نگاه فارس
سمیرا مردانی؛

دانش‌آموزان، قربانی سریال تکراری تصادفات خونین فارس/ استانی که هنوز یک کیلومتر آزادراه ندارد!

۱۱ شهریور ، ساعت ۱۶:۳۰

حادثه ناگوار واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان دختر در داراب، خاطره تلخ تیرماه سال گذشته را که ۱۳ تن از سربازان ارتش در سانحه تصادف نی‌ریز جان خود را از دست دادند برایمان زنده کرد.

به گزارش نگاه فارس، تصادف واژه نگران‌کننده‌ای است که متأسفانه آنقدر در استان فارس تکرار شده که دیگر گوش شنوایی برای آن نیست. استانی که با این همه وسعت حتی هنوز یک کیلومتر آزادراه ندارد و میزان قابل ملاحظه‌ای از محورهای مواصلاتی آن کم‌عرض و فاقد استانداردهای لازم هستند. حتماً همه ما می‌دانیم که در سطح کشور استان فارس بیش‌ترین تلفات سوانح رانندگی را به خود اختصاص داده است که علاوه بر صدمات جانی، خسارات مالی نیز در پی دارد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان فارس چندی پیش آمار جان‌باختگان براثر حوادث رانندگی فارس در سال گذشته را یک هزار و ۴۵۸ نفر اعلام کرده بود و مردادماه سال جاری نیز مدیرکل بهزیستی فارس در نشستی با حضور خبرنگاران اعلام کرد که استان فارس بالاترین آمار ضایعات نخاعی کشور را دارد و یک هزار و ٤٩٦ نفر در این استان دچار ضایعات نخاعی ناشی از تصادفات هستند.

در بروز تصادفات عوامل انسانی، مشکلات فنی و ساختاری خودروها و زیرساخت‌های جاده‌ای نقش دارند که در کشورهای توسعه‌یافته با بررسی این عوامل تصادفات جاده‌ای و درون‌شهری کاهش پیداکرده است؛ اما در کشور ما و  به‌ویژه در استان فارس توجه جدی و دقیقی به این مسائل نشده است.

هرچند نگرانی‌ها از افزایش تصادفات در فارس سبب راه‌اندازی ستاد حوادث ترافیکی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز با حضور دستگاه‌های اجرایی مرتبط با حوادث و سوانح ترافیکی شد و به گفته دکتر ایمانیه در سال گذشته ۳۳ جلسه با ۱۷۵ مصوبه برگزار شده است، اما آیا خروجی این جلسات کمکی به ارتقای ایمنی و کاهش سوانح رانندگی کرده است؟

آیا متولیان امر اقدامی برای رفع نقاط حادثه‌خیز در جاده‌ها، تقویت و توسعه پایگاه‌های اورژانس و نصب دوربین‌های کنترل سرعت در محورهای مواصلاتی و نقاط پرتردد درون‌شهری انجام داده‌اند؟

بروز حوادث تلخ سوانح رانندگی همیشه تیتر یک رسانه‌ها می‌شود، اما پس از مدتی مغفول واقع‌ شده و مسؤولان مربوطه نیز به خواب زمستانی فرو می‌روند و در این میان خانواده‌هایی می‌مانند که برای همیشه داغدار عزیزان خود خواهند بود.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *