نگاه فارس
ایلان پاپه مورخ یهودی مخالف صهیونیست:

اسرائیل تنها رژیم آپارتاید موجود در جهان امروز

۱۳ آبان ، ساعت ۱۵:۰۶

 ایلان پاپه مورخ یهودی مخالف صهیونیست معتقد است که امروز در انگلیس مانند دیگر کشورهای اروپایی شاهد افزایش حمایت های مردمی از مساله فلسطین هستیم. همچنین نخبگان سیاسی این کشور نیز به دلایل مختلف از جمله ترس لابی های یهودی به تایید اسرائیل ادامه می دهند.

پروفسور پاپه که مجبور شده کار خود را در دانشگاه های اسرائیل ترک کند و از ۱۰ سال پیش در دانشگاه اگزتر انگلیس مشغول کار است معتقد است جامعه مدنی انگلیس بیش از پیش حامی فلسطینیان است. وی در گفتگو با مجله «قضایا اسرائیلیة» که از سوی مرکز فلسطینی پژوهش های اسرائیلی«مدار» چاپ می شود به مناسبت ۱۰۰ امین سالگرد صدور اعلامیه بالفور با اشاره به اعتراضات داخلی در انگلیس، خواسته معترضان داخلی برای عذر خواهی انگلیس و قبول مسئولیت این سیاست تأثیر گذار بر سرنوست فلسطینیان را خاطر نشان کرد. البته وی نخبگان سیاسی را در مقابل حرکتی دانست که قصد برگزاری جشن برای سالگرد صدور این اعلامیه دارند که تحت تأثیر لابی های فرومایه طرفدار اسرائیل در انگلیس است.

پاپه افزایش حمایت بین المللی از اسرائیل در عرصه واقعیت را رد کرده و معتقد است که در این خصوص تغییری واضح و گسترده در روابط جامعه مدنی در جهان در مساله فلسطین اتفاق افتاده است. وی تاکید کرد هچیگاه حمایت از مبارزه فلسطینی  مانند امروز نبوده است. چه کسی تصور می کرد دیپلمات های اسرائیلی از بازدید دانشگاهی در آمریکا هراس داشته باشند و نتانیاهو مخفیانه به داخل دانشگاه کانادایی برود؟

پاپه افزود: آنچه هنوز رابطه نخبگان سیاسی را با اسرائیل تغییر نداده دلایل تاریخی، هولوکاست، لابی های قوی و موفق صهیونیستی و منافع نئولیبرالها است که در اسرائیل منافعی مشاهده می کنند و به سیاست های داخلی انگلیس توجه زیادی ندارند. اما حفره هایی نیز در این دیوار وجود دارد: برنی سندرز در آمریکا و جرمی کوربین رئیس حزب کارگر انگلیس افرادی با سیاست حمایت از فلسطین هستند که از جایگاه مناسبی در احزاب خود برخوردارند. وی با اشاره به هرج و مرج سیاسی در غرب از سال ۲۰۰۸ را عامل تمرکز نیروهای راستگرای طرفدار اسرائیل در مراکز قدرت سیاسی دانست.

پاپه در خصوص آینده نزاع موجود در مساله فلسطین و افق حل و فصل آن معتقد است واقعیت فعلی به وجود رژیمی واحد و غالب اشاره دارد که با استفاده از ابزار مختلف بر گروه های فلسطین تسلط دارد. این تسلط تنها با حذف دموکراسی ممکن است، بنابراین امروز اسرائیل تنها رژیم نژاد پرست (آپارتاید) موجود است که راه حل آن تغییر نظام آن است. به نظر پاپه چنین تغییری با روندی طولانی از طریق شبکه سازی میان یهودیان و اعراب و مبارزه با تبعیض نژادی اسرائیلی انجام خواهد شد. موفقیت این روند به وحدت فلسطینیان و رهبری آنان و ادامه فشار جدی از سوی نیروهای خارجی نیاز دارد که جنبش بین المللی تحریم اسرائیل آغاز این روند است.

جهانی سازی نزاع

چنانچه پاپه معتقد است اسرائیل در سال ها قبل رژیمی نژاد پرست است و از میان رفتن راه حل دو دولتی واقعیت آپارتاید فعلی را به آپارتاید قانونی تبدیل می کند ادامه داد: در وضعیت کنونی ما باید این مساله را جهانی سازی کنیم و جامعه مدنی در سراسر جهان را برای این مساله بسیج کنیم، ولی ما در این راه موفق نخواهیم شد جز رسیدن به راهروهای قدرت سیاسی و اقتصادی در غرب. مهم آن است که در جریان جهانی سازی مساله فلسطین تفاوت های علمی میان استعمار عادی و استعمار شهرکی را آشکار کرده و مثال های تاریخی مانند فرانسوی ها در الجزایر را یادآور شویم. پاپه گفت: جنبش ملی فلسطینی در دهه ۵۰ و ۶۰ مانند پروژه ای عادی نگریست و در نتیجه خواسته آنها خروج شهرک نشینان بود.در حالی که در جنوب آفریقا جنبش ملی آفریقایی برای نابودی نظام آپارتاید و تغییر آن به نظامی دموکراتیک برای سیاهان و سفیدها مبارزه می کردند. پاپه در خصوص زبان و گفتمان فلسطین و اینکه چه میزان جهان به آن گوش می دهد پیشنهاد کرد اجازه دهیم از طریق استفاده از سه اصطلاح مساله فلسطین در نقشه سیاست جهانی طرح ریزی شود و آن اصطلاحات عبارتند از: استعمار شهرکی، تبعیض نژادی (آپارتاید)، پاکسازی نژادی. به نظر پاپه آنچه در این موضع مهم است شیوع این اصطلاحات میان مجامع دانشگاهی پژوهشگردر مساله نزاع عربی اسرائیلی و همچنین میان فعالان عرصه فلسطیناست تا به تدریج به زبان رایج افراد مرتبط به مساله فلسطین تبدیل شود.

چرا پاپه اسرائیل را ترک کرد؟

پاپه در پاسخ به دلیل ترک اسرائیل و ادامه فعالیت های خود در انگلیس گفت: شما برای یک نسل که از تولد تا مرگ تحت تعلیم روزانه قرار دارد کار می کنید، این نسل اجازه نمی دهد به فلسطینیان به عنوان انسان هایی مساوی نگاه کنی و این تنها تهدید برای برای زندگی آنهاست.متأسفانه باید گفت شما در مقابل یک دستگاه تربیتی تحریف شده، دستگاه سیاسی تحریک گر و فرهنگیان ترسو قرار دارید. اما بله، نسلی وجود دارد که مکمل روند تغییر است، و من نیز برای ادامه کار باز می گردم. وی به تولد نسلی جدید در اسرائیل اشاره کرد که آگاهی بیشتری داشته و از تعداد کمی برخودارند اما به مسیر خود پایبند هستند و این انگیزه ای برای تغییر است. پاپه افزود: من چندین بار این نسل را ملاقات کرده ام و معتقدم که آن را با دستاوردهای به سوی این تغییر داشته اند که آن را تا امروز به رسمیت نشناخته ایم که در آینده آن را به رسمیت می شناسیم.

قدسنا

instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *