نگاه فارس
با حضور فرمانده قرارگاه پدافند هوایی

۳ دستاورد جدید قرارگاه پدافند هوایی رونمایی شد

۶ شهریور ، ساعت ۱۲:۴۵

دستاوردهای جدید قرارگاه پدافند هوایی صبح امروز در آستانه دهم شهریورماه رونمایی شد.

به گزارش نگاه فارس ، صبح امروز در آستانه دهم شهریور ماه سالروز تاسیس قرارگاه پدافند هوایی از ۳ سامانه جدید این قرارگاه با عنوان «نگاه، سمیع و بصیر» با حضور امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه رونمایی شد.

سامانه شناسایی اهداف و مدیریت ترافیک هوایی با نام «نگاه» برای اولین بار در غرب آسیا به دست متخصصان پدافند هوایی ساخته شده است.

این سامانه که فناوری ساخت آن در اختیار چند کشور محدود قرار دارد، می‌تواند دقیق‌ترین اطلاعات را به صورت خودکار از پروازهای عبوری کسب و مسیر شناسایی هر پرواز را بسیار کوتاه و سریع کند.

ساخت این سامانه ایران را وارد جمع معدود کشورهای سازنده آن کرده است.

سامانه «نگاه» یک سامانه ضروری برای کنترل ترافیک هوایی است و با تولید آن نیاز سازمان هواپیمایی کشوری نیز برای کنترل ترافیک هوایی پیشرفته و واردات این سامانه از خارج رفع می‌شود.

سامانه نمایش و انتقال دهنده اطلاعات راداری و ناوبری به شبکه فرماندهی و کنترل با نام «بصیر» یک سامانه با فناوری نوین است که به جای ۶ سامانه، عملیات تجزیه وتحلیل و انتقال اطلاعات، پرسش و پاسخ از سامانه‌های ناوبری پرنده‌ها، گیرنده سیگنال‌های ناوبری را انجام می‌دهد.

این سامانه باعث کاهش ۵۴ نفر نیروی انسانی در هر شیفت کاری و کوچک سازی یک بیستم برابر سامانه‌ها و افزایش سرعت و دقت ارسال و دریافت اطلاعات شده است.

سامانه متحرک شنود و جمع‌آوری اطلاعات راداری و ناوبری با نام «سمیع» نیز که به دست متخصصان قرارگاه پدافند هوایی ساخته شده می‌تواند در اندازه و حجم‌های متفاوت تولید و به صورت محمول روی هواپیمای با سرنشین و بدون سرنشین قرار گرفته و اطلاعات سیگنالی، راداری، ناوبری و کمک ناوبری پروازهای مختلف را در نزدیک‌ترین محل به پروازهای هدف جمع‌آوری کند.

 


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *