نگاه فارس
بی‌توجهی مسئولان به واردات بی‌رویه

چین بازار چسب زخم ایران را تسخیر کرد/ واردات ۱۷۹ تن چسب زخم در ۴ ماه اول سال ۹۶

۱۹ شهریور ، ساعت ۱۱:۰۵

۶۰ درصد واردات چسب زخم کشور در سال جاری از مبدا چین بوده و پس از آن کشورهای امارات و ژاپن در رتبه بعدی صادرات چسب زخم به ایران قرار دارند.

به گزارش نگاه فارس ؛  در ادامه روند غیرمنطقی واردات کالاهای دارای تولید مشابه داخل، آمارهای گمرک نشان می‌دهد در ۴ ماه اول سال جاری ۱۷۹ تن چسب زخم به ارزش ۲۹٬۸۸۸٬۱۴۴٬۰۲۹ ریال معادل ۹۲۱٬۰۲۹ دلار وارد کشور شده است.

 ۶۰ درصد واردات چسب زخم کشور در سال جاری از مبدا چین بوده و پس از آن کشورهای امارات و ژاپن در رتبه بعدی صادرات چسب زخم به ایران قرار دارند.

ایتالیا، تایوان، ترکیه و جمهوری چک سایر صادرکنندگان چسب زخم به ایران در سال ۱۳۹۶ بوده‌اند.

ادامه واردات چسب زخم به کشور در حالی است که تولید این کالای بهداشتی، پیچیدگی و فناوری خاص و بالایی ندارد و تولیدکنندگان داخلی انواع مرغوب آن را تولید می‌کنند. اما مشخص نیست پای منافع چه افرادی در میان است که دولت جلوی واردات این کالا را نمی‌گیرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکنون بارها تذکر داده‌اند که کالاهای دارای تولید مشابه تولید داخل،‌ مطلقا نباید وارد شود چون به تولید و اشتغال داخلی ضربه می‌زند. با این وجود، مسئولان دولتی عزمی برای مدیریت واردات کالاهایی که در کشورمان ظرفیت تولید بالایی داریم، ندارند.

علاوه بر این در ۴ ماه اول سال جاری،د ۱۲۷ تن انواع لوازم زخم‌بندی،  باندهای ساده، استریل، گاز وازلینه، باندگچی و زیرگچی و … به ارزش ۱۰۱۴۸۴۴۵۲۲۱۳ ریال معادل ۳۱۲۶۲۷۲ دلار وارد کشور شده است.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *