب شود.
این تحلیلگر سیاسی گفت: اصلاح‌طلبان ادعا دارند که روحانی باید زمینه به قدرت‌رسیدن اصلاح طلبان در قوه مقننه و مجریه ‌(دولت سیزدهم ) را فراهم کند و کناررفتن عارف و جهانگیری را به‌نحوی جبران کند.
وی با اشاره به اینکه روحانی ذائقه مردم را از “مشکلات معیشتی” با شعارهای ساختارشکنانه به سمتو سوی سیاسی  و فرهنگی جهت داده است، تصریح کرد: اصلاح‌طلبان با اهرم فشارِ مجلسی که در دست دارند روحانی را وا می‌دارند وزرایی که مدنظر اصلاح طلبان است را انتخاب کند؛ هرچند در این زمینه بین گروه‌های سیاسی اصلاح‌طلب هم در معرفی شهردار تهران  و هم در چینش وزرا اختلافاتی وجود دارد.
صفرپور اضافه کرد: در دولت یازدهم گروه‌های دیگری از جمله تکنوکرات‌ها و حامیان مرحوم هاشمی نیز قطعا به دنبال سهم‌خواهی هستند و در این زمینه روحانی کار سختی را در تعیین وزرا دارد که بتواند طیفی از حامیان و اصلاح‌طلبان از جمله سید حسن خمینی، ناطق نوری، لاریجانی و گروه کارگزاران سازندگی و … را راضی نگه دارد..
این استاد دانشگاه گفت: احتمال می‌رود روحانی یک دولت چند دستگی با سهیم کردن اهداف ذکر شده برای راضی نگه داشتن حامیان خود جمع کند که این امر باعث می‌شود تا بین وزرا اختلاف و دودستگی به وجود آید و این دولت سهامی نتواند مشکلات مردم را برطرف کند.

instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *