نگاه فارس
شیراز؛

مطالعات ژئوفیزیک هوایی برای شناسایی آب‌های زیرزمینی در فارس

۱۵ مرداد ، ساعت ۱۱:۱۶

مطالعات ژئوفیزیک هوایی با روش الکترومغناطیس به منظور اکتشاف آب های زیرزمینی در فارس آغاز شد.

به گزارش نگاه فارس ؛ طهمورث یوسفی رئیس مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب کشور(مرکز شیراز) با اشاره به آغاز مطالعات ژئوفیزیک هوایی گفت: این مطالعات با هدف شناسایی و اکتشاف آب‌های زیرزمینی در استان فارس انجام می شود.

وی افزود: مناطقی که با مشکل تامین آب برای ساکنان مواجه هستند و علاوه بر آن به عنوان مناطق کارستی یاد می‌شوند، برای این طرح در نظر گرفته شده‌اند.

یوسفی با اشاره به اینکه استان فارس با مشکل تامین آب دست به گریبان است، ادامه داد: واحدهای زمین‌شناسی منطقه استعداد کارستی شدن را دارند که بر همین اساس مناطقی از فارس جهت انجام مطالعات تکمیلی در نظر گرفته و مطالعات ژئوفیزیک هوایی با روش الکترومغناطیس به منظور اکتشاف آبهای زیرزمینی آغاز شد.

وی اظهار داشت: کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برای حل معضل کم آبی کشور در پی اکتشاف منابع آب‌های کارستی هستند که بر همین اساس عملیات اکتشافی و مطالعاتی با اولویت مشکل کم آبی، خروج آب و مخازن آبی که با احتمال از دست دادن کیفیت به مرور زمان در حال انجام است.

رئیس مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب کشور تصریح کرد: بهره‌برداری از منابع آب کارستی که در سازندهای سخت و کربناته تشکیل می‌شود، می‌تواند به حفظ منابع آب زیرزمینی و جلوگیری از فرونشست زمین کمک فراوانی کند.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *