نگاه فارس
زمان انتقاد گذشته است، اکنون موقع عمل است

وعده‌های بی‌فرجام ‌مسکن مهر

۱۹ فروردین ، ساعت ۱۲:۴۷

 وعده‌ووعیدهای محقق نشده مسئولان، نداشتن امکانات زیربنایی مانند آب و برق و افزایش بسیار بالای قیمت‌ها و توهین‌های مکرر به مسکن ۱۲ میلیون ایرانی تنها بخشی از بی‌مهری‌های دولت به مسکن مهر است.

مسکن-آخوندی

به گزارش نگاه فارس، وعده‌ووعیدهای محقق نشده مسئولان، نداشتن امکانات زیربنایی مانند آب و برق و افزایش بسیار بالای قیمت‌ها و توهین‌های مکرر به مسکن ۱۲ میلیون ایرانی تنها بخشی از بی‌مهری‌های دولت به مسکن مهر است. در حالی اواسط بهمن پارسال اظهارات رئیس‌جمهوری برای اتمام مسکن مهر تا پایان سال ۹۶ تبلیغاتی اعلام شد که روز گذشته معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص زمان اتمام پروژه‌های این طرح وعده‌ای جدید داد. البته این وعده‌های تکراری دیگر برای متقاضیان این مساکن عادی و ملال‌آور شده است.به گزارش «عصر ایرانیان» حمیدرضا عظیمیان معاون وزیر راه و شهرسازی در جدیدترین اظهارنظر درباره پروژه‌های مسکن مهر گفته است: حدود ۹۰ هزار واحد مسکن مهر باقیمانده که در دستور کار -اتمام- امسال سازمان ملی زمین و مسکن قرار دارد. وی ۱۶ بهمن سال گذشته گفته بود: امسال (سال ۹۶) ۱۲۲ هزار و ۴۵۲ واحد مسکن مهر در برنامه بود که ۹۱ هزار و ۳۳۸ واحد اجرا و از این تعداد ۷۳ هزار واحد تحویل‌شده است. وی تصریح کرد: فکر می‌کنیم تا پایان سال آینده پروند مسکن بسته شود، بالغ‌بر ۱۱۳۶۸۷ واحد در برنامه تکمیل و اتمام در سال ۹۷ قرار دارد. وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که رئیس‌جمهوری وعده اتمام مسکن مهر را تا پایان امسال (۹۶) را داده‌اند، به تسنیم گفت: تأخیر در تکمیل یک‌بخشی از واحدهای مسکن مهر نه تقصیر رئیس‌جمهوری است، نه وزیر راه و نه سازمان ملی زمین و مسکن. بخشی از این‌ها در محاکم شکایت دارد که بیشتر مربوط به تعاونی‌ها و خودمالکی است. بخشی از مشکلات مربوط به تأسیسات زیربنایی مانند آب و برق و … است و تعدادی هم واحد بدون متقاضی داریم. عظیمیان بیان کرد: ۱٫۲ میلیون واحد مربوط به سازمان ملی زمین و مسکن بوده که حدود ۹۰ درصد آن به اتمام رسیده و ۱۱۳ هزار واحد باقیمانده نیز سال آینده به پایان می‌رسد.
دولت روحانی مخالف مسکن مهر
بر اساس این گزارش مسکن مهر که به‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه عمرانی کشور به شمار می‌رود که قصد داشت که برای تعداد زیادی از قشر متوسط و پایین مردم را صاحب‌خانه کند اما دولت یازدهم و دوازدهم روحانی از همان ابتدا روی کار آمدن با این پروژه عظیم مخالفت شدید کرده و این واحد‌های مسکونی را به قوطی خالی توصیف کرده‌اند. دولت هنوز بعد از گذشت ۵ سال، هنوز نتوانسته‌اند این واحد‌ها را به سرانجام برسانند که البته به گفته خود وزیر راه و شهرسازی پروژه مسکن مهر چندین دولت را درگیر خود خواهد کرد تا به اتمام برسد. یکی از بزرگ‌ترین مشکل مسکن مهر نداشتن خدمات زیربنایی و روبنایی که هنوز وزارت نیرو و وزارت نفت نتوانسته آب، برق و گاز این واحد‌ها را تأمین کند. البته مشکلاتی که تعاونی‌ها برای این واحد‌ها ایجاد کرده‌اند؛ مشکلات کمی‌نیست. تعاونی‌ها باعث شدند یک واحد مسکونی به چندین نفر فروخته شود و این بزرگ‌ترین ضربه بود که به متقاضیان چشم‌انتظار وارد شد. امید محمدی مدیرکل مسکن مهر بنیاد مسکن در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: متأسفانه در شهر‌های کوچک و زیر ۲۵ هزار نفر هرچه قدر از مرکز شهر‌ها دور می‌شویم، تعامل و همکاری میان دستگاه‌ها مسئول کم‌تر می‌شود.وی در ادامه افزود: برای تأمین خدمات زیربنایی و روبنایی واحد‌ها دولت مصوب کرده بود که حدود ۷۰۰ میلیارد تومان از محل فروش اراضی به واحد‌های مسکن مهر اختصاص یابد که از این میزان ۱۷۰ میلیارد تومان سهم شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر بود، اما از این میزان؛ کم‌تر از ۱۰۰ میلیارد تومان اختصاص‌یافته که هنوز این مبلغ نیز پرداخت‌نشده است.محمدی تصریح کرد: برای ساخت مدارس، درمانگاه و مراکز تجاری در واحد‌های مسکن مهر رایزنی‌های بسیاری با وزارت کشور و سایر دستگاه‌ها کرده‌ایم و این بخش‌ها نیز قول‌های به ما داده‌اند، اما هم‌اکنون اصلی‌ترین معضل در این واحد‌ها تأمین آب و برق واحد‌ها است.مدیرکل مسکن مهر بنیاد مسکن درباره تعاونی‌ها نیز گفت: تمامی‌تعاونی‌های مشکل‌دار واحد‌های مسکن مهر را لیست کرده‌ایم و به وزارت تعاون به‌عنوان متولی آن‌ها ارائه کرده‌ایم. امیدوار هستیم امسال بتوانیم بخشی از مشکلات آن‌ها را که در شهر‌های کوچک‌تر برطرف کنیم.
زمان انتقاد از مسکن مهر گذشته است، اکنون موقع تکمیل است
در همین خصوص سید حسین افضلی نماینده مردم اقلید و عضو کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با «عصر ایرانیان» گفت: درباره مسئله مسکن مهر چند حقیقت را باید بپذیریم این پروژه با همه فراز و نشیب‌هایی که تاکنون داشته است مشکل مسکن بخش عمده‌ای از مردم را حل کرده است.افضلی با اشاره به اینکه تأخیر در تکمیل واحدهای مسکن مهر هزینه‌های روزشماری را به جامعه و مردم تحمیل می‌کند، تشریح کرد: معطل ماندن سرمایه آسیب جدی به اقتصاد کشور وارد کرده و به مستهلک شدن بناهای این طرح می‌انجامد.عضو کمیسیون عمران مجلس اظهار کرد: طولانی‌تر شدن روند بهره‌برداری از واحدهای مسکن مهر توجیه اقتصادی، منطقی و سیاسی ندارد و اگر پروژه‌ای درگیر برخی مسائل موردی همچون حق انشعاب باشد، تأخیر در تأمین این نیازها اجحاف در حق مردم و مالکان این واحدها است.نماینده مردم اقلید تصریح کرد: مسئولان باید به خاطر حفظ سرمایه کشور نسبت به تسریع در بستن پرونده مسکن مهر اقدام کنند چراکه یکی از دلایل تأخیر در تکمیل این پروژه بدعهدی در پرداخت مطالبات پیمانکاران از سوی دولت و مردم بوده است.وی بابیان اینکه مسکن مهر مشکل بیشتر قشر مستمند و خانه اولی را حل کرده است، یادآور شد: طولانی شدن این پروژه عملاً حیف‌ومیل کردن سرمایه مردم و دولت است و قشری در این مسئله آسیب می‌بینند که به بیشترشان به نان شب محتاج هستند و ازنظر میزان درامد در سطح پایینی هستند.عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: وقت نقد و بررسی و انتقاد به مسکن مهر گذشته است و باید همت کرد و این پروژه را به پایان رساند چراکه طی این چند سال هرچه قدر نقد می‌بایست به این پروژه شده است و از همه جهات موردبررسی قرارگرفته است.افضلی با اشاره به اینکه بسیاری از مراجعات مردم به نمایندگان خود در مجلس برای مشکلات پیش‌آمده بر سر راه تکمیل واحدهای مسکن مهر بوده است، تأکید کرد: عمده مشکلات مسکن مهر در بحث تأمین زیرساخت‌های معیشتی چون آب،برق،گاز،جاده و تلفن و… است و این می‌طلبد در بخش‌های مختلف با یک‌همت مضاعف پای‌کار آمده و این پروژه را به اتمام برسانند.نماینده مردم اقلید بابیان اینکه اقدام مجلس در خصوص واگذاری ۵۰ هزار واحد بدون متقاضی مسکن مهر از ۸۰ هزار واحد آن به کمیته امداد مناسب بوده است، ادامه داد: این اقدام علاوه بر جلوگیری از مستهلک شدن بناهای مسکن مهر به خانه‌دار شدن افراد نیازمند کمک می‌کند.وی ادامه داد: وی بابیان اینکه مسکن مهر را نمی‌توان از کشور پاک کرد، خاطرنشان کرد: تعلل در پایان این پروژه آسیب‌زا و خسارت‌بار است و همه باید دست در دست هم برای پایان این پروژه ملی تلاش کنند چراکه قشر متوسط و رو به پایان کشور در حال آسیب دیدن است.
گفتنی است؛ علاوه بر مشکلاتی خدماتی که این واحد‌ها دارند کم‌کاری پیمانکاران و درخواست افزایش قیمت از سوی آن‌ها نیز از مشکلاتی است که متقاضیان با آن درگیر هستند. هم‌زمان با افزایش قیمت دلار قیمت مصالح ساختمانی و نرخ دستمزد کارگران افزایش‌یافته است، به همین دلیل تاکنون واحد‌های مسکن مهر ۳ بار افزایش قیمت داشته است، به‌طوری‌که واحدی که قیمت آن ۲۰ میلیون تومان بود هم‌اکنون به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش‌یافته و این خود معضل بزرگی را برای متقاضیان ایجاد کرده است.

عصر ایرانیان


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *